Ollaan menossa kesällä ekaakertaa Pyhä Luostolle vaeltamaan ja olisi kiva kuulla paikkoja että missä siellä kannattaa käydä?
Pyhä/Luosto
8
1396
Vastaukset
- Luontokeskus-Naava
Pyhä-Luoston kansallispuistossa ehdottomia käyntikohteita ovat Luosto tunturin huippu sekä Noitatunturin huippu. Lisäksi kannattaa käydä kolmella kuuluisalla kurulla eli Isokuru,Aittakuru ja Rykimäkuru.
- Lappiin-lappiin
Kiitos vastauksestasi. Noitatunturin huipulla ja Rykimäkurussa pitänee ainakin käydä sillä ovat kuvien mukaan tosi hienoja paikkoja.
- Lapinlumossa-kerran
Rykimäkuru on oiva päiväretki kohde, koska matkaa p-alueelta ei ole kuin vain noin 2km. Jos taas haluaa kiertää koko kierroksen Lampivaaran kauttaa niin matkaa kertyy noin 13km.
- Hulluja-olette
Kuka täysjärkinen lähtee nyt Lappiin johonkin kävelemään. Voi tsiisus teitä surkimuksia. Eikö teillä ole rahaa laittaa parempaan kuin johonkin helvetin Lapin turismiin joka sitten menee paskahousu poliitikkojen taskuun.
- Noitapiiri
Noitatunturin huippu on saavutettavissa vain himo kuntoilijoilla sillä ihan tavallisen tallaajan kunto ei riitä Noitatunturille kapuamiseen. Lisäksi Noitatunturin reitille jos aikoo lähteä niin suositellaan aina ilmoittautumaan luontokeskus naavaan.
- Noitatunturille
Olen kyllä hieman eri mieltä asiasta. Hieman on liioittelua, että pitäis olla himo kuntoilija - ihan hyvä peruskunto riittää. Itse kävin "valloittamassa" Noitatunturin viime kesänä, ja en todellakaan ole mikään himourheilija 😃 . Sen sanon, että Noitatunturille, kun lähtee kannattaa olla hyvät kengät, sopiva vaatetus, evästä ja juotavaa mukaan. Reitti tunturille on erittäin vaativa ! On muutamia kaatuneita puita joita pitää ylittää, jyrkkä ja kivinen tie, kun alkaa nousu Noitatunturille (liikkuvia kiviä joita kannattaa kengällä koettaa kannattaako astua). Selkeät opasteet löytyy vaellusreitin varrelta. Laavuja ja taukotupia löytyy matkan varrelta. Avoimella mielellä ja intoa täynnä kun lähtee niin ei ongelmaa. Vaikka matkaa tulee 16 kilometriä ja 6 tuntia kestää, kun reitin kiertää se palkitsee, kun pääsee Noitatunturin huipulle - näkymät on sanoinkuvaamattoman upeat !! Ja Luontokeskus Naavasta saa hyviä neuvoja ja kartankin mukaan Noitatunturille samalla, kun ilmoittaa lähdöstään sinne :)
- Askel_askeleelta
Luoston huipulle menee peräti yli 400 rappusen kipuaminen jyrkässä rakkamaastossa ja huipulta näkeekin pitkälle Lapin kaunista erämaata.
- Sammunutlappalainen
Ei oo Lappii eikä mitää jos ei Lappii tuu niin ei Lappii nää se Lappi pitää kokee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.2355416Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?
Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki843464PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan
kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist1233251Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan
eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma423053Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne722929Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv922748Pidennetään viikko 8 päiväiseksi
Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest152435Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k1032297- 1691818
Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä
Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn91420