Koiran madotus

Madotta

Nyt kyllä menee puurot ja vellit sekasin... viime syksynä selvittelin apteekista (useammasta) kuinka usein koira pitää madottaa. Vastaus oli, että nykysuosituksen mukaan ei enää suositella varmuuden vuoksi madottamista vaan ainoastaan oireen tai testin perusteella.

Nyt luen uudesta apteekkilehdestä, että nykysuositus on madottaa koirat 4 x vuodessa entisen 2 x vuodessa sijaan.

Mitä ihmettä... pitääkö madottaa vai ei ja kuinka usein?

7

437

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • janiviitanen

      Minä annan koirilleni mitoa matolääkettä varmuuden vuoksi kerran viikossa kesäisin. Syövät kuitenkin mökillä mielellään raakaa kalaa, hiiriä, myyriä ja käärmeitä. Talvella madotan ehkä kerran.

      En tietenkään anna kesällä koko kuuria vaan vain yhden päivän annoksen kerran viikossa.

      Säästää rahaa kun verkoista voi hukkakalat antaa koirille ja kissoille.

    • Sielläjatäälöä

      No siitä, että annat yhden tabletin viikossa ei ole mitään hyötyä. Päinvastoin, luot mahdollisesti matolääkkeille vastustuskykyistä loiskantaa. Suurin riskitekijä ovat toisten koirien ulosteet ja koirassa jo olevat loiset. Koira voidaan madottaa vain silloin, kun ulostenäytteessä näkyy loisia. Niitä voi silti olla, vaikka juuri siinä kasassa ei löytöjö olisikaan. Usein vasta massiiviset tartunnat näkyvät. Joten vähintään se kolme kertaa kannattaa madottaa.

    • janiviitanen

      Höpö höpö, ei matolääke mikään antibiootti ole. Matolääkeen kun syöttää kerran viikossa yhden napin niin madot pysyvät poissa, uusia saa kokoajan raa,asta kalasta niin siksi turhaa syöttää koko kuuria.

      Kaikenlaisia tietäjiä. Kokemuksella hankittua tietoa minulla ja varmasti jos kysyt vaikka eläinlääkäriltä niin juuri näin pitää toimia. Muutkin eläimet madotetaan näin jos on jatkuva riski saada uusia matoja.

      Ja tietysti voi madottaa koiran ilman ulostenäytteitä, miksi ei voisi? Luuletko että se lääke aine tappaa koiran jos sen elimistössä ei ole matoja tapettavaksi?

      • tarajere11

        Mulle eläinlääkäri sanoi että kerran vuodessa se voisi olla monikirjoisempi ja toinen vaikka Canex joka on vähäkirjoinen.
        En tiedä sitten mutta molemmat ovat sopineet.

        Aikanaan oli sellainen kuin Lopex joka oli kertalääke painon mukaan. Yksi koiristani joutui kahteen kertaan tiputushoitoon pieneläinklinikkalle, tosin se sama koira. Sittemmin se on poistettu myynnistä.


    • Ei ihme, että varsinkin aloittelevat koiraharrastajat menee sekaisin, kun joka asiasta koiriin liittyen on miljoonia käytäntöjä nykyään suosittelemassa :D

      Itse olen madottanut pitkään ihan vanhan ajan neuvojen mukaan eli kahdesti vuodessa, mutta muutin senkin kertaan. Viimevuosina olen myös ottanut välillä testit, kun olen jättänyt madottamatta (ihan puhtaat).
      Minusta tuo testien ottaminen ja sen perusteella madottaminen on oikein hyvä juttu. Turhia myrkynlykkäämisiä vältettäisiin. Jos ei ole mikään "riskitapaus", niin itse pysyttelisin tuossa kerran vuodessa (maksimi kaksi). Kovin tuhtia myrkkyä myös välttäisin, jos ei ole tarvettakaan. Ja voi sitten ottaa vaikka joskus näytteen ja jos jotain olisi, niin eri juttu.

      Ja ihan lääkäriltä kuultua, että osa matokannoista on resistanteiksi tulleet matolääkkeille eli ihan asiaa puhui nimim. sielläja... ...

      Matolääkkeistä myös on haittavaikutuksia ilmoitettu. Ja viimekädessä tuskin tietää, kuinka paljon voi olla sellaisia, jotka myöhemmin tulee, eikä osata yhdistää matolääkkeeeseen. .. Eihän nuot mitään "terveystuotteita" kumminkaan ole.
      Itse en ylipäätään lykkäisi koiriini turhaan mitään mitään lääkeaineita, vielä vähemmän säännöllisesti.

    • Kääpiösusi

      Onko muute miten kallista toi matotilanteen testaaminen koiralta? Tuleeko siihen perus käynti/klinikkamaksu ja paljonko se ite testaus maksaa?

      Mietin vaan onko paljon kalliimpaa tai jopa edullisempaa kuin vanhan tavan mukaan lääkitä pari kertaa vuodessa. Ja jotka madotatte vain tarvittaessa, kuinka usein otatte ne testit? Ja onko ne miten luotettavia?

      Kuulostaa nimittäin hyvältä "vain tarvittaessa" -käytäntö, mutta hinta ja toteutus mietityttää.

      • En osaa tarkemmin hintaa sanoa, kun siitä on aikaa, kun otin. Silloin ei ollut kallista. Mutta muistaakseni jokunen vuosi jollain tutuilla maksoi jotain parikymppiä. Asemilla voi olla eri käytäntöjä, joten kannattaa kysellä suoraan.
        Pennun/pentueitten yhteydessä tulee kuitenkin madotettua, joten en ole testejä pahemmin otellut. Mutta jos olisi vaan yksi koira/ eikä mitään erityisjuttuja, niin todennäköisesti ennen testaisin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa

      Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p
      Maailman menoa
      57
      6403
    2. Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa

      Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su
      Maailman menoa
      336
      5431
    3. Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut

      samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien
      Maailman menoa
      167
      5097
    4. Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?

      Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal
      Maailman menoa
      140
      4884
    5. Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen

      Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil
      Maailman menoa
      20
      4130
    6. Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?

      Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema
      Asunnot ja asuminen
      20
      2636
    7. Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"

      Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite
      Maailman menoa
      26
      2534
    8. Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!

      Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud
      Suomalaiset julkkikset
      3
      2408
    9. Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)

      Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill
      Ikävä
      28
      2307
    10. Romanttinen ystävänpäivä?

      Millainen olisi hyvä ystävänpäivä hänen kanssaan?
      Ikävä
      78
      2044
    Aihe