D-vitamiinista

Moro!

Millasta D-vitamiini valmistetta suosittelisitte?
71066
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suositusten mukaisia lilliputtiannoksia kaikissa.

Äänestä
  • Liika D-vitamiini aiheuttaa syöpää.

    Äänestä

  • minä kirjoitti:

    Liika D-vitamiini aiheuttaa syöpää.

    onkin syöpäklinikka ja Th. tulee aikanaan perimään sen.

    Äänestä

Siinä on tarvittava D-vitamiini.

Äänestä

Paras D-vitamiinin lähde on auringonvalo. Auringonvalosta ei voi koskaan saada yliannostusta D-vitamiinista, kuten pillereistä voi saada. Varo kuitenkin polttamasta ihoasi auringossa.

On myös turvallisia lamppuja, joista D-vitamiinia voi saada. Valon määrän tulee olla suuri, esim. käsivarsi lähes kiinni lampussa 15-30 min. Tämä on kuitenkin vain arvio, siihen ei tule luottaa sokeasti. Ruskettumista tämä ei kuitenkaan aiheuta.

Ihotyyppi vaikuttaa myös saatavaan D-vitamiinin määrään. Esim. tummaihoiset eivät välttämättä saa Suomessa tarpeeksi D-vitamiinia auringonvalosta. Siksi heillä on täällä todennnäköisesti normaaliväestöä enemmän mm. eturauhassyöpää, rintasyöpää ja paksunsuolen syöpää. Jos he tietäisivät tämän, eivät he välttämättä muuttaisikaan Suomeen asumaan.

Etsi googlesta vaikka näitä sanoja:
valon avulla tuotettu d-vitamiini

Äänestä
  • On se nyt kumma että vitamiinit aiheuttaa
    syöpää.Ja se on vielä kumma että tutkimuksia
    suorittaa lääketeollisuus joka haluaa lisää
    ihmisille lääkkeitä. Bisnes kannattaa, varsinkin
    kun lukee kaikista oikeudenkäynneistä mitä on käynnissä! Enemmänkin kaikki lisäaineet joita
    ruokiin laitetaan ja lääkkeet joiden pitkä-
    kestoisesta vaikutuksesta lääketeollisuus
    vaikenee. En voi sille mitään että tuntuu
    siltä kuin lääketeollisuus on sellainen
    auktoriteetti että ihmisille sen sana on kuin
    pyhä sana.

    Äänestä

Paras D-vitamiinin lähde on kalanmaksaöljy, siinä ovat myös tärkeät omega-3 rasvahapot ja luonnon A-vitamiini. Kalanmaksaöljyä voi käyttää myös kesällä, sillä iho valmistaa auringonvalosta D-vitamiinia vain tarvittaessa. Yliannostuksen vaaraa ei siis ole, ja mitä tulee A-vitamiinin yliannostukseen, kalanmaksaöljyä pitäisi juoda 2 litraa päivässä kuukausien ajan tai 6 litraa kerta-annoksena, saadakseen myrkytyksen. Tuskinpa kukaan pystyy tähän.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lyysi kirjoitti:

Moro!

Millasta D-vitamiini valmistetta suosittelisitte?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu