tallelokeron avain

ekaakertaasunnylle

uskaltaako tallelokeron avaimen jättää sunny beachilla hotellihuoneeseen kun liikkuu ulkona. voikohan hotellin siivoojat varastaa rahaa tallelokerosta jos näkevät tallelokeron avaimen hotellihuoneessa.

19

1209

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Safetybox

      Onko jossain hotelleissa oikeesti vielä avaimella toimiva safetybox ? Eikö se oo vähä viime vuosisadan tuote. Älkää vaan sanoko että samassa hotellissa on vielä huoneavain, ei siis korttiavainta.

      • ihanoikeesti_

        Mikäs ihmeen ET tulevaisuudesta tämä on? Kyllä ne avaimet sun muut on ihan tätä päivää ympäri maailman, niin täällä Suomessakin. -Mutta taas, kuka hölmö ensin vuokraa tallelokeron ja jättää avaimen näkyville kun itse on poissa? -Monissa hotelleissahan on tallelokerot aulassa respan yhteydessä vuokrattavissa.


    • SafetyBox

      Miten niin vuokraa safetyboxin? Jos kerta se on huoneessa niin kai se nyt kuuluu siihen huoneen hintaan.
      Vai onko tällainen hotelli sitä samaa sarjaa jossa ovella on kassitarkastus ettei kukaan hotellin asiakas vaan vie vesipulloa huoneeseen, tai mikä pahinta, olet ostanut pari tölkkiä olutta ja aiot juoda ne illalla huoneen parvekkeella.

    • eiköjaxakantaa

      monta kiloa se avain painaa ja jos housujen taskuun laittaa, niin putooko housut.

    • minäteenniin

      jättäkää se tallelokeron avain respaan niin kuin huoneenkin avain yleensä jätetään.

    • IhaniaTyttöjä

      Takavuosina nuorempana kävin Sunny Beachin baareissa joista voi vuokrata tytön tunniksi tai yöksi.
      Minulla roikkui tallekokeron avain ketjusta kaulassani.
      Tyttö baaritiskillä kysyi siitä. Vastasin että se on avain sinun sydämeesi, rakas!

    • avaimeton

      Ihan vain tiedoksi, että SB:llä ainakin isommisssa ja tähtisemmissä hotelleissa on ollut jo toistakymmentä vuotta ovikortit ja huoneissa safety box itse asetettavalla koodilla.

      Boxi tietty sitten maksaa, jos sen ottaa käyttöön, mutta maksoivathan ne hotelliaulojen vanhat lokerikotkin.

      Hotellikortti on siitä kätevä, että esimerkiksi yksin matkustavan ei tarvitse joka kerta kaupungille, rannalla tai altaalle lähtiessään jättää sitä respaan, koska se on tunnukseton. Täysin turvallinenhan se ei ole, niin kuin ei mikään avainkaan.

      • kohtataas

        viime kesänä olin pienemmässä hotellissa, opal hotellissa ja siinä oli huoneessa tallelokero ja avaimella se aukesi.


    • Nessebaariin

      Oon käynyt SB:llä n. 20 kertaa ja en ole koskaan tallelokeroja käyttänyt. Passit on huoneessa ja rahat ja kortit seuraa aina mukana. Kortilla nostan pankien automaateista rahaa kortilla yleensä 2 päivän tarvetta varten ja näin käteiskassa on aika pieni. Vaihtokurssi on paras pankkien seinästä ja päivittyy joka päivä. Koskaan ei ole mitään minulta viety, ei taskuvarkaat, ei siivojat, ei kukaan.
      Hieman kun miettii missä lompakkoa pitää ja kantaa, niin muuta ei tarvita.

      • Eisaanauraa

        "Hieman kun miettii missä lompakkoa pitää ja kantaa, niin muuta ei tarvita. "

        Aika epämukavaa on naisihmisen ottaa aurinkoa ja uida altaassa ja meressä parin viikon ajan, jos on lompakko, kortit ja setelit "aina mukana" ja ne ovat joko tissien välissä tai ahdettuna bikinihousuihin.

        En tiedä, missä omassa välissään edellinen mieskirjoittaja lompakkoaan, korttejaan ja seteleitään rannalla pitää, mutta tarkemmin ajatellen en oikeastaan välitä tietääkään...


      • saanauraa

        Missähän sinä sitten pidät sitä hotellihuoneen ovikorttia tai sanonko minkä näköistä ja kokoista avaimenperää, tallelokerossako?
        Itse jätän passin ja pankkikortin huoneeseen, luotan vielä että olemassa on rehellisiä siivojia. Safetyboxia en vuokraa enkä käytä vaikka olisi ilmainen.
        Rahaa pidän lompakossa muutaman kympin tai satasen, rannalla/altaalla se on ihan vaan laukussa.
        Ennen vanhaan näki sellaisia muovisia "kapseleita" ihmisten kaulassa (kestivät vettä), mihin mahtui rahaa ja ilmeisesti se tallelokeron avain. En ole seurannut, onko niitä vielä käytössä.
        Tosin en kyllä enää Bulgariaan halua matkustaa, mutta siihen on taas aivan eri syyt kuin safetybox


    • SafetyBox

      Hotellihuoneen avainkortin voi vaikka laittaa uikkareiden taskuun tai siihen rantapyyhkeen päälle. Sillä ei kukaan kuitenkaan tee mitää vaikka sen joku varastaisi.
      Passi, rahat, tietokoneet ja muut arvoesineet kannattaa pitää siellä safetyboxissa. Jos ne meinaan varastetaan huoneen pöydältä , vakuutus ei korvaa. Jos ne viedään safetyboxista vakuutus korvaa ne plus esim uuden passin hakemiseen liittyvät kulut.
      Edelleen jaksan ihmetellä tuota safetyboxin maksullisuutta.

