Ropeseuraa aloittelijalle?

uuspöytäropettaja

Olen harrastanut tekstipohjaista roolipelaamista n. 10 vuotta, mutta tahtoisin kokeilla myös pöytäropea, mieluiten jonkinlaisen chatin (skype, discord, tms) välityksellä. En nopealla googlauksella löytänyt mitään aiheeseen liittyvää foorumia, joten osaisiko joku täällä vinkata mistä kannattaisi etsiä seuraa ja ohjeita? Pelaaminen onnistuu sekä suomeksi että englanniksi.

1

1071

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Iniehis

      Minulla ei ole atm aikaa pelailla, mutta esim. Roll20:stä vois löytyä peliseuraa! Siel on pieni mutta aika aktiivinen suomijoukkokin, niin ei tartte englanniksi pelata jos ei halua. Usein pelit järkätään just discordin kautta. Muistaakseni yhden suomalaisen ryhmän nimi oli "Katajainen kansa" sinne kutsua vaan, kaikki hyväksytään (ainakin niin luulisin) ja sitten Esittelyt-threadiin esittelyä itestä, kokemuksesta ja millaista tykkäis pelata :)
      (Facebookissa on myös muutama roperyhmä yleisesti suomalaisille, joissa roolipelieistä jutellaan ja eräästä voi hakea ropeseuraa.)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      46
      5661
    2. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      48
      2895
    3. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      183
      2605
    4. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      9
      2240
    5. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      27
      2043
    6. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      12
      1932
    7. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      14
      1655
    8. Mitähän ne katseet merkitsee

      Kun et saa sanaa suustasi.
      Ikävä
      145
      1285
    9. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      13
      1107
    10. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      256
      1099
    Aihe