Meneekö nyt oikein? Kissan tuleva aikuispaino varmaan siinä 4,5-5kg. Lihaa penskalle saa syöttää aika reilusti, niin paljon kun syöpi ja siitä sitten kattomaan miten alkaako lihoa/laihtua jne. Lihan rasvaprosenttin vähän alle 10%.
Lisäksi elimiä (esim. munuaiset, sydän).
Naudan maksaa n. 20g viikossa
Möllerin kalanmaksaöljyä 5ml päivässä
½ 15mg sinkkitabletti päivässä
Calsiumbalans 2g päivässä
Merilevää pikkuisen päivässä
Unohdinko jotain isompaakin, vai näinkö helppoa tää sitten olikin? Lisäksi sitten jos saa pidempään kypsennettyä lihaa (esim. järvikalat matojen takia kypsennettävä) tauriinilisä.
Raakaruokinnasta kysymys?
pentutulossa
2
132
Vastaukset
- KissaIita
Järvikaloista vain hauki ahven made ja kiiski voi kantaa lapamatoa, esim muikut kokonaisina ja tureina oivaa kissan ruokaa. lihaa kannattaa antaa luisena, esim broilerin luut on sopivan pehmeitä.
- raakanavaan
Kaikki kalat saa antaa raakana, kunhan pakastaa. en muista kuinka kauan pitää pakastaa mutta netistä löytyy.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1602720
- 2011997
- 711736
- 921648
Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91461Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.421457- 781143
- 811060
- 951019
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes193976