Polvien kulumat

SairauksienTuttava

Tällaiset termit, "liikuntavammaiset", yleensä mielletään jo syntymästä asti nk. vammaisina olleisiin, tai esim. yht'äkkisten sairauksien ja onnettomuuksien kautta, vähintäänkin pyörätuoliin joutuneisiin.

Mutta entäs me, jotka esim. töissä jalkamme rasittaneina ja satuttamina ja siitä etenevän kulumisen saaneina, polvet muutoin murskana (esim. juuri kulumat) keppien kanssa maailmalla huitelemme?

Oletan, että vaikka emme ole varsinaisesti "liikuntavammaisia", kuitenkin jo etenevien ongelmiemme vuoksi alamme hitaanpuoleisesti kuulua tähän, sairaanhoidollisesti "vähemmistö"-joukkoon, "liikuntavammaiset".

Itselläni siis polvien kulumat. Aluksi ongelmat keskittyivät enemmänkin vasempaan polveen, johon yli 20 vuotta sitten tehtiin polvitähystys-leikkaus ja sen jälkeen saatesanat: "Kävele nyt näillä jaloilla niin kauan kuin pystyt. Ei kannata laittaa tekoniveltä ennenkuin se on aivan välttämätöntä. Myöhemmässä vaiheessa ikävä kyllä joudut pyörätuoliin."

Kiitos ilmoituksesta. Käsitin, että tekonivelistä tulee omat ongelmansa. Ja tämän jälkeen sitten on seuraava vaihe pyörätuoli. Jo muutaman vuoden on kuitenkin enemmänkin nyt oikea polvi kenkkuillut. (Molemmat on sököt.)

Liikkumisen kohdalla alan jo siirtyä yhdestä kyynärsauvasta, käyttämään kahta. Kauppa-asioilla toinen käsi saa aina kävellessä bussipysäkille tuen vetokärrystä, mutta ilman kärryä liikkuessa alkaa näyttää siltä, että enää en huitele yhdellä kepillä. Toinen keppi ( = kyynärsauva) tulossa jo ihan aktiiviseen käyttöön. Onneksi lähikaupassamme on ostoskärryt "liikuntavammaisille / vanhuksille", joissa myös istuin.

Eli, oma vaiheeni on tämä. Kotitalossani ei ole hissiä ja kyllä ottaa voimille raahata luunsa pari kerrosta portaita, etenkin kauppakärryn kanssa.

Ihmiset Helsingissä ovat tavattoman kohteliaita. Jotkut naapurit tavattaessa kantavat ruokakärryni kotiovelleni ja esim. busseissa monet matkustajat auttavat kompuroivaa asiakasta. Käytän paljon myös taksia. Ei ole taksikorttia, vaan ihan ite maksan taksitteluni.

Tämmöinen tapaus.
.

0

657

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

        Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
        Kalajoki
        100
        4492
      2. Joku hukkui Hyrynsalmella?

        Oliko mökkiläinen taas?
        Hyrynsalmi
        27
        2385
      3. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

        Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
        Maailman menoa
        108
        2184
      4. Mitä sinä mietit

        Mies?
        Ikävä
        200
        2179
      5. PoIiisi jahtasi mopopojan hengiltä

        Toivottavasti on   s  i  n  i  v  u  o  k  k  o    nyt ylpeä itsestään, kun ajatti teinin päin lyhtypylvästä. https://w
        Maailman menoa
        406
        1903
      6. Sinä eräs, pyydän......

        AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
        Ikävä
        169
        1493
      7. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

        Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
        Perussuomalaiset
        100
        1269
      8. Et halua kohdata niitä tunteita ja asioita, joita minä herätän sisälläsi

        Vastustelet. Yrität esittää, että kaikki on hyvin. Leikit perhettä.
        Tunteet
        32
        1075
      9. Miksi epäilit kaivattusi kiinnostuneen

        Juuri sinusta? Mihin piirteisiin hän aikanaan saattoi sinussa ihastua? Olivatko ne yhtään samoja asioita joihin itse iha
        Ikävä
        72
        976
      10. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

        Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
        Ikävä
        79
        850
      Aihe