miten isoksi tää kani kasvaa..??

marsku

Ostin eläinkaupasta risteytyskanin, jonka isä oli hermeliini ja äiti risteytyskani. Myyjä sanoi että se kasvaisi ehkä enintään kaksi kiloiseksi. No ei se haittaisi, pienihän se silti olisi, mutta onko kenelläkään tietoa minkäkokoisia tälläisista risteytyskaneista tulee? tiedän, vaikeahan sitä on sanoa kun ei tiedä, minkä kokoinen risteytyskani se emo on ollut, mutta nuo hermeliinithän ovat ainakin aika pikkuisia. Kanillani on aika pitkät korvat, eli ne on ainakin peritty emältä (hermeliinithän ovat lyhytkorvaisia??). Nyt kanini on noin kolmen kuukauden ikäinen, semmonen aika pikkuinen vieläkin, ainakin minun mielestä :).

2

591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ninnu

      Vaikeata mennä sanomaan kuinka iso pikku veijaristasi tulee, etenkin kun äiti on ollut ristetyskani, mutta hermeliinit on tosi pieniä, niin luulisi sinun kaninkin "pienissä mitoissa" pysyvän. Itelläni on ristetyskani, naaras, jonka isä on luppakorvakani ja äiti hermeliini ja painoltaan se on noin kahden kilon paikkeilla eikä kasva enää siitä...pikkuseltahan se näyttää kun on kaverina luppis, joka on aikas jötkäle: )!!

    • Anonyymi

      Ok

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      23
      3123
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      3
      743
    3. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      740
    4. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      3
      630
    5. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      35
      597
    6. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      32
      591
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      19
      520
    8. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      3
      519
    9. Oletko varma

      Ettei meistä tule mitään?
      Ikävä
      40
      511
    10. Mitä ajattelet

      Meistä nykyään.
      Ikävä
      36
      505
    Aihe