Kumman nokia puhelimen ostaisin

Neito-kysyy

Ostanko Nokia 3 vai 5 puhelimen. Nokia 5 puhelimessa vähän isompi näyttö ja 50€ kalliimpi kuin Nokia 3. Pitääkö laittaa virusohjelma?

Kiitän vastauksista!

11

242

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osta 6 minäkin tilasin.

    • nokiaviis.sellainen.siis

      Kutonen on jo kauheen iso leipälapio. Itse tilasin vitosen.

    • KännykkäExpertti

      Nokia 6 luurista löytyy stereokaiuttimet ja dolby atmos tuki. Ne on melkoisia ominaisuuksia tuossa hintaluokassa. Kuitenkin näissä luureissa on todella huonot tehot joten mainitsen vain että älä näitä tehokäyttöön osta. Parempia siinä suhteessa löytyy.

    • l520l520

      Kannattaa ehkä maksaa se 50e enemmän ja ostaa 5 sillä 3:ssa on paljon parjattu MediaTek prosessori vs 5;n Snapdragon 430 vaikka ei tuo 430 ole mikään huippu sekään. Tehoeron huomaa kyllä käytännössä eli 3;n 4 ytimen vs 5;n 8 ytiminen octa core prosessori.
      Kamera on 5;ssa varmaan parempi 13MP vs 8MP numeroiden mukaan ja varmaan käytännössä eron kyllä huomaa. Testien mukaan 3:n kamera ei ole kaksinen.
      Plussaksi lasken 5;n hieman isomman näytön 5,2" vs 5.0". Mitä omista puhelimista olen huomannut sopii Honor 7 Lite 5,2" näytöllä paremmin käteeni kuin J5;n 5.0" näyttö .
      Näytöt on noissa aika lailla saman laatuiset 720p

      • Cyrixin_