lapset...

mukaan??

Moi... lasten teon aika koitti ja pyörä harrastus loppui. Nyt kun muksut on 4 ja 5 v, mietin onnistuisiko harrastus heidän kanssaan?? Sivuvaunu tai peräkärry? Onko kokemuksia??

5

727

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hyvinkin

      Peräkärry oli varmaan vitsi? Toivottavasti...

    • vehkeellä onnistuu hyvinkin. itsellä ei muuta kokemusta kui kokkareilla ollut naapurissa 4-h perhe yhdellä pyörällä, jossa 2-h rekisteröity sivuvaunu.

    • huh

      Kerran säikäytti kunnolla,olin 6 v. pojan kanssa käymässä rannalla,matkaa alle 5 km. Tulomatkalla jätkä otti ja nukahti ja meinas keikahtaa kyydistä, sain vasurilla tuurilla kiinni. En uskaltanut sinä kesänä ottaa kyytiin. Nyt on poika 8 v mutta vieläkin vähän hirvittää ottaa kyytiin, pitäsikö sitoa jollakin vyöllä itseensä? En haluaisi sivaria rinnalle.

      • Rookie

        Tuosta itseensä sitomisesta on ollut kiivasta keskustelua esim. moottoripyora.org:n keskusteluissa. Muutama on pitänyt sitä hyvänä ideana, loput taas suorastaan hirvittävänä tekona jonka ilmoittaisivat heti poliisille nähdessään.

        Jälkimmäiseen porukkaan kuulun minäkin. Voi vain kuvitella, mitä jälkeä syntyy kolaritilanteessa kun satakiloinen äijä kieputtaa kiinnisidottua lasta mukanaan pyöriessään pitkin piennarta! Hrrr.... Ei ole lapsella hyvät selviytymismahdollisuudet "irtoinaisenakaan", mutta ei ainakaan kiinnisidottuna.

        Jos lapsi on niin nuori, että ei pysty itse kiinni pitämään tai on vaarana nukahtaminen, niin sellainen lapsi ei sitten vielä kuulu moottoripyörän kyytiin. Piste.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

      Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
      Maailman menoa
      196
      22522
    2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

      Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
      Maailman menoa
      89
      9747
    3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      50
      7697
    4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

      Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
      Maailman menoa
      93
      6469
    5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

      Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
      Maailman menoa
      190
      6196
    6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      63
      5805
    7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      56
      5290
    8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      51
      5193
    9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

      Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
      Maailman menoa
      121
      4853
    10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      107
      4539
    Aihe