Olis aika paha

Terrori-isku Kantolan konsertissa olis aika karmee juttu. Ehkä ne ei kuitenkaan tänne tuu tekeen niitä!!!
38569
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 38

Vanhimmat

Kaupunginhallituksen pj. Sari Rautio ja johtava Pannulappu eli Kenakkala ovat moneen kertaan kertoneet medialle, että he haluaisivat tehdä Hämeenlinnasta johtavan pakolaisten kotouttajakaupungin Suomessa.
Tämän lisäksi Sari haluaisi rahdata Hämeenlinnaan paljon nuoria naisia, koska se on kuulemma vastaus kaikkiin Hämeenlinnan talousongelmiin.
Siinäpä todelliset aivopierut jälleen Sari Suurelta, kaikkien järjen jättiläisten äitihahmolta.

Sari on vaan niin he.lvetin lapsellisen typerä, kun ei suostu uskomaan, että niiden pakolaisten joukossa on lukuisia sota- ja terroririkollisia sekä radikalisoitunutta islamistista ääriainesta. Kenakkala on tietysti Pannulapun ominaisuudessa samaa mieltä kuin Sari, se on selvää.

Minä ilmoitan tässä ja nyt selkokielisesti, että en halua Hämeenlinnaan enkä muuallekaan Suomeen enää yhtään lähi-idästä tulevaa ns. pakolaista, jonka henkilöllisyyttä, taustaa ja toimia lähtömaassa ei ole kyetty selvittämään. Jos henkilöpaperit ja muut olennaiset dokumentit ovat hävinneet, niin silloin on toteutettava välitön käännytys, piste.
Nykyisellä avoimien ovien politiikalla myös rikolliset ja terroristit pääsevät maahan ja saavat liikkua täällä aivan vapaasti, mikä on täysin käsittämätöntä. Sari Rautio ja Kenakkala ovat käsittämättömän lapsellisia, typeriä ja vastuuttomia halutessaan lisätä nimenomaan lähi-idästä tulevien pakolaisten vastaanottoa.

Äänestä
  • Taas sama aivoinvaliidi.

    Äänestä

  • Läääkkeeteiauta kirjoitti:

    Taas sama aivoinvaliidi.

    Alkkis, älä kirjoita yhtään mitään, kun et kykene tuottamaan yhtään järkevämpää tekstiä. Keskity ihan vaan täpöllä krapulaoluesi juomiseen ja pidä kiinni lasista kaksin käsin, kunnes käsien vibraatto vähenee oluen humalluttavasta vaikutuksesta johtuen.

    Äänestä

  • Läääkkeeteiauta kirjoitti:

    Taas sama aivoinvaliidi.

    Sariako tarkoitat vai ketä ??

    Äänestä

Pakolaisina maahan tuleville karvakäsille kustannetaan veronmaksajien piikkiin ajokortti. Täytyyhän poikien päästä aloittamaan paketti- ja kuorma-autoilla ajeleminen, ei sitä muuten osaa ajaa riittävän hyvin.

Äänestä

Tavastilan+Lidlissä+voitte+nähdä+havainnollisesti,+minkälaisesta+porukasta+pakolaiset+koostuvat.+Vähintään+80%+porukasta+on+alle+30-vuotiaita+miehiä.+Myös+joitakin+perheitä+näkee,+jolloin+akoilla+on+aina+törkeän+näköinen+pitkä+tumma+kaapu+päällään+ja+huivi+tiukasti+päässä.+Kun+Tiiriön+Lidl+avaa+ovensa,+siirryn+välittömästi+sen+asiakkaaksi,+koska+Tavastilan+Lidlissä+on+aivan+liikaa+basaarimeininkiä.

Äänestä
  • Mitä pahaa kyseinen Lidl on sinulle tehnyt? Mutta ottaisit nyt huomioon että saksalaisethan ne vasta suurimmat terroriteot on Suomessa tehneet.

    Äänestä

Maailma tuli kylään. Ja jäi hyyryläiseksi !

Äänestä
  • : ) ............näin kävi, ja pysyvästi. Mikään muu ei ookkaan enää varmaa.

