Silloin tällöin tulee seurattua NG:n Lentoturmatutkinta-sarjaa. Olen kiinnittänyt huomiota siihen, että radioliikenteen protokolla näyttää olevan melko erilainen verratuna itselleni tuttuun meri-VHF -liikenteeseen. Jälkimmäisen kaavahan on (jos esimerkiksi Helsingin liikenteenohjauskeskus ja alus nimeltä "Paatti" keskustelevat ja Paatti aloittaa keskustelun):
-Helsinki-VTS, Paatti
-Paatti, Helsinki-VTS, hyvää päivää
-Helsinki-VTS, Paatti, saavumme Kustaanmiekkaan 15 min kuluttua
jne
Sen sijaan noissa Lentoturmatutkinnan radioliikennepätkissä tuntuu useinkin puuttuvan nuo viestin alun vastaanottaja-/lähettäjä -tunnisteet ja toisinaan vaikuttaa, että lähettäjä lisäisi tunnuksensa tms. viestin loppuun (johon liittyvä sekaannus oli eräässä selostetussa tapauksessa osasyy fataaliin törmäykseen).
Onko ilmailuradioliikenteen protokolla todella tuollainen?
Radioliikennekysymys
9
426
Vastaukset
- ATPL
Asiasta on tarkat määräykset, pääsääntöisesti viestit niiden mukaisia ja mahdollisimman lyhyitä jottei turhaan kuormiteta kanavia. Ko. ohjelman pätkät osin näyteltyjä joten saattaa muutenkin olla epäkorrektia ammattilailaisen näkökulmasta.
Okei, tulkitsin tuon niin, että se viestintätapa "blaablaablaa minä", jota noissa pätkissä esiintyy, on hyväksytty eli kutsumerkkejä ei tarvitse toistaa "keskustelun varrella" ja osassa viestintää pitää se mainita viestin lopussa. Eroaa siis todella meri-VHF -liikenteestä (jossa siinäkin kyllä jonkin verran käytännössä esiintyy kutsumerkkien poisjättöä mutta ei koskaan tuota "loppukuittausta").
Unohdin kiittää vastauksesta. Siis kiitoksia :)
- Unable
Kuten ATPL totesi, viestintä pyritään pitämään mahdollisimman selkeänä ja tiiviinä, lähinnä koska lmailun puolella saattaa jaksolla olla ajoittain ja paikoittain paljonkin viestittävää. Vastaanottaja / lähettäjä -kuittaukset veisivät monessa tapauksessa enemmän aikaa kuin itse varsinainen asia.
Tuossa sarjassa RT on kyllä enemmän kuin usein ihan mitä sattuu :) - Sierramadrentakaa
TV-sarjat ovat pelkkää hömppää ja satua. Jos Aku Ankka sanoo sitä tai tätä tai jättää peräti sanomatta niin ketä se haittaa.
Elokuvissahan kaikki on mahdollista.
Voi hyvä sylvi mitä idiootteja täällä on!- nhtgffd
10-14 kirjoitti:
Fiktio ja dokumentit ovat kaksi eri asiaa. Kyseinen sarja pyrkii olemaan dokumentti.
Kyseinen ohjelma on amerikkalainen "dokumentti". Siis sinällään kyllä varmaankin oleelliset faktat pyritään esittämään pohjimmiltaan oikein (tai ainakin niin, ettei nyt suoraan valehtelusta voida syyttää), mutta narratiivi on oikaisevaa, yksinkertaistavaa ja ylidramatisoivaa. Samoin on tietenkin alkuperäistä tapahtumaa jäljittelevien näyteltyjen uudelleenrakennusten laita: ei niissä pyritä tarkkuuteen, vaan siihen, että yksinkertainen keskivertokatsoja kokisi ne elämyksellisenä katsottavana, ja seuraisi ohjelmaa jaksosta toiseen.
Ei noiden ohjelmien todellinen tarkoitus ole tuottaa yleisölle tietoa lentoturmatutkinnasta tai lentoturvallisuudesta. Niiden tehtävä on tehdä rahaa tekijöilleen ja lähettäjilleen.
- cgm
Ilmeisesti noissa dokumenteissa on kuitenkin käytetty mustien laatikoiden ja lennonjohdon nauhoilta löytyvää keskustelua, mutta tunnusten lukemista on kai vähennetty dialogin parantamiseksi.
Ainakin VFR-puolella amerikkalainen ja ICAO:n ohje eroaa. Selvitystä takaisinluettaessa tunnus tulee täällä loppuun, mutta amerikkalaisessa alkuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persujen mukaan rasismi on huumoria
Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀2496438Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis1965976Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai215547Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1214293Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava
Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main1433543Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta
Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome1303353HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok233056Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan82512Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa
Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja2692484- 1372333