tietokone piiloon?!

johanna

meillä tietokoneen täytyy olla olohuoneessa, ja haluaisimmekin ison, ruman näytön piiloon. emme voi laittaa konetta tietokonekaappiin, koska tarvitsemme paljon työskentelytilaa pöydällä koneen vieressä.

minkälaisen ison pöydän voisimme hankkia, jotta näytön saisi piiloon? kaiki ideat tervetulleita! :)

6

3984

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kautta

      Eikös tuon saisi näkymään teevee-ruudusta. Langaton näppis ja hiiri, niin voi sohvalla löhöillen surffata.

    • näyttö

      Osta kaapin sijasta nätimpi näyttö. Esim. litteä
      näyttö, joka vie vähemmän tilaa ja on ihan siro katsella. 17 tuumaisten LCD näyttöjen hinnat alkavat vajaasta kolmestasadasta ja 19 tuumaisten vajaasta neljästäsadasta.

      Tavalliseen telkkariin en kylläkään compuutteria
      alkaisi kytkemään, kuten tuossa joku ehdotteli - eikä se oikein onnistukaan. Sen sijaan, jos konetta ja telkkua ei yhtäaikaa tarvita, niin löytyy myös litteitä näyttöjä, joissa on sisäänrakennettu telkkari alkaen jostain kuudestasadasta eurosta.

    • alempana

      Meillä 'toimistomallinen' nurkkatyöpöytä, jossa kulmaosa erillinen ja reippaasti alempana (erillinen matala pöytä joka sopii kulmapöydän ulkokulmaan, jossa iso kolo). Tuntui hyvältä sijoitukselta aikanaan....
      Kannattaa kuitenkin huom,ioida että hyvälaatuinen nurkkapöytä - joka sopii olohuoneeseen - maksanee enemmän kuin litteä näyttö.

    • puusepällä

      Pohdiskelen itse juuri samaa ongelmaa.

      Minkälaista kaappia et huoli? Kun minä havaitsin ongelmaksi sen, että oikein minkäänlaista kaappia ei löydy. Lundiasta voisi rakennella mutta tulisi maksamaan aika lailla, sitten oli Muuramelta joku ruma ja sitten joku keskieurooppalaistyylinen iso tv-kaappi.

      Päädyin teettämään kaapin puusepällä.
      Se on muuten ala, jossa hintojen kyseleminen ja vertaileminen kannattaa!
      Mittailtuani näyttöä totesin, että tavallisesta kaapista tulisi iso (syvä) ja epäsuhtaisen näköinen, joten päädyin nurkkakaappiin.

      Jos sinulla on varaa sijoittaa uuteen kaappiin/pöytään rahaa ja löydät luovan suunnitelutaitoisen puusepän, kiva malli voisi olla vaikka sellainen, että tarvitsemaasi isoon pöytään yhdistetään sopivaan kohtaan kaappiosa näytölle, joko tavalliset kaapinovet tai olisiko mahdollista tehdä jotain rulosysteemiä. Nuo pienet kaapinovet vaikka jollain peilimallilla voi olla oikein mukavan näköiset.
      Riippuen pöytäkaapin 'kaappimaisuudesta' tai ilmavuudesta, siihen voisi suunnitella ovien takana olevat säilytystilat muillekin koneen osille ja niille ihanille johdoille.

      Toinen vaihtoehto on yhdistää valmiiseen tai teetettyyn pöytään jokin sopivan kokoinen ja näköinen kaappiosa keittiökaappi- tai kylpyhuonemallistosta. En tiedä noiden kokoja, mutta jos löytyy niin voi olla hyvän näköisiä.
      Ja kirjahyllyjäkin on nykyään monen muotoisia ja kokoisia, ja voi koota moduleista.

      Kerrohan minkä näköiseen ratkaisuun päädytte?

      • ostin

        kivan tietokonekaapin. Ei ole rumistukseksi meidän olohuoneessa ainakaa. Oikein on ollut hyvä ostos, eikä ollut kalliskaan


    • Pauliina

      Meillä oli sama ongelma koneen ja pienen olohuoneen kanssa.mielestäni järkevin sijoitus on kannettava kone, mahtuu laatikkoon tai mihin vain katseilta piiloon. netissä voi olla olkarissa, tai vaikka sängyssä kun vielä hommaa langattoman netin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      27
      3673
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      41
      2509
    3. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      37
      2382
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      2117
    5. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1599
    6. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      43
      1582
    7. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      15
      1522
    8. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      131
      1365
    9. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      283
      1351
    10. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1305
    Aihe