    Äänestä

Inhoittaa käydä keskustan Lidussa. Meno on kuin 1000 ja yhden yön tarinoista.

Äänestä
  • Kuten myös SCC:n jännittävät ja mystisesti katoavat satumaisen rikkaat arabiprinssit.

    Äänestä

Kantolan konsertit ovat vaarallisia ilman terrori-iskuakin. Porukkaa marssitetaan kapeaa aidattua kujaa kilometritolkulla alueelle ja sieltä pois. Kujalle on asetettu aidat ilmeisesti suojelemaan alueen yritysrakennuksia. Aitoihin ei ole laitettu kuitenkaan katkoja eli hätäpoistumisteitä. Ei tarvita kuin yksi tappelu ruuhkassa jossa jokainen muutenkin talloo toisten kantapäille niin paniikki voi olla valmis. Silloin kuolee porukkaa puristumalla. Olen ollut kahdesti ja vaikka yritänkin odotella porukan hälvenemistä ihan turvallisuussyistä, niin porukan valuminen sumppuun jatkuu vielä 2 tuntia jälkeenkin konsertin. Epäilen että missään muualla ei marssiteta 2km kapeaa kujaa pitkin alueelle. Täysin edesvastuutonta.
Toinen huomio on aivan täyteen ahdetussa ja aidatussa alueessa. Jos iskee salama, siihen kuolee jokunen, mutta siitä seuranneeseen paniikkiin kuoleekin sitten jo sata tukehtumalla. Alue on aivan liian pieni 50000 ihmiselle.

Äänestä
  • Sääli tapahtumat turvallisuudesta vastaavia.

    Äänestä

  • Aivan varmasti kaikkea turvallisuuteen liittyvää on huolellisesti suunniteltu kaupungin taholta jo hankkeen ensimetreiltä alkaen unohtamatta yhdessä muiden viranomaistahojen laaditusta suunnitelmasta jota tapahtumajärjestäj(i)ä toteuttaa sekä harjoitellaan erityistilanteita varten.

    Äänestä

Pääsis pikkukylä maailmankartalle kertaheitolla.

Äänestä
  • Tähän kannattaisi panostaa.

    Äänestä

  • ;) no sieltä se tuli..

    Äänestä

  • Panssaripioneeritausta velvoitti paukahuttamaan.

    Äänestä

Mielenkiintoista olis nyt tilannetta arvioivien näkemys siitä, miten estetään terrorit alueella ja miten sama toimii Ruisrockissa, Tuskafestareilla, kaljakellunnassa....luultavasti pahiksen mentäviä aukkoja on kaikissa.
Oltasko vaan kotona ja pelättäs..?

Äänestä
  • Voi hyviksetkin possahdella, jokainenhan on ainakin omasta mielestään oikealla asialla?

    Äänestä

Ei meidän pikkukunnan tai muutkaan poliitikot pysty ihmisiä varjelemaan kaikelta pahalta tai edes hyvältä.
Suomi on huutolaispoika tässä sopassa ja suurimmat terroriteot tässä maassa ovat yhä kotimaista alkuperää, kuten hyvin tiedätte.
Kaikkee voi sattua, kun ihmiset touhuaa, mutta touhuamista ei saa lopettaa siksi.
Touhutaan vaan minkä keritään, sekös harmittaa semmosta, joka yrittää saada ihmsiet aroiksi.

Äänestä

Jos nyt kuitenkin puhutaan terroriteoista tai -toimista niinkuin viestiketjun avaaja alusti niin toisin esiin Hämeenlinnan osalta että näitä terroristitekoja on täällä harjoitettu jo kuntahallinnossa KokDemujen toimesta ettei tämä uutta ole.

Pikkuterroristina täälläkin Suoli24:llä touhuaa tuo kaikkien tunnistama pikkunilviäinen, KokDem-Trollipasko, joka yrittää tehdä *myyräntyötä* heikkojen ihmisten mieleen ja alitajuntaan!

Tämä viesti on kirjoitettu ykkösprioriteetilla ja kuten arvata saattaa, tuo Kok/Dem-Trollipasko kuitenkin tämän taas kopioi ja kääntää itselleen edullisemmaksi,m väärennetyksi kopioksi! :)

Äänestä

turha koko tapahtuma taas.

Äänestä

Lähinnä olisin huolissani SCC:n mittavien rakennusten ja Aulangon Luxus-huviloiden suhteen. Siellä jos posahtaa niin jo rakennuskannan menetykset ovat Suomenkin mittakaavassa todella merkittävät. Siinä valuisi sitten monen mukana olleen kuntapoliitikon elämäntyö täysin hukkaan.

Äänestä
  • Pelkkä ajatuskin kylmää.

    Äänestä

  • Tässä kaupungissa liikemies arvotetaan laadukkaan puvun ja rannekellon laadun mukaan. Sillä pääsee jo pitkälle. Tärkein vihkimys piireihin pääsylle on kuitenkin HPK:n vastikkeeton tukeminen. Ilman HPK:n tukemista ei ole mitään mahdollisuuksia saada mitään urakoita tai myydä muita palveluja tai tuotteita kaupungille. Näin se menee täällä Hommeenlinnassa.

    Äänestä

  • Historiallinen tosiasia, valitettavasti.

    Äänestä

En muuten ota kantaa teidän höpöukkojen liirumlaarumiin, mutta toi yksi kirjottaja on oikeassa, 2km pitkä kapea aidattu kuja on hengenvaarallinen. Miksi yleisö sitä paitsi kierrätetään alueelle ikään kuin takakautta kun alueelle olisi lavan puolelta suorempi tie kaupungista ja puolet lyhyempi matka.

Äänestä
  • Se on hurmauskierros.

    Äänestä

Jos nyt kuitenkin puhutaan terroriteoista tai -toimista niinkuin viestiketjun avaaja alusti niin toisin esiin Hämeenlinnan osalta että näitä terroristitekoja on täällä harjoitettu jo kuntahallinnossa Perzuikkien toimesta ettei tämä uutta ole.

Pikkuterroristina täälläkin Suoli24:llä touhuaa tuo kaikkien tunnistama pikkunilviäinen, Perzukki-Trollipasko, joka yrittää tehdä *myyräntyötä* heikkojen ihmisten mieleen ja alitajuntaan!

Tämä viesti on kirjoitettu ykkösprioriteetilla ja kuten arvata saattaa, tuo Perzuikki-Trollipasko kuitenkin tämän taas kopioi ja kääntää itselleen edullisemmaksi,m väärennetyksi kopioksi! :)

Äänestä
  • Näinhän siinä kävi kuten ennustinkin, tuo *pikkunilviäinen*, KokDem-Paskotrolli teki sen taas, vaihtoi tekstiin vaan kohteet. Alkuperäinen ja aito teksti on viestiketjussa ylempänä.
    Naurettava kopioijatyyppi, miksei hän kehity roolissaan ja kirjoita itse muuta kuin naurettavaa *pose-vankila-vartia*-teemaansa ?

    Äänestä

Näinhän siinä kävi kuten ennustinkin, tuo *pikkunilviäinen*, Perzuikki-Paskotrolli teki sen taas, vaihtoi tekstiin vaan kohteet. Alkuperäinen ja aito teksti on viestiketjussa ylempänä.
Naurettava kopioijatyyppi, miksei hän kehity roolissaan ja kirjoita itse muuta kuin naurettavaa iisakki-teemaansa ?

Äänestä

Saavatkohan yrittäjät pitää pihoissaan kuorma-autojaan ja trukkejaan?

Äänestä
  • Rattilukot tietty.

    Äänestä

  • Käen piikkiinkö?

    Äänestä

  • Huomenta pöhinä. Olet herännyt laiska kertaamaan potkujasi

    Äänestä

  • Pesäloinen kukkuu aamuvarhaisella.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


eikainytkuitenkaan kirjoitti:

Terrori-isku Kantolan konsertissa olis aika karmee juttu. Ehkä ne ei kuitenkaan tänne tuu tekeen niitä!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu