Mafian omistamat hotellit

eienään

Ovatko muut erehtyneet majoittumaan mafian omistamiin hotelleihin/loma-asuntoihin? tehtailevat paljon huijauksia, kuten varausmaksuja joita ei aina saa takaisin, oikeaa siivousta ei ole jos on siivousta ollenkaan, henk.kunta aina täysin kouluttautumatonta (yleensä sukulaisia) eikä mitään palvelualttiutta, siivoojat ja muut halvat työntekijät usein pakolaiskeskuksesta ilmaiseksi ongittuja, lähes kaikki majoitukset lähes samankaltaisia. Valikoivat asiakkaat ja tietysti haluavat bisnesmatkalaisia, jotka tulevat aina uudestaan vuodesta toiseen ja mielellään tietysti käteisenä. Haluan välttää jatkossa. Näitä on ympäri Eurooppaa, joten vaikea välttää, ellei mene aina yksityisten majoituksiin tai ketjuhotelleihin. Myös matkatoimistot käyttävät näitä joskus, tosin onneksi vähemmän. Ketjuhotellit eivät yleensä ole tuollaisia ja aidot perhehotellitkin tunnistaa, koska ovat yleensä perineet majatalonsa eikä heidän tarvitse olla aiheetta tympeitä. Usein vaan yksityiset eivät omista tuhansia hotelleja, ellei kyseessä joku todella aidosti rikas suku jonkalaisia toki on, mutta harvassa silti. Inhottavaa on jos tilitiedot jäävät rikollisten haltuun majoituksen kautta.

6

259

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • udfghjkl

      Kaikki Venäjällä hotellissa asuneet ovat sellaisia.

      • Perusjunttila

        Anteeksi kuinka? Esitätkö että kaikki venäjällä hotelleissa asuneet ovat jotenkin "sellaisia", siis millaisia? Asuttuani vuosikymmeniä hotelleissa eri puolilla venäjänmaata voisin ehkä hyvällä syyllä esittää joitakin vastakommentteja älyvapaaseen lauseeseesi, mutta antaa olla, lienet täysiverinen perusjuntti!


    • Sofitel

      En ole kyllä missään mafiahotelleissa majoittautunut vaikka hotelliöitä mulle kertyy maailmalla vuosittain noin sata. Nykyään netistä löytyy niin paljon arvosteluja kaikista hotelleista etten kyllä tuon tasoiseen paikkaan edes menisikään. En tiedä sitten miten muu jengi hotelleitaan varailee, onko se vaan se hinta mikä ratkaisee eikä arvosteluista välitetä. Itse suosin ketjuhotelleita , tällöin ei tarvitse aina selata arvosteluita kun voi luottaa 4-5 tähden laatuun ja brändiin.

    • haluaisinvälttääne

      Olen ollut hotelleissa (usein 3 tähden) ja ovat olleet sekä selvästi yksityisten pitämiä että myös ketjuhotelleja, yksi ranskalainen ketju ei ollutkaan ranskalaisten ylläpitämä vaan aivan muiden etelä-eurooppalaisen suvun. Aloittivat jopa ylimääräisillä laskuilla uhkailun ja lähettivät feikkipoliisit huoneeseen. Tuskin näitä osaavat kääntää mutta kuitenkin. Eivät pidä suomalaisten rehtiydestä. Aidot perheet joka ovat aidosti rikkaita ja rehtejä hotellien pitäjiä kyllä tunnistaa.

      Vaikea näitä on välttää, kun ei näe tietoja kuka omistaa mitäkin?
      myös joitain ketjuhotelleja pitävät yksityiset suvut.

    • Novotel

      No mitä tripadvisor arvostelut sanoi tästä kyseistä hotellista? En usko että te olitte ekat asiakkaat jota yritettiin huijata.

    • Tähtihotelli

      Käytän vain vähintään viiden tähden hotelleja. Pettymyksiä tulee silti, tähtiluokitus ei ensinkään kerro hotellin todellisesta tasosta. Tähtiluokituksessa otetaan huomioon aivan toisarvoisiakin asioita, eli onko vaikka TV miltä vuodelta tms. Niinkin mitätön seikka kun hotellihuoneiden lattia sivuutetaan luokituksessa, en halua kokolattiamattohuoneeseen mistään hinnasta, haluan että mahdollisimman vähän edellisten asukkien jäämiä on huoneessani, nämä matot ovat varsinaisia pikkuelijöiden temmellyskenttiä!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      68
      7594
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      125
      3012
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      153
      1854
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      66
      1696
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      122
      1522
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      172
      1472
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      132
      1192
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      879
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      48
      822
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      784
    Aihe