En ole mikään suuri viinin ystävä, mutta löytyykö Venäjältä laadukasta ja maukasta viiniä?
http://www.russiawines.com/
Venäläiset viinit
19
3675
Vastaukset
- BA3
makuasioista on kyllä paha kiistellä mutta europunkut maksaa saman ja enemmänkin kuin Suomessa. Kioskeissa ja magasiineissa myytävät 'viinit' on lähinnä (makeita) juomasekoituksia. Neuvostoaikana saattoi saada hyvällä onnella kelvokasta itäviiniä todella halvalla. Viimevuosina ostamani 'shamppanjat' on olleet lähes järjestään made in EU :-0
- Ressu
Ei taida venäläiset viinit olla oikein suosiossa. Vaikea on sanoa ruokaviineiksi, aika makeita tuotteita on sattunut kohdalle.
Olisko sitten asiantuntemattomuudesta kiinni vai mistä. Jos en sitten ole osannut ostaa oikeita merkkejä.
Moldovialaisia on kyllä tarjolla. Laadultaan kohtalaisia. Tosin monet niistäkin makeahkoja, sokerin äärellä tehtyjä.- reissaaja
Joskus ihan hyviäkin viinejä tuolta Kaukasuksen eteläuolelta juonut, mutta taitaa tosiaan merkistä riippumatta vaihdella laatu aika hurjasti (muukin kuin vuosikerta). Jos tosiaan jollain olisi tiedossa jotain hyvää merkkiä, niin kiitollisena ottaisin vastaan. itse jättänyt viime aikoina tilaamatta kun ei oikein koskaan onni suosi kumminkaan...
- M62
Olen ostanut pari kertaa Moldovalaisia viinejä. Ihan hyviä, mutta todella makeita. Hinta oli n. 50 ruplaa/pullo.
ovat punkut, mut pitää testailla baareissa, pikkuannokset nyt ei konkurssiin vie.
Tehdääs peini kisa siitä joka löytää parhaan alle 5 ja 10 € punkun.
Itte viedään suomesta viinit, kun ne on täällä edullisimpia. Kuulemma toveritkin hamstraavat niitä joskus...- Dobermann
Itse en juuri muihin viineihin koske, kuin imeliin punaviineihin. Hyviä edustajia siinä lajissa löytyy Kindzmarauli ja Kagor -merkeistä. Kagoria muuten ortodoksikirkko käyttää ehtoollisviininä, joten maku on testattu miljoonilla.
- Tanttura!10
Muistaako kukaan venäläistä viiniä nimeltä mugusan? En ole varma kirjoitettiinko noin, mutta siinä oli hyvä viini. Ennen sitä sai myös alkosta, mutta nyt ei kukaan enää tiedä siitä mitään.
- piter1
Jos en aivan väärin muista niin se oli bulgarialainen puolimakea valkoviini!
- Epätoivoinen
Vanha ketju, mutta pakko yrittää saada tietoa täältäkin, kun epätoivo iskee! Tietääkö kukaan sellaista venäläistä punaviiniä, joka on litran tai kahden pakkauksessa, joka on väriltään keltainen ja siinä voisi olla kukkia tai muuta vastaavaa? Anopin kanssa ihastuttiin sellaiseen viiniin, mutta ei muisteta viinin nimeä.
- AahSaatana
Se on varmaan legendaarinen Kremlin kellarissa kypsytetty Verigusi.
- Anonyymi
Krimin niemimaan viinit kaiketi niitä parhaita, mutta nehän ovat oikeasti ukrainalaisia viinejä. Muistaakseni Ingerman on aika hyvä merkki ja Kerchin salmen alueen viinit myös.
- Anonyymi
R***än viineissä on kusta ja lehmän sekä aasin pa**aa.
- Anonyymi
Sanoi tsuhnan paska haiseva juoppo Pena
- Anonyymi
Ukrainan Bakhmutissa jota venäläiset wagnerin uusnatsijoukot yrittävät valloittaa sijaitsee Ukrainan yksi parhaista viinitaloista: Artwinery. Varsinkin sen luolastot joissa viiniä säilytetään ovat vaikuttavia. Viinitalo ei tee viiniään juurikaan paikallisesti rypäleistä vaan ennen sotaa se tuotti rypäleet joko Krimiltä tai Georgiasta. Artwineryn kuohuviinit ovat kuulemma (itse en ole tietääkseni niitä maistanut) varsinkin korkealaatuisia.
Toivottavasti viinitalo säilyy taisteluiden keskellä eivätkä venäläiset tuhoa / ryöstä sitä.- Anonyymi
Ikuiset iljettävä tsuhnan juopot, haisette kaalipierulle, gadinat, ulos meidän maasta, ja raiskaajat.
ilman teitä oli niin rauhallista, kuin Karjala oli täynnä kunnollisia venäläisiä turisteja ja ei enää tsuhnia maahan, kontavia penoja ruostuneella autolla, hyi.oksettavat tsuhnat - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ikuiset iljettävä tsuhnan juopot, haisette kaalipierulle, gadinat, ulos meidän maasta, ja raiskaajat.
ilman teitä oli niin rauhallista, kuin Karjala oli täynnä kunnollisia venäläisiä turisteja ja ei enää tsuhnia maahan, kontavia penoja ruostuneella autolla, hyi.oksettavat tsuhnatNo mutta, nyt on joku herännyt väärällä jalalla rajan itäpuolella? Oikea ärrimörrö suorastaan, olikos sokeri taas kaupasta loppu?
- Anonyymi
Gruusiasta tulee ihan hyvää punkkua. Saa Alkosta.
- Anonyymi
Venäläinen klassikot on Kvalja täti .Mitä hyvänsä partavettä jossa alkoholia ja limsaa.Tulee känni ja hengitys haisee hyvälle.😁😁😁
- Anonyymi
Alkossahan ei mitään tamman kusta myydä. Vain laatutavaraa.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1703303
En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1541869Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1471819Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1591714- 771594
Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall3411520Tekisi niin mieli laittaa sulle viestiä
En vaan ole varma ollaanko siihen vielä valmiita, vaikka halua löytyykin täältä suunnalta, ja ikävää, ja kaikkea muuta m811389The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut201278- 1581142
Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek251125