Ei myy ensimmäiseksi koiraksi Parsonia, miksi?

Parhaan_koiran_omistaja

Miksi kasvattaja ei myy? Ensimmäinen koira meillä on ollut parsonrussellinterrieri ja ihana, upea ja normaali koira siitä on tullut. Miksi ei myydä, jos on todella kiinnostunut rodusta ja haluaa nauttia mahtavasta koirasta. Olisiko minun pitänyt ottaa sellainen rotu mistä en ole kiinnostunut yhtään? Eikö se ole väärin. Miten voin tutustua rotuun, jos minulle ei edes myydä sellaista?

5

371

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pakkosaatana

      Siis onko teillä ollu parson tai muu koira ennen vai ei? En ihan saanu selvää.

      Jos kasvattajalla on tällainen käytäntö, ei sille mitään voi. Voithan katella jos jollain muulla olis pentuja tulossa. Tai jos oli vaan "tekosyy" olla myymättä ja kasvattajan mielestä et vaan sovi parsonin omistajaksi? Ei voi tietää.

      Eihän se parsonikaan mikään helppo koirarotu ole (tekemisentarve saattaa yllättää), mutta vähän liioittelua ettei ollenkaan ekakoiraksi, jos ostaja vaikuttaa muuten sopivalta. Mutta minkäs teet jos myyjä ei myy.

      • helluvaa

        Kasvattaja varmaan huomasi, että et ole oikea omistaja hänen pennulle. Ei siinä mitään syitä tarvita. Monen muunkin kannattaisi katsoa kelle pentunsa myy.


    • Osamaksuparson

      Keskustelun aloittajalle kerroin selvästi että osamaksukaupalla en koiria ole milloinkaan myynyt. Ota käteistä mukaan seuraavalla kerralla niin tehdään kaupat. Kahden vuoden osamaksusopimus olisi ollut liian riskialtis kauppa. Siksi en myynyt.

      • Aloittajanan

        Minä en ole keneltäkään ollut ostamassa osamaksulla mitään. Minulla on upea parson eikä sitä ole ostettu osamaksulla. Väärä henkilö sinulla nyt hampaissa.


    • Käteiskauppa

      Älähän nyt viitsi vääntää asiaa. Olet lämpimästi tervetullut kaupoille, kunhan otat käteistä mukaasi. Ehdottamasi 2 vuoden kauppa ei kuitenkaan tule kysymykseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      74
      4207
    2. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      82
      3908
    3. Surullista

      Että menetit sen naisen , tosi surullista ja vielä oman tyhmyyden takia ,ymmärrän että se on masentavaa
      Ikävä
      57
      2448
    4. Muuttunut käytös

      Onko kaivattusi käytös muuttunut? Tiedätkö mistä se johtuu? Haluatko kertoa, mitä tapahtui?
      Ikävä
      65
      2292
    5. Väkeä oli liikkeellä

      Nyt leijutaan pilvissä. Kun eläinpuistossa oli porukkaa 😆😆 Olihan siellä kun ilmaiseksi pääsivät. Eiköhän se juuri sik
      Ähtäri
      37
      1988
    6. Oliko kiihkeä

      ensimmäinen yö?
      Ikävä
      49
      1879
    7. 107
      1779
    8. Kummallista

      Oletteko koskaan ihastuneet ihmiseen, joka ei ulkonäöltään vastaa ollenkaan ihannettanne?
      Sinkut
      55
      1653
    9. Miltä meidän

      Riidat näyttäisi ja mistä niitä voisi tulla?
      Ikävä
      56
      1652
    10. Ikävä Jii.

      Toivotko vielä näkemistä?
      Ikävä
      61
      1521
    Aihe