    • Eisaanauraa

      "Missähän sinä sitten pidät sitä hotellihuoneen ovikorttia?"

      Helppoa kuin heinänteko!
      Avainkortti pakataan rantakassiin pikkurahan kanssa voiteiden, juomapullojen, kirjojen yms. kanssa. Ei rannalle tai altaalle tarvitse viedä lompakkoja ja luottokortteja.

      Ja safetyboxitkin aukeavat nykyisin tunnuksilla, ei siihen aitanavaimia tarvita

      • avaimellaneaukeaa

        olen käynyt 5 kertaa bulgariassa ja aina vuokrannut tallelokeron ja aina niissä on ollut lukko joka avataan avaimella.viimeksi viime kesäkuussa 2016.ainoa paikka missä on ollut numerojärvjetelmä lukko oli phuketissa pari vuotta sitten.


      • saanauraa

        Helppoa kuin heinänteko.
        Itsehän olit työntämässä tavaroita tissien väliin sekä hyihyi paikkoihin, ei tullut heti mieleen että niitä voi myös säilyttää rantakassissa. Ja kaikilla ei tietenkään ole kassia mukanaan, mutta miehet taitaa usein säilyttää tavaroita shortsien tai paidan taskussa.
        Ja niin kuin tässäkin ketjussa on tullut hyvin ilmi, vielä on hotelleja jossa safetyboxi tai huoneen ovi toimii ihan vanhanaikaisella avaimella.


      • Eisaanauraa

        "Helppoa kuin heinänteko.
        Itsehän olit työntämässä tavaroita tissien väliin sekä hyihyi paikkoihin, ei tullut heti mieleen että niitä voi myös säilyttää rantakassissa."

        Miksi sinä edelleen intät?
        Lopeta jo. Jos sinun hotelleissasi on yhä vielä vanhanaikaiset avainläpyskät varustettuna huoneen numerolla ja boxin avain on samoilla tiedoilla ja samaa kokoa, niin älä täällä sitä meille muille enää itke.


      • saanauraa
        Eisaanauraa kirjoitti:

        "Helppoa kuin heinänteko.
        Itsehän olit työntämässä tavaroita tissien väliin sekä hyihyi paikkoihin, ei tullut heti mieleen että niitä voi myös säilyttää rantakassissa."

        Miksi sinä edelleen intät?
        Lopeta jo. Jos sinun hotelleissasi on yhä vielä vanhanaikaiset avainläpyskät varustettuna huoneen numerolla ja boxin avain on samoilla tiedoilla ja samaa kokoa, niin älä täällä sitä meille muille enää itke.

        Etpähän itsekään osaa lopettaa inttämistä.
        Jos sinun hotelleissasi (minä en omista yhtään) kaikki toimii kortilla tai numeroyhdistelmillä hyvä juttu. Mihin muuten pistät sen numeroyhdistelmän, muistissasi saattaa tulla katkos, etkä saa enää luukkua auki, jollet ole piilottanut sitä hyvään paikkaan!


    • Jätätkö auton avaimet auton ikkunalle tai katolle, kun menet kauppaan? Mikä on tallelokeron funktio jos sen saa auki vaivatta vierestä löytyvillä avaimilla?

      Ja mitä avaimellisiin tallelokeroihin tulee, niihin on _aina_ vara-avaimet olemassa, kyllä sieltä älypuhelimet ja aipädit häviää jokatapauksessa

    • Nessebaari

      Taisi olla jo 20 kerta, kun oltiin SB:lla ja koskaan emme ole tarvinneet tallelokeroa. Mitään ei ole viety, ei hotellihuoneesta, ei taskusta, ei mistään. Toki on oltava tarkkana missä lompakkoa pitää, mutta jos on huolellinen, niin SB taitaa olla jopa turvallisempi kuin kotomaamme. Heinäkuussa oltiin siis 2 vkoa ja oli jännä huomata, kuinka SB oli myös muuttunut. Miltei joka paikassa tyrkytettiin kuittia, ruoka ja juoma oli jopa edullisempaa kuin aikaisemmin. Turidsteja oli todella paljon, syynä varmaankin Turkin tilanne ja järistykset Kreikassa. SB on paratiisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1416
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      85
      1283
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      104
      1028
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      859
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      753
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      626
    7. Leski ja Volvomies

      Mitä se Volvomies kulkee sen nuoren lesken luona.. joko leski surunsa surrut ja uusi jo katottu..
      Kuhmo
      7
      606
    8. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      30
      566
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      532
    10. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      520
    Aihe