Radioliikennekysymys

Silloin tällöin tulee seurattua NG:n Lentoturmatutkinta-sarjaa. Olen kiinnittänyt huomiota siihen, että radioliikenteen protokolla näyttää olevan melko erilainen verratuna itselleni tuttuun meri-VHF -liikenteeseen. Jälkimmäisen kaavahan on (jos esimerkiksi Helsingin liikenteenohjauskeskus ja alus nimeltä "Paatti" keskustelevat ja Paatti aloittaa keskustelun):
-Helsinki-VTS, Paatti
-Paatti, Helsinki-VTS, hyvää päivää
-Helsinki-VTS, Paatti, saavumme Kustaanmiekkaan 15 min kuluttua
jne

Sen sijaan noissa Lentoturmatutkinnan radioliikennepätkissä tuntuu useinkin puuttuvan nuo viestin alun vastaanottaja-/lähettäjä -tunnisteet ja toisinaan vaikuttaa, että lähettäjä lisäisi tunnuksensa tms. viestin loppuun (johon liittyvä sekaannus oli eräässä selostetussa tapauksessa osasyy fataaliin törmäykseen).

Onko ilmailuradioliikenteen protokolla todella tuollainen?

9

443

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ATPL

      Asiasta on tarkat määräykset, pääsääntöisesti viestit niiden mukaisia ja mahdollisimman lyhyitä jottei turhaan kuormiteta kanavia. Ko. ohjelman pätkät osin näyteltyjä joten saattaa muutenkin olla epäkorrektia ammattilailaisen näkökulmasta.

      • Okei, tulkitsin tuon niin, että se viestintätapa "blaablaablaa minä", jota noissa pätkissä esiintyy, on hyväksytty eli kutsumerkkejä ei tarvitse toistaa "keskustelun varrella" ja osassa viestintää pitää se mainita viestin lopussa. Eroaa siis todella meri-VHF -liikenteestä (jossa siinäkin kyllä jonkin verran käytännössä esiintyy kutsumerkkien poisjättöä mutta ei koskaan tuota "loppukuittausta").


    • Unohdin kiittää vastauksesta. Siis kiitoksia :)

    • Unable

      Kuten ATPL totesi, viestintä pyritään pitämään mahdollisimman selkeänä ja tiiviinä, lähinnä koska lmailun puolella saattaa jaksolla olla ajoittain ja paikoittain paljonkin viestittävää. Vastaanottaja / lähettäjä -kuittaukset veisivät monessa tapauksessa enemmän aikaa kuin itse varsinainen asia.

      Tuossa sarjassa RT on kyllä enemmän kuin usein ihan mitä sattuu :)

    • Sierramadrentakaa

      TV-sarjat ovat pelkkää hömppää ja satua. Jos Aku Ankka sanoo sitä tai tätä tai jättää peräti sanomatta niin ketä se haittaa.
      Elokuvissahan kaikki on mahdollista.
      Voi hyvä sylvi mitä idiootteja täällä on!

      • Fiktio ja dokumentit ovat kaksi eri asiaa. Kyseinen sarja pyrkii olemaan dokumentti.


      • nhtgffd
        10-14 kirjoitti:

        Fiktio ja dokumentit ovat kaksi eri asiaa. Kyseinen sarja pyrkii olemaan dokumentti.

        Kyseinen ohjelma on amerikkalainen "dokumentti". Siis sinällään kyllä varmaankin oleelliset faktat pyritään esittämään pohjimmiltaan oikein (tai ainakin niin, ettei nyt suoraan valehtelusta voida syyttää), mutta narratiivi on oikaisevaa, yksinkertaistavaa ja ylidramatisoivaa. Samoin on tietenkin alkuperäistä tapahtumaa jäljittelevien näyteltyjen uudelleenrakennusten laita: ei niissä pyritä tarkkuuteen, vaan siihen, että yksinkertainen keskivertokatsoja kokisi ne elämyksellisenä katsottavana, ja seuraisi ohjelmaa jaksosta toiseen.

        Ei noiden ohjelmien todellinen tarkoitus ole tuottaa yleisölle tietoa lentoturmatutkinnasta tai lentoturvallisuudesta. Niiden tehtävä on tehdä rahaa tekijöilleen ja lähettäjilleen.


    • cgm

      Ilmeisesti noissa dokumenteissa on kuitenkin käytetty mustien laatikoiden ja lennonjohdon nauhoilta löytyvää keskustelua, mutta tunnusten lukemista on kai vähennetty dialogin parantamiseksi.

      Ainakin VFR-puolella amerikkalainen ja ICAO:n ohje eroaa. Selvitystä takaisinluettaessa tunnus tulee täällä loppuun, mutta amerikkalaisessa alkuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      134
      2320
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      65
      2247
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      54
      1915
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      71
      1618
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1461
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      97
      1455
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      116
      1329
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1200
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      71
      1067
    Aihe