Tälläinen vanha asia jäi vaivaamaan minua.
Siis ajoin 16vuotiaana autolla ja poliisi sitten pysäytti, ja eihän sitä B korttia alaikäsenä ollut.. :I
En ollut humalassa enkä aineissa. No poliisit veivät asemalle ottivat sylkinäytteen, kuvat, pituuden, ja sormenjäljet. Antoivat sakot korttita ajosta ja kertoivat että laittavat vielä tästä kortitta ajosta syyttäjälle paperit menemään. (Syyttäjän puolelta ei koskaan tullut mitään.)
Nyt mietyttää vain minkälaisessa rekisterissä minun tiedot on, ja kauan ne säilyvät siellä?????
Ajokortitta ajo, autolla alaikäisenä
4
2710
Vastaukset
- jurristi
Kiinnostava asia, jota palstalla on käsitelty kymmeniä kertoja, mutta näin se menee:
Kyse on siitä, milloin mikäkin tieto poistetaan eri rekistereistä. Vaikka tiedot ns. aktiivirekistereistä poistetaan, niin ne eivät tuhoudu, vaan siirtyvät arkistorekisteriin, jota myös historiarekisteriksi kutsutaan. Eli, henkilö on silloin ns. poliisin kirjoissa ja tiedot kaivetaan tarvittaessa historiatietoina esiin vaikka henkilön eläkeiässä.
Kyseisen sakon, eli virallisesti rangaistusvaatimusilmoituksen poliisi lähettää syyttäjälle sen vuoksi, että syyttäjä sen vahvistaa. Jos syyttäjä ei vaatimusta olisi vahvistanut, niin kyllä siitä olisi perästä kuulunut.
Rekistereitä poliisilla on monen laisia, mutta kortitta-ajo menee liikennetietojärjestelmään ja näkyy aktiivisena viisi vuotta.
Tuntomerkit menevät tuntomerkkirekisteriin ja poistuvat sieltä viimeistään kymmenen vuoden kuluttua rekisteröidyn kuolemasta silloin, jos rikos on saanut lain voiman.
********
5 luku
Tietojen poistaminen ja arkistointi
7) tuntomerkkitiedot poistetaan viimeistään kymmenen vuoden kuluttua rekisteröidyn kuolemasta; tiedot poistetaan kuitenkin yhden vuoden kuluttua siitä, kun:
a) on päätetty, että esikunta lopetetaan esitutkintalain 3 luvun 9 §:n 1 ja 2 momentin, 3 luvun 10 §:n 1 ja 2 momentin tai 10 luvun 4 §:n perusteella tai ettei esitutkintaa toimiteta tai se päätetään esitutkintalain 3 luvun 4 §:n perusteella, jne...https://www.google.fi/search?q=tuntomerkkitiedot poistetaan viimeistään kymmenen vuoden kuluttua rekisteröidyn kuolemasta; tiedot poistetaan kuitenkin yhden vuoden kuluttua siitä site:suomi24.fi&oq=tuntomerkkitiedot poistetaan viimeistään kymmenen vuoden kuluttua rekisteröidyn kuolemasta; tiedot poistetaan kuitenkin yhden vuoden kuluttua siitä site:suomi24.fi&aqs=chrome..69i57.4745j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
WANHA VITSI!!!
Tosta siis ei tule riksorekisteriä joten haitat ovat käytännössä tasan 0, ei esim estä uuden kortin saantia- SisuSinisalo
Bussissa kirjoitti:
https://www.google.fi/search?q=tuntomerkkitiedot poistetaan viimeistään kymmenen vuoden kuluttua rekisteröidyn kuolemasta; tiedot poistetaan kuitenkin yhden vuoden kuluttua siitä site:suomi24.fi&oq=tuntomerkkitiedot poistetaan viimeistään kymmenen vuoden kuluttua rekisteröidyn kuolemasta; tiedot poistetaan kuitenkin yhden vuoden kuluttua siitä site:suomi24.fi&aqs=chrome..69i57.4745j0j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8
WANHA VITSI!!!
Tosta siis ei tule riksorekisteriä joten haitat ovat käytännössä tasan 0, ei esim estä uuden kortin saantiaMikä on riksorekisteri? RIKeSakkOrekisteri?
Rikosrekisteri on se jota saatetaan pyytää eism. töihin hakiessa :) Siellä näkyy vain vankeustuomiot (ehdollinen, ehdoton, yhdyskuntapalvelu tai valvontarangaistus)
Näpistykset, ylinopeudet yms. sakolla rangaistavat teot ei näy, ei vaikka sakko muunnetaisi vankeudeksi :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?921786- 851262
- 1101123
- 72975
- 105909
Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56828- 36742
- 47741
Olen huolissani
Että joku päivä ihastut/rakastut siskooni. Ja itseasiassa haluaisin, ettei hän olisi mitenkään sinun tyyppiäsi ja pitäis47691- 33673