Arduino eeprom

Osaisiko joku vääntää rautalangasta miten arduinon eepromiin tallennetaan double-muuttuja. Ja miten se sieltä luetaan. Kiitos jos joku viitsii jeesaa.
2175
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Katso ensin atmega328p datakirjasta kohta "AVR Memories" ja sieltä eeprom. Siellä on valmiit rutiinit joilla homma hoituu. Samalla voi tarkistaa, mitä rekistereihin oikeasti voi kirjoittaa. Mikä pitää muistaa on tarkistaa doublen esitysmuodon koko ja ottaa siihen osoitin ja oikea määrä tavuja talteen em. paikasta, jotakin tähän tyyliin:
double d;
unsigned char *ptr8 = (unsigned char*)&d;
char no_bytes = sizeof(double);
for(int addr = 0; addr < no_bytest;addr ) {
write_eeprom(addr, ptr8[i]);
}
Tai jos tietää, että oikeasti double:n koko on 4 byteä, voi tehdä näin:
union dd_t {
double d;
unsigned char a[4];
} dd_t;

union dd_t t;
t.d = 4.2;
ja write_eeprom(addr, t.a[0]); //4-kertaa..

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


muistihukas kirjoitti:

Osaisiko joku vääntää rautalangasta miten arduinon eepromiin tallennetaan double-muuttuja. Ja miten se sieltä luetaan. Kiitos jos joku viitsii jeesaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu