Kuuban golf ?

Stube

Olisiko täällä ketään joka olisi käynyt pelaamassa kuuban golf kentällä. Jos on niin kuulen mielelläni millainen kenttä oli. Ja onko tietoa mitä kierros maksaa, koska siitä on vähän erimielisyyksiä matkatoimiston ja kentän sivujen välillä.

7

966

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jeesboxbox

      Kuuban golfkenttä?
      Siis tarkoitatko Varaderon vai Havannan vai mitä kenttää?

      • Stube

        Siis Varaderon kenttää jos siellä muitakin sitten on?


    • chiquita

      Ei ole omakohtaisia kokemuksia golfin peluusta Kuubasta, mutta olisin kommentoinut hintojen osalta.

      Ensinnäkin, kun netistä katselin noita kyseisen golf clubin hintoja, näyttivät vaihtelevan. Joillain google- haun antamilla sivuilla puhuttiin mm. kevät - ja kesähinnoista, mutta en nopeasti katsoen nähnyt, että onko kyse juuri vuoden 2005 hinnoista. Clubin omilla sivuilla näin kyllä hinnaston, mutta kun pikaisesti sitä vilkaisin, en nähnyt mainintaan, missä valuutassa hinnat olivat.... ehkä se siellä jossain oli....?!

      Kannattaa tosiaan katsoa, missä valuutassa hinnat on ilmoitettu. Vanhastaan hinnat voivat olla Yhdysvaltain dollareissa.... ja hintahan on eri turistipesoissa (CUC) tai euroissa.

      Kuubalaisten nettisivujen antamiin tietoihin ei aina ole luottamista. Sinuna lähettäisin sähköpostia kyseiselle golf clubille ja kysyisin hintoja ja mahdollisia erikoistarjouksia.

      Onko mahdollista, että matkatoimistosi saisi hinnat alempaan tasoon, jos esim. buukkaat jo Suomessa...?

      • Stube

        Itse paikan päällä saan hotellistamme alennusta greenfeestä ja mailia on koitettu lähettää clubille mutta eivät vastanneet tai posti ei lähtenyt edes sinne päin.


      • chiquita
        Stube kirjoitti:

        Itse paikan päällä saan hotellistamme alennusta greenfeestä ja mailia on koitettu lähettää clubille mutta eivät vastanneet tai posti ei lähtenyt edes sinne päin.

        Näinhän se usein on noitten kuubalaisten kanssa... ;)

        Tietysti voit yrittää vielä uudestaan sähköpostilla laittaen viestin aiheeksi URGENTE..... en tiedä, auttaisiko...?!

        Soittaminen on tietysti yksi vaihtoehto, mutta on niin kallista, että.....


    • myyxx

      Olen itsekkin samasta asiasta kiinnostunut eli parin viikon päästä on matka varaderoon edessä ja ei millään saa yhteyttä suoraan Golf Courselle eikä edes hotelliin. Oletko itse jo onnistunut tai mahdollisesti jo matkalta palannutkin omakohtaisin kokemuksin???

    • Rami Mulligan

      Moi, pelasin Varaderon klubilla vappuna 2004. Kenttä on semmonen "pelattava". Kuubassa ei golfetiketeistä paljon välitetä mutta pelata voi jos haluaa kiertää kentän eksoottisessa maassa.
      Greenfee oli muistaakseni jotain 40 euroo (?) ja mailat otin kentältä. Mailat oli kyllä muistaakseni hyvät.
      Varasimme ajan hotellilta edellisenä päivänä, mutta siellä ei ollut paljon ruuhkaa.
      Paikalliset ulkomaalaiset järjestävät kuitenkin kisoja kentällä ja siksi kannattaa varmistaa että pelaamaan pääsee.
      Menen ensi viikolla uudestaan Kuubaan mutta jätän golfin väliin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      81
      1924
    2. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      36
      1241
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      964
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      200
      879
    5. 90
      764
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      70
      737
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      210
      674
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      67
      647
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      628
    10. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      64
      584
    11. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      35
      581
    12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      34
      566
    13. 36
      524
    14. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      467
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      442
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      433
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      427
    19. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      35
      424
    20. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      13
      419
    Aihe