kannattaako marsun pesämökkiä pitää koko ajan häkissä vai pitääkö se myös joskus ottaa sieltä pois????????? help me please :)
pesämökki?
3
176
Vastaukset
- Muuuumi
Mulla ainakin on kokoajan pesämökki häkissä.
- marsujengi
Alkuvaiheissa mua kehotettiin ottamaan mökki päiväksi pois ja laittamaan se takaisin illalla. Mun mielestä mökkiä ei kannata pitää ihan koko aikaa, ainakaan samassa asennossa. Sen asentoa voi vaihdella ja jos on muitakin piilopaikkoja, niin kannattaa yhdistellä niitäkin!
- puikelo
Höpö höpö, marsujengi. Ensinnäkin ihan jo eläinsuojelulaki vaatii, että marsuilla on piiloutumispaikka aina halutessaan käytössä. Jollei ole, niin rikot eläinsuojelulakia. Turha pieniä poikasia on stressata heti alkuun sillä, etteivät ne pääse piiloon, saatat saada ne sairastumaan stressillä esim. silsaan. Kyllä piiloutuminen on saaliseläimelle niin luontaista, ettei sitä mahdollisuutta saa niiltä viedä. En myöskään koko ajan vaihtelisi kopin paikkaa, ei ne piilokolot luonnossakaan vaihda paikkaa vaan marsut tietävät vaikka silmät kiinni minne juosta pedon hyökätessä.
Pieniä poikasia kesytetään sylittelemällä jne. Kaikki on meillä kesyyntyneet erittäin hyvin, vaikka ovat saaneet olla halutessaan piilossa silloin kun ovat olleet häkissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1795012Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,204418Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993117Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2532962Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1432902- 522511
- 271929
- 221767
- 351760
- 681751