Miksi Jääskeläiselle annetaan yli 90000 e rahaa ku

hempppavvn

13

265

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lähtee-lomille-varmaan

      Meinaatko että Jääskeläinen menisi nolaamaan itsensä työkkärin tiskille?
      Onhan hänellä 6 kuukauden "karenssi" jolta ajalta hän saa palkan. Ei ole siis työtön.

      • flegmaatti

        Omalla kohdallani oli tilanne jossa sain tietyltä ajalta = kulumassa olevan vuoden loppuun saakka täyden palkan ilman työvelvollisuutta.
        Käytännössä työsopimukseni oli irtisanottu. Kyse ei ollut lopputilistä vaan pikaisesta poistumisesta. Työsuhdeautokin jäi työpaikan parkkiin ja jouduin pyytämään tuttavaltani kuljetuksen kotipaikkunnalleni.
        Varsinainen kompensatio bonuksineen oli sitten oma juttunsa.

        Jääskeläisen tason hepun lähtö on paljon rahakkaampi. Riippuu tietenkin työsopimuksen sisällöstä.
        Koska tilanne ei tullut yllättäen niin pidän todennäköisenä, että Jääskeläisellä on jo muutama vaihtoehto valmisteltuna tai ainakin vireillä.


    • ö-Öö

      Irtisamisajan palkka

      Ihan kuin duunareillakin. Johdossa, just vaikka päätoimittajalla tietenkin työsopimukset, jokaisella laisensa, takana ei mitään ammattiliittoja.

      Kai siitä karenssia tulee, jos menee työkkäriin. Tollasen tasoisille kundeille ei ole työpaikkoja työkkärissä, korkentaan jotain kesätoimittajan tms hommeleita rivihepuille, tai nuorille.. Oletettavimmin etsii itse duuninsa, kysyntää varmatikin on, etenkin kontakteja.

      Tais tulla YLE.lle halvemmaksi näin, kuin antaa potkut- Kaikkinensa, ehkäpä kohu alkaa laantumaan. Rahasummat sivuseikkoja, kyse isomista asioista.

      =DW=

    • Asko751t

      "Irtisamisajan palkka

      Ihan kuin duunareillakin."

      Jos duunari irtisanoo itsensä, ei kai hän saa palkkaa, vaan karenssin?

      • ö-Öö

        Irtisanomisajalta palkka juoksee.

        Tässä se ero, ei työvelvollisuutta, duunarilla on. Karenssi ei ole automaattti, asiaa juu käsitellää jossain kokouksessa. Jos pätevät perustelut, ei karenssia. Jos eronnut, vaikkapa sairauden takia ja todistukset, ei karenssia.

        Kyse siis irtisanomisajan palkasta, se juoksee irtisanomisajan, riippumatta, tuliko potkut vai ottiko loparit. Jos ei irtisanomisaikaa, silloin kyseessä työsuhteen purku. Käsittääkseni purku lasketaan melkein aina duunarin viaksi ja karenssia tulee.

        Nyt siis kyse isommista asioista. Journalismista, YLE:n roolista riippumattomana tiedotusvälineenä, imagokysymykset, työpaikan organisaatiostakin, kaikenlaista. Ihan valtakunnan politiikastakin. Meni kai niin siististi, kuin homman sai menemään, eri asia sitten, millaista jälkipyykkiä muuten peseskellään, että miten jatko. Yle jatkuu kyllä, samaten SLP, Jääskeläiselle ja muutamille muille toimittajille tuli työpaikan vaihto, Sipilä kertakäyttöministeri muutenkin, eikä puolueella muutenkaan mene häävisti.

        =DW=


    • Olihyvätyyppi

      Suomessa ei ylen johtajalla saa olla omaa tahtoa eikä omia mielipiteitä. Yle on valtion joten siellä pitää esittää valtiolle myötämielistä propagandaa. Sääli, että hyvä, älykäs ihminen jouitui lähtemään. Tilalle tulee joku hiljainen ja alistuva nössö.
      En vieläkään tajua mitä hän teki väärin. Niin väärin ettei suomalainen ilmapiiri kestänyt sitä.

      • Tässäpätäkyä

        Talon sisällä on saattanut kuplia kymmenenkin vuotta. Mutta niistähän ei hiiskuta Yleveron maksajille.
        Miksiköhän hyviä toimittajia läksi jo takavuosina tykkänään pois ja siirtyi muihin medioihin ja sanomalehtialalle jopa pienemmällä palkalla???


    • Minä sain kolmanneksen tuosta summasta, kun alle-kirjoitin ero-sopimuksen.
      Ajatella, niin vähän, vaikka minä sentään olin ammatti-mies.
      Jääskeläinenkin oli.
      Valitettavasti viher-vasemmiston painostus sekä suosion kasvu, alkoivat pelottaa päättäjiä liikaa.
      Luultavasti he tunsivat pallinsa vapisevan allaan.
      Ja niin erotettiin Jääskeläinen.
      Tartkoitus-hakuiset Feikki-uutiset sekä julkkis-mainokset saivat lisää tilaa jatkaa vero-rahoillamme.

      H.

      • Olihyvätyyppi

        Kerrankin samaa mieltä hunksin kanssa. Aivan vihervasemmisto oli tukehtua pätemisentarpeeseensa ja niin sai älykäs hyvä omaa järkeä käyttävä johtaja mennä. Miten veteläksi ylen linja vielä valuu jää nähtäväksi.


      • Olihyvätyyppi kirjoitti:

        Kerrankin samaa mieltä hunksin kanssa. Aivan vihervasemmisto oli tukehtua pätemisentarpeeseensa ja niin sai älykäs hyvä omaa järkeä käyttävä johtaja mennä. Miten veteläksi ylen linja vielä valuu jää nähtäväksi.

        "Olihyvätyyppi"

        Tulevat äänestykset ratkaisevat paljon.
        -
        Minuun kannattaa aina syventyä.
        Vaikka tiedänkin olevani kirjoittaja, jonka lukeminen vaatii paljon enemmän, kuin toisten kirjoitukset.

        H.


      • Olen-jo-muualla

        Lukea sinua ei vaadi pätkääkään enenpää kuin nähdä nimimerkkisi ja hypätä yli.
        Älykkyydestäni huolimatta tein nyt poikkeuksen ja vastasin itseäsi röhisevään kommenttiisi


      • Olihyvätyyppi
        hunksz kirjoitti:

        "Olihyvätyyppi"

        Tulevat äänestykset ratkaisevat paljon.
        -
        Minuun kannattaa aina syventyä.
        Vaikka tiedänkin olevani kirjoittaja, jonka lukeminen vaatii paljon enemmän, kuin toisten kirjoitukset.

        H.

        Kummallisia kirjoittajia täällä, viittaan edelliseen.
        Ilahdutti se, Hunks, että tajusit Jääskeläisen älykkyyden ärsyttäneen hänet Ylestä pois halunneita tahoja. Itse tykkään ihmisistä, joilla on selkeitä mielipiteitä. Jääskeläinen ei taipunut nöyristelyyn eikä poliittiseen ohjailuun. Eikä halunnut noudattaa iltapäivälehtien linjaa loan heitossa.
        Mutta ihmiset eivät edes muista koko Jääskeläistä enää ensi viikolla.
        Nää ovat niitä sirkushuveja kansalle.


      • A. Jääskeläinen on juristi, oletan että mahdollinen ero työstä variaatioineen käytiin läpi työsopimusta neuvoteltaessa, tuo summa on pieni. Miksi hänellä olisi esim vuoden tai kahden karenssiaika, eihän hänellä ole asiakassuhteita, jotka olisivat riski YLE´lle .
        Senkaltaisia tilanteita on yrityskauppojen yhteydessä juuri asiakassuhteiden kanssa- karenssiaika n. viisi vuotta, riippuu tietysti alasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      176
      1725
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      108
      977
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      89
      849
    4. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      19
      673
    5. 51
      655
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      41
      557
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      164
      513
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      45
      508
    9. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      191
      453
    10. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      26
      439
    Aihe