Äänet katosivat

äänetön

Taas saman ongelman edessä. Jouduin kiintolevytilan loppuessa pistämään isomman kiintolevyn ja asentamaan kaiken uudestaan. Hyvin toimii, mutta äänet menivät.

Koneessa oli aikoinaan XP ja sitten Windows 7, jolloin äänet katosivat, mutta jollakin ajurilla ne saatiin kuulumaan kotelosta (pieni sisäinen kaiutin). Tuo seiskan ajuri riitti hyvin Windows kymppiin ja yllätyksekseni äänet eivät kadonneet.

Nyt en hitto osaa enkä muista miten ne saatiin takaisin. Yhtä Soundmaxia kokeilin, mutta tuli ilmoitus, että "laitteistosi ei tue tätä ja plaa plaa". Laitehallinnassa on keltainen kolmio DCP-1610W merkinnän edellä ? Voi olla, että siellä on nyt väärää kamaa sisällä. Olen ihan solmussa taas näiden äänien kanssa.

Kone on HP dc7800 SSF

Osaisko joku jelppiä?

6

161

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos sulla on vanha levy vielä olemassa niin käynnistä kone vanhalla levyllä ja ota sen systeemistä kaikki driverit talteen jollakin dri.verba.ckup - ohjelmalla.

      • äänetön

        En vielä ala siihen hommaan. Viime kerralla joku antoi täsmälinkin, josta pääsi suoraan asentamaan oikean ajurin. Etsiskelen nyt vielä vähän.


    • ohjaimia

      Yritä järjestelmävalvojan oikeuksin tätä: Laitehallinnassa klikkaat hiiren vasemmalla > äänitulot ja-lähdöt edessä olevaa nuolta. Tämän jälkeen klikkaat hiiren OIKEALLA > kaiuttimet. Avautuvasta valikosta klikkaat > päivitä ohjain. Jos tämäkään ei auta, valitse samasta valikosta > poista laitteen asennus > käynnistä uudelleen. Windows tuo uudelleen käynnistyksen jälkeen ohjaimen, jos löytyy.
      ps. DCP-1610w on laser tulostin. Taitaa sekin kaivata ohjainta?

    • äänetön

      Poistin nyt tuon ongelmarypäs windowsin koneelta, huoleni ovat nyt pois pyyhitty.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      117
      6339
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      381
      6167
    3. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      69
      6000
    4. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      344
      3962
    5. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      145
      2375
    6. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      4
      2345
    7. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      119
      1403
    8. Onko täällä helmessä tapahtunut vakava rikos?

      Onko kuullut kukaan mitään.
      Haapavesi
      12
      1241
    9. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      186
      1085
    10. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      59
      887
    Aihe