pesämökki?

marsufriida

kannattaako marsun pesämökkiä pitää koko ajan häkissä vai pitääkö se myös joskus ottaa sieltä pois????????? help me please :)

3

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Muuuumi

      Mulla ainakin on kokoajan pesämökki häkissä.

    • marsujengi

      Alkuvaiheissa mua kehotettiin ottamaan mökki päiväksi pois ja laittamaan se takaisin illalla. Mun mielestä mökkiä ei kannata pitää ihan koko aikaa, ainakaan samassa asennossa. Sen asentoa voi vaihdella ja jos on muitakin piilopaikkoja, niin kannattaa yhdistellä niitäkin!

    • puikelo

      Höpö höpö, marsujengi. Ensinnäkin ihan jo eläinsuojelulaki vaatii, että marsuilla on piiloutumispaikka aina halutessaan käytössä. Jollei ole, niin rikot eläinsuojelulakia. Turha pieniä poikasia on stressata heti alkuun sillä, etteivät ne pääse piiloon, saatat saada ne sairastumaan stressillä esim. silsaan. Kyllä piiloutuminen on saaliseläimelle niin luontaista, ettei sitä mahdollisuutta saa niiltä viedä. En myöskään koko ajan vaihtelisi kopin paikkaa, ei ne piilokolot luonnossakaan vaihda paikkaa vaan marsut tietävät vaikka silmät kiinni minne juosta pedon hyökätessä.

      Pieniä poikasia kesytetään sylittelemällä jne. Kaikki on meillä kesyyntyneet erittäin hyvin, vaikka ovat saaneet olla halutessaan piilossa silloin kun ovat olleet häkissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      61
      4317
    2. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      105
      3485
    3. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

      Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
      Äänekoski
      37
      3140
    4. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      26
      2598
    5. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      45
      2297
    6. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      5
      2069
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      22
      1984
    8. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      190
      1848
    9. Reuters: Ukraina on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan. Jopa 40 konetta vahingoittunut

      Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU on iskenyt Venäjän strategisia pommikoneita vastaan, kertoo Reuters. Uutistoimiston läh
      NATO
      395
      1542
    10. Huomenta kulta

      En mä halunnut sulle ilkeillä,päinvastoin. Miks mä niin tekisin ku rakastan sua ❤️ mut anteeksi jos ilmaisin itseäni huo
      Ikävä
      9
      1368
    Aihe