Lapsettomien kokemuksia vähättelystä?

Raakalaiset

Onko muilla lapsettomilla kiusaamiskokemuksia esim. työelämästä?
Itseäni on kiusattu ja yritetty sillä tavoin uuvuttaa kun firmassa oli irtisanomisia usein tuotannollisista syistä, niin haluttiin että lapseton ainakin on ulosheitettävä ensimmäisenä.
Kiusaaminen on röyhkeää ja perustui siihen että muut puheenaiheet kuin lapset eivät yhdelläkään tauolla ollut sallittuja. Tuota jatkui vuosia.

5

369

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raakalaiset

      Nykyään olen huomannut, että ainakin n. keski-ikäiset äidit sulkevat korvansa täysin kun lapseton aikuinen uskaltaa olla niin röyhkeä että valittaa vaikka omasta toimeentulostaan.
      Kuitekin nämä lapsiperheet käyttävät omat varansa kaikki oman perheen tarpeisiin, asuvat kalliissa omakotitaloissa, ajelevat kalliilla autoilla, heillä on kesäpaikkoja yms. Eivät luovuta omaisuuttaan niille lapsiperheille joilla on liian tiukkaa. Miksi noin sitten?

    • hjhjhj

      Kyllä vain. Joidenkin mielestä lapsettomat ovat täysin arvottomia ihmisiä. Nämä ihmiset saattavat ajatella, että lapseton inhoaa lapsia. Ja pelkästään lapsista puhutaan, vaikka töissähän ei pidä puhua lapsista, uskonnosta, eikä politiikasta. Meillä oli tällainen naisesimies töissä. Hän koki varmaan lapsettomat naiset uhaksi omalle asemalleen ja siksi kiusasi.

      • peiliparka

        Jotkut ihmiset projisoivat omat inhontunteensa lapsettomiin niin, että kuvittelevat lapsettomien inhoavan lapsia tai kuvittelevat etteivät lapsettomat välitä lapsista. Näin ovat itse turvassa omilta inhon ja välinpitämättömyydentunteiltaan.


    • Varmastikaikillaon

      On ollut työelämässä sekä sukulaisten taholta mutta en heitä ihmisinä arvosta niin että sitä saa mitä tilaa. En välitä katkerien ihmisten seurasta ja heillä on ollut ilmeisesti pakko lisääntyä kun täytyy olla kateellinen. En ymmärrä mitenkä jonkun lapsettomuus on heiltä ikäänkuin pois. Keskittyköön jokainen omaan onneensa, valintoihinsa ja antaa toisten elää omalla valitsemallaan tavalla. Parhaimmat ystävät olen löytänyt samanlaisista lapsettomista kun heillä ei ole mitään tarvetta arvostella, vähätellä ja kiusata ketään siis laittaa ihmisiä arvojärjestykseen. Tiedän mitä on rasismi sillä lapsettomat joutuvat kokemaan syrjintää hyvin paljon. Todella kasvattavaa elämänkokemusta nähdä ihan oikeasti mitä suurin osa ihmisistä on, eikä järki, viisaus tai älykkyys ainakaan lastenteonmyötä kasva eikä se kasvata ihmistä henkisesti... en tekisi pakkolasta ikinä yhteiskunnallisen arvostuksen ja asemani saavuttaakseni.

      • ahrhhr

        Ei kai kukaan ala kenenkään kanssa tosta vaan asumaan yhdessä ? Kyllähän näitäkin kaheleita löytyy jotka näin ajattelevat...sitten tuleekin ero ja mietipä sitten taas mistä kämppä ? Viisaus piilee siinä ettei kuuntele ketään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taisin tehdä virheen

      Kaipaan sua enemmän kuin kuvittelin. Luulin, että helpottuisin, mutta olinkin täysin väärässä. Vieläkö vastaisit minulle
      Ikävä
      57
      3471
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      47
      2826
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      148
      2640
    4. Nyt tuntuu siltä, että on pakko päästä puhumaan kanssasi

      Tuntuu että sekoan tämän kaiken takia. Miehelle
      Ikävä
      57
      2331
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      357
      2053
    6. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      156
      1724
    7. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      76
      1495
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      1338
    9. Nainen onko sulla supervoimmia ?

      Voisitko auttaa miestä mäessä? Tarjota auttavan käden ja jeesata tätä miestä? Tai antaa olla et sä kuitenkaan auta.
      Ikävä
      38
      1293
    10. Miksi mediheli

      Mitä on tapahtunut ku poliiseja ja ambulanssi pyöri aamusta keskustassa
      Kiuruvesi
      24
      1184
    Aihe