Tälläiset tallisuosikille hoidetut taktikoinnit ovat juuri se syy että katselen vaikka Kungfu-Pandaa ennenkuin näitä formula 1 kisoja.
Jaahas, se tapahtui tälläkertaa varikolla
AriHanko
11173
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Olet vaan katkera kun Vettel voitti Kimin puhtaasti ))
mitä järkee kattoo peräkkäin ajoa? onko tällä palstalla ruotsalaisia? kun haukutaan suomalaisia???
Vettel ei olisi päässyt missään kohtaa rataa ajamalla Räikkösen ohi. Tämä Vettelin voitto tiedettiin etujäteen jo eilen, selvääkin selvempi tallitaktikointi Vettelin hyväksi.
Pööö....pööö.....pöööö....formula kisa...jännää...
Kimi sai mahdollisuutensa, mutta vauhti ei vain riittänyt. Kimi sai tehdä ensin varikkopysäyksen, mutta Vettel oli kuluneillakin renkailla paljon nopeampi kuin Kimi uusilla kiekolla varikkopysäyksen jälkeen. Vettel otti ajamalla voittonsa. Vettel kun sai ajaa vapaalla radalla, niin oli sen sekunnin per kierros Kimiä nopeampi.
Kun kattoo kierrosaikoja niin Vettel oli 0.3 sekkaa nopeampi siinä kohti kun Kimillä oli uudet renkaat ja ohitteli vielä Varvattavia. Sen jälkeen kun Vettel laskettiin ohi niin Kimin kierroksiin tuli pari sekkaa lisää. Tais mennä moti reuhaamiseen kun ohikaan ei varmasti olisi saanut yrittää.
Ennen varikkopysähdystä Kimin kierrokset oli ihan hyvällä tasolla - ei mitään syytä ottaa vielä siinä kohti sisään että palaisi vielä radalle varvattavien taakse. Jos Vettelin paikalla olis ollut toisen tallin auto niin tämähän olisi ollut karkea taktiikkamoka taas kerran.
Kärjessä turha ottaa riskejä varsinkaan tuollaisella radalla ja Vettel pääsi 0.2 sekunnin turvin ohi, koska Kimin varikkokäynti kesti 0,3 sekuntia pitempään. Täysin järjestetty juttu. Varikkokäynnin jälkeen taas Kimi ajoi tarkoituksella hitaammin, riitti kun piti sijoituksensa.
ei tuossa ollut ihmeellista. Vettel vaan naki mahdollisuuden ja huomasi, etta renkaat toimii. teki nopeita ja hyvia kierroksia. onhan noin kaynyt muulloinkin ja muissa kisoissa
Kimi otettu ennenkin väärään aikaan sisään, pidetty liian kauan radalla ja nyt otettiin liian aikaisin sisään, aina varmistelevat Vettelin sijoituksia.
Barrichello,Massa,Räikkönen
Jep, perämiehet. Harmi että Bottas jäi kolmoseks aika-ajoissa - olis tullut kaksoisvoitto Suomeen.