Alcudian kokemuksia?

mallorcalle

Kokemuksia Alcudiasta? menossa parin viikon päästä, pitääkö varautua sadepäiviin? kannattaako taksilla liikkua, onko hintavaa? kahden lapsen kanssa olen menossa.

11

5968

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Apua_antava

      Näin on.

    • Useita kertoja Alcudiassa lomailleena voin kertoa meidän kokemuksista.Ennen juhannusta olimme pari kertaa ja ainoat Alcudiasateet saimme niskaamme.Sittemmin menimme heinäkuun puolella eikä sateen tippaa.Niistä ajoista kun siellä kävimme on Alcudian hotelli/turisimäärä tuplaantunut .Ranta joka on kohteen parasta antia ,on sensijaan yhtä leveä/kapea,joten paikasta rannalla on kova kilpa.Myös hinnat ,suosion myötä ovat 10% kalliimmat kuin esim Playa Palman suunnalla. Taksin käyttö riippuu siitä missä hotelli on ja mitä haluatte lähialueelta nähdä. Sataman liepeillä kaikki on kävelymatkan päässä. Rannan sivulla ,kohti Can Picafortia ,matkaa kertyy jo paljonkin.Alcudia on ehkä koko Mallorcan lapsiystävällisin rannan puolesta ,joten hyvää matkaa.

    • Mallorcalle

      Olisiko kenelläkään kokemuksia reissusta lapsiperheenä Alcudian Blue Star Grupotel Port dálcudia hotellista?

    • Kalevi_Keihänen

      On.

    • eisinnekoskaan

      Mielestämme huono paikka jos nyt ajattelee Mallorcaa eli mieluimmin lähempänä keskustaa jne.
      Alcudia pelkkä turistirysä.

    • Mielestäni hyvä kohde.Mallorcan saarella on monia keskittymiä ,joissa voi lomailla.Mikä sitten on lähempänä keskustaa ja mitä keskustaa,kaupunkeja riittää,muitakin kuin Palma de Mallorca.Lapsien kannalta parhaita kohteita.

    • mallorcalle

      No paljonko se taksi maksaa?

    • Aikaa on kulunut viime kerrasta sen verran ,ettei taksin hinta ole tänäpäivänä sama kuin silloin.Ajelimme tarpeen tullen kyllä taksilla,joten melko halpaa se on ,muttei ihan Playa del Inglesin luokkaa.

    • mallorcalle

      Käykö siellä Eurot vai vieläkö Peseta on valuutta?

      • eurotta

        Ehdottomasti


    • Huevosgongas

      Taksit Palman ympäristössä noin euron kilometri, tuskin kovin suuri ero Alcudiassa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1829
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      276
      1687
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      292
      1470
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      1369
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      955
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      947
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      70
      927
    8. 66
      904
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      891
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      51
      876
    Aihe