Ei sitä 60-luvulla HK:n sinistä ja sinappia reppuun pakattu.Suolaa,kahvia ja leipää,siinä ne oli tärkeimmät einekset.Kalaa ja riistalihaa piti painikkeeksi itse hankkia.Perunoita omasta kellarista ja Lihakunnan Sikanautaa kilonpurkki saattoi olla joskus repussa täyttönä.
Nyt se kyllä täytyy olla Italiansalaatit ja Heinzinketsuppia että onkiretken pärjää,-näin se Maailma muuttuu Eskoseni,Kiveä lainatakseni.Eihän ne kyllä enää taida koulussakaan luettaa kirjallisuutta.Meni siis aivan arvailuksi mitä Eskon ruokavalio sisältää tulevaisuudessa.
Nyt se kyllä täytyy olla Italiansalaatit ja Heinzinketsuppia että onkiretken pärjää,-näin se Maailma muuttuu Eskoseni,Kiveä lainatakseni.Eihän ne kyllä enää taida koulussakaan luettaa kirjallisuutta.Meni siis aivan arvailuksi mitä Eskon ruokavalio sisältää tulevaisuudessa.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kumpa saisi vielä kilonpurkissa ,va oli se hyvää toisin on nyt.
Minäkin muistan sen kun Lihakunnanauto kävi hakemassa teuraskarjaa ja toi vaihdossa valmista tuotetta.
Sikanautaa vai Nautasikaako tuo lienee ollut purkkiliha,mutta olihan se eri maukasta kuin nykyiset tuotteet,tai sitten on käynyt aika kultaamassa muistot.
Ei aika ole kullannut muistoja. Se lihasäilyke oli koostumukseltaan erilaista, kaupastakin ostettu säilyke. Nykyinen on kuin jäykkää hyytelöä. Ei edes tarjouksesta huvita ostaa.
Eikö tuo liha mahtane olla koostumukseltaan edelleen samanlaista kuin aiemminkin?Mikä siinä nyt olisi muuttujana,purkkisäilykkeessä?
Puolassa saa vielä naudan kokolihaa kilon purkeissa, mutta saa myös 4 kilon purkeissa. Kolmasosa Suomen hinnoista... Egyptissä saa suoraan teurastamolta 10 kg ämpärin 30 eurolla...
Onko Ramadanin aikana alennuksia?Entä mitenkä Sika sotketaan Nautaan,niin ettei se vaikuta Maailmanrauhaan?
no se on hyvä se.
Mitä sitä nyt tarvitsee yleensä lähteä retkeilemään?
Pysyttelee neljänseinän sisällä hissukseen,paree silleen.Marketista noutaa tarjous sapuskat ja vetelee niitä kitusiinsa,on silleen huomaamaton.
Minullakin on teltta pystyssä,-aamulla aikaisin kun heräilen.
Auringonvalo on vaarallista.Olenkin kaihtanut oleilua ulkona,mieluummin sisällä,vaarallisten säteiden ulottumattomissa.
Ei pakota päätä eikä pelkoa Melanoomasta,kun ei oleile alla Auringon.