On ollu hieman mielessä, josko hankkis farkku-Passatin, jotain max.2012 mallisen, bensakoneella ja tietty tehokkaalla sellaisella eli oliko se vakiokone luokkaa 250hv. Onko kokemuksia vastaavasta autosta -tai vastaavasta koneessta jossain muussa VW -mallissa?
Farkku-wagen
7
274
Vastaukset
- Mielellään700nm
Olet vissiin unelmiesi kanssa yksin. Sitä jäin vain miettimään, että riittääkö 250hv? Kyllä nykyään 500hv tarvitaan, jos meinaat pysyä liikeenteen virrassa mukana.
- GermanyYess
Kyllä se "ärrä" kone riittäis, kyse kun ei ole "sinkku" -käyttöön tulevasta kiesistä eikä siten mistään näyttämisen tarpeesta.. Tuosta "ärrä" -koneesta näkyy olevan Saksassa myynnissä lähes 300hv tehoisia versioita(Passat).. Jos aatellaan kulutusta, nykyisellä, paljon pienemmällä teholla eräällä toisella saksalaismerkillä kulutus aikalailla samaa luokkaa.. Ohessa se yksi versioa "haaveesta" :https://home.mobile.de/EXMOBILE#des_244690997
- Östermalmi
Mulla meni -09 Passat CC :n vaihteisto ( DSG) 165000 km:ssä. Onk se vähä vai paljo ?
- juupajuutaas
Ilman muuta "vakiokone" (mitä sä sillä sitten ikinä tarkoitatkaan) on luokkaa 250 hv. Mulla ei ole kuin 150hv/250 nm, ilmeisesti ei "vakiokone" sun mittapuun mukaan, mutta hyvin olen tälläkin kerennyt: 0-100 km/h 8.4 sek ja huiput 220 km/h.
Bensakoneissa seuraava olisi 1.8 ltr= 182 hv ja sitten 2.0 ltr= 220-280 hv. Eli nää on niitä ihan "vakiokoneita" joita mm. Passatista löytyy, valitse sieltä. Kaikista "tehottomin" passatin moottori on 125 hv/200nm, mutta jopa tuo hyppää reilu 9 sekan 0-100 km/h, joten kyllähän nuo TSI moottorit erittäin pirteitä menijöitä ovat. - yritä-viisastua
Mitä sitä kyynärpäitään myöten työntää kätensä paskaan, kun pilvin pimein markkinoilla taatusti luotettavimpia merkkejä. Johan sen lempi nimikin kertoo mistä kyse PASKATTI.
- tottajokasanataas
Niinpä, olen työntänyt nyt 4 kertaa käteni saksalaiseen premiumiin ja ajanut jokaisella liki 200 tkm. 30 tkm välein tehty öljynvaihdot, eikä kahdessa viimeisessä ole edes yhtään valoja joutunut vaihtelemaan, ledeillä nääs. Joten turha sun köyhä tuhnutero on tänne tuollaista oksentaa, kun et laadusta kuitenkaan mitään ymmärrä, etkä ole oikeilla autoilla koskaan pitempään päässyt ajelemaan.
Mutta ei siinä mitään, kyllähän meillä suomessa näitä vähävaraisia riittää, ja on hyvä, että heille on tarjota tuhnun kaltaisia halpoja itä-autoja, tosin korean ihmeetkin alkavat jo voittamaan ne testeissä, ei hyvältä näytä katiskan tulevaisuus.
- passattini
Facelift 3C on hitusen rumempi, mutta ruostuu vähemmän. Se kori ja 3.6 koneella. Ja taidat joutua etsimään saksasta koska ei niitä juuri täällä ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2033792Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii592379Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3912286- 472193
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321521Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5131287Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931261- 561237
- 681129
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1231108