Suomi-Seuran Matkatoimisto Oy on todettu maksukyvy

MISTÄKORVAUKSET

Suomi-Seuran Matkatoimisto Oy on todettu maksukyvyttömäksi.
Yrityksellä on Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV:ssa vakuus, josta maksetaan korvausta valmismatkoista. Asiakkaat voivat hakea toteutumatta jääneistä matkoista korvausta KKV:n hallussa olevasta vakuudesta.
Hakemukset täytyy toimittaa KKV:hen 31. elokuuta kello 16.15 mennessä. Päätösten teko korvauksista alkaa vasta määräajan umpeuduttua. Voit tilata korvauksenhakulomakkeen KKV:stä (puh. 029 505 3193 tai [email protected]).
Jos olet maksanut matkan suoraan Suomi-Seuran Matkatoimisto Oy:lle tai matkan välittävä matkatoimisto on siirtänyt rahat sille, toimita korvaushakemus Kilpailu- ja kuluttajavirastoon.
Jos olet ostanut matkan joltain muulta matkatoimistolta, ota yhteys siihen. Saat rahasi takaisin sieltä, mikäli välittäjä ei ole vielä siirtänyt maksuja Suomi-Seuran Matkatoimisto Oy:lle.
Jos olet maksanut matkasi luottokortilla, voit hakea toteutumatta jääneestä matkasta maksamiasi rahoja KKV:n sijaan vaihtoehtoisesti myös omalta luotonantajaltasi eli kortin myöntäneeltä luottokorttiyhtiöltä tai pankilta.
Jos olet maksanut matkan pankkikortilla, voit KKV:n sijaan kysyä vaihtoehtoisesti rahojen palautuksesta pankiltasi. Useimmat pankit noudattavat luottokorttimaksujen palautusta koskevaa periaatetta myös pankkikorttimaksuissa.
Kilpailu- ja kuluttajaviraston hallussa olevasta vakuudesta voi hakea korvausta maksetuista ennakkomaksuista ja keskeytyneestä matkasta käyttämättä jääneen matkan osuudesta, valmismatkan ostoon oikeutettavasta vastikkeellisesta lahjakortista sekä matkustajien paluukuljetuksesta ja majoituksesta matkakohteessa paluukuljetukseen saakka, jos matkaan sisältyi majoitus.
Vakuudesta ei korvata esimerkiksi menetetystä työajasta aiheutuneita taloudellisia menetyksiä, matkavakuutusta, viisumia, rokotuksista aiheutuneita kuluja, korvausta mielipahasta, joka aiheutui pilalle menneestä lomasta eikä matkakohteessa ostettuja retkipaketteja.
Vakuudesta ei myöskään korvata matkoja, joissa maksajana on yritys, eikä vastikkeettomia eli mainostarkoituksessa annettuja lahjakortteja.

0

117

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitään järkeä?

        Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
        Ikävä
        127
        1964
      2. Noniin rakas

        Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
        Ikävä
        100
        1710
      3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

        Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
        Maailman menoa
        57
        1350
      4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

        Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
        Ikävä
        76
        1298
      5. Multa sulle

        Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
        Ikävä
        31
        1028
      6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

        Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
        Ikävä
        47
        926
      7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

        Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
        Ikävä
        51
        923
      8. Onko sulla empatiakykyä?

        Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
        Ikävä
        44
        882
      9. Tavoitteeni onkin ärsyttää

        Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
        Ikävä
        108
        850
      10. Ei se mene ohi ajan kanssa

        Näin se vaan on.
        Ikävä
        72
        833
      Aihe