Mitenkä kannattaa toimia jos saa riita-asiassa vastapuolen kanssa sovun aikaan vaikka nyt sitten siinä vaiheessa kun asia on juuri laitettu vireille hoviin, mutta hovissa ei ole edennyt vielä mihinkään. Jos kumpikin esim. toteaa, ettei jaksa odottaa enää vuositolkulla ja päästään sopuun että kumpikin maksaa vaikka puolet siitä mitä käräjäoikeuvaihe määräsi. Jos tämä sopimus allekirjoitetaan ja sovitaan näin, onko syytä olla todistajat, ja ennenkaikkea jos sovitaan, että tällä sopimuksella vedetään hakemus hovista pois,niin onko syytä pyytää hovioikeutta (vai käräjäoikeutta vielä tässä vaiheessa..??) jotenkin vahvistamaan tämä sopu, eli lähetetäänkö se sitten sitä käsitelleelle tuomarille käräjäoikeudessa ja pyydetään sovun vahvistamista, vai mitenkä? Vai riittääkö ihan yhtä hyvin, että se sopimus on vaan olemassa, ja sen mukaan toimitaan ja vedetään hakemus hovista pois. Ettei sitten käy jotenkin niin, että silti pitäisi sitten maksaaa se mitä käräjäoikeus aikanaan tuomitsi tms.? Ettei se tule ns. "lainvoimaiseksi". Mitä neuvotte? Ja miten tosiaan sitä tuomioistuimen vahvistamista haetaan ja mitä se sitten vielä maksaa? Tässä sovussa ei siis ole käytetty mitään tuomiosituinsovittelua tms. vaan sopu on syntynyt omasta aloitteesta. Luin juuri muuten että 98% yksityishenkilöiden riita-asioista sovitaan jossain vaiheessa prosessia - sillä yleensä ihmiset huomaavat, että tämä on niin kuluttavaa ja raskasta, ja tuomiot voivat olla ihan mitä tahansa ja keskittyä kummiin juttihin, että vuosien prosessin seurauksena laihakin sopu on parempi kuin ei mitään. Tietenkin jos kyseessä on joku talokauppa tms. ja tosi suuret rahat, niiin tilanne voi olla vähän eri. Mutta kyllä oikeudenkäyminen on nyky-suomessa niin tolkuttoman kallista, että myös sen osapuolen joka voittaa, usein kannattaa sopia, ainakin riita-asioissa, sillä jos ei voita ihan täysin, niin voi joutua jokatapauksessa maksamaan omat kulunsa. Ja aika usein riita-asioissa jotain katsotaan toisen viaksi ja jotain sitten taas sen toisen.
Olisiko syytä vahvistaa sovinto
10
966
Vastaukset
- Anonyymi
Kas kun viranomaiset ei tähän vastanneet kun niin kovin palstalla pyörivät.
Vastaa nyt!- Anonyymi
Niin, olisitte sovittelutoimiston viisaat nyt vastanneet.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Niin, olisitte sovittelutoimiston viisaat nyt vastanneet.
Vieläkin voi yrittää vastata...
- Anonyymi
Opettele kappalejako kitjoituksissasi niin joku ehkä lukee sen.
- Anonyymi
Juu taisi olla liikaa kirjoitusta sovittelijan vastaanottokyvylle.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu taisi olla liikaa kirjoitusta sovittelijan vastaanottokyvylle.
Ei, mutta kärsivällisyydelle. Yleissivistyksen määrän henkiessä tekstin laadusta, ei tarvitse ihmetellä miksi täytyy kysellä asioita Suoli24:ssä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, mutta kärsivällisyydelle. Yleissivistyksen määrän henkiessä tekstin laadusta, ei tarvitse ihmetellä miksi täytyy kysellä asioita Suoli24:ssä.
Olipa kumma aloitus,itse pienyrittäjä ollut parissa sovittelussa,toinen sovittiin sovittelutoimistossa nimet alle kuinka tehdään,kuka maksaa,koska ja mitä.Toinen kun ei maksettu käräjillä tavattiin/tietenkin ensin oltiin käyty poliisi kuulusteluissa että oli pohjat joista lähteä runnomaan...Ihan vaan esimerkkinä tuo jälkinmäinen kesti siitä kun tuli rikosilmoitus,sovittelu,sovintoesitys,kuulustelu,käräjät,päätös...4v
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olipa kumma aloitus,itse pienyrittäjä ollut parissa sovittelussa,toinen sovittiin sovittelutoimistossa nimet alle kuinka tehdään,kuka maksaa,koska ja mitä.Toinen kun ei maksettu käräjillä tavattiin/tietenkin ensin oltiin käyty poliisi kuulusteluissa että oli pohjat joista lähteä runnomaan...Ihan vaan esimerkkinä tuo jälkinmäinen kesti siitä kun tuli rikosilmoitus,sovittelu,sovintoesitys,kuulustelu,käräjät,päätös...4v
Sovittelu on tarpeellinen vaihtoehto, koska käräjöintimenetelmällä riitojen ratkaisut venyvät ajallisesti turhan pitkiksi ja kulut sitä myöten helposti karkaavat.
- Anonyymi
Bhyviä neuvoja, mutta sovelletaanko niitä myötämäessä... Vai vastamäessä?
- Anonyymi
Tule opettamaan!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p576463Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3455508Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1685156Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1414942Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil204190Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite412856Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202686Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32468Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill282407- 792106