tietokone piiloon?!

meillä tietokoneen täytyy olla olohuoneessa, ja haluaisimmekin ison, ruman näytön piiloon. emme voi laittaa konetta tietokonekaappiin, koska tarvitsemme paljon työskentelytilaa pöydällä koneen vieressä.

minkälaisen ison pöydän voisimme hankkia, jotta näytön saisi piiloon? kaiki ideat tervetulleita! :)
64207
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Eikös tuon saisi näkymään teevee-ruudusta. Langaton näppis ja hiiri, niin voi sohvalla löhöillen surffata.

Äänestä

Osta kaapin sijasta nätimpi näyttö. Esim. litteä
näyttö, joka vie vähemmän tilaa ja on ihan siro katsella. 17 tuumaisten LCD näyttöjen hinnat alkavat vajaasta kolmestasadasta ja 19 tuumaisten vajaasta neljästäsadasta.

Tavalliseen telkkariin en kylläkään compuutteria
alkaisi kytkemään, kuten tuossa joku ehdotteli - eikä se oikein onnistukaan. Sen sijaan, jos konetta ja telkkua ei yhtäaikaa tarvita, niin löytyy myös litteitä näyttöjä, joissa on sisäänrakennettu telkkari alkaen jostain kuudestasadasta eurosta.

Äänestä

Meillä 'toimistomallinen' nurkkatyöpöytä, jossa kulmaosa erillinen ja reippaasti alempana (erillinen matala pöytä joka sopii kulmapöydän ulkokulmaan, jossa iso kolo). Tuntui hyvältä sijoitukselta aikanaan....
Kannattaa kuitenkin huom,ioida että hyvälaatuinen nurkkapöytä - joka sopii olohuoneeseen - maksanee enemmän kuin litteä näyttö.

Äänestä

Pohdiskelen itse juuri samaa ongelmaa.

Minkälaista kaappia et huoli? Kun minä havaitsin ongelmaksi sen, että oikein minkäänlaista kaappia ei löydy. Lundiasta voisi rakennella mutta tulisi maksamaan aika lailla, sitten oli Muuramelta joku ruma ja sitten joku keskieurooppalaistyylinen iso tv-kaappi.

Päädyin teettämään kaapin puusepällä.
Se on muuten ala, jossa hintojen kyseleminen ja vertaileminen kannattaa!
Mittailtuani näyttöä totesin, että tavallisesta kaapista tulisi iso (syvä) ja epäsuhtaisen näköinen, joten päädyin nurkkakaappiin.

Jos sinulla on varaa sijoittaa uuteen kaappiin/pöytään rahaa ja löydät luovan suunnitelutaitoisen puusepän, kiva malli voisi olla vaikka sellainen, että tarvitsemaasi isoon pöytään yhdistetään sopivaan kohtaan kaappiosa näytölle, joko tavalliset kaapinovet tai olisiko mahdollista tehdä jotain rulosysteemiä. Nuo pienet kaapinovet vaikka jollain peilimallilla voi olla oikein mukavan näköiset.
Riippuen pöytäkaapin 'kaappimaisuudesta' tai ilmavuudesta, siihen voisi suunnitella ovien takana olevat säilytystilat muillekin koneen osille ja niille ihanille johdoille.

Toinen vaihtoehto on yhdistää valmiiseen tai teetettyyn pöytään jokin sopivan kokoinen ja näköinen kaappiosa keittiökaappi- tai kylpyhuonemallistosta. En tiedä noiden kokoja, mutta jos löytyy niin voi olla hyvän näköisiä.
Ja kirjahyllyjäkin on nykyään monen muotoisia ja kokoisia, ja voi koota moduleista.

Kerrohan minkä näköiseen ratkaisuun päädytte?

Äänestä
  • kivan tietokonekaapin. Ei ole rumistukseksi meidän olohuoneessa ainakaa. Oikein on ollut hyvä ostos, eikä ollut kalliskaan

    Äänestä

Meillä oli sama ongelma koneen ja pienen olohuoneen kanssa.mielestäni järkevin sijoitus on kannettava kone, mahtuu laatikkoon tai mihin vain katseilta piiloon. netissä voi olla olkarissa, tai vaikka sängyssä kun vielä hommaa langattoman netin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


johanna kirjoitti:

meillä tietokoneen täytyy olla olohuoneessa, ja haluaisimmekin ison, ruman näytön piiloon. emme voi laittaa konetta tietokonekaappiin, koska tarvitsemme paljon työskentelytilaa pöydällä koneen vieressä.

minkälaisen ison pöydän voisimme hankkia, jotta näytön saisi piiloon? kaiki ideat tervetulleita! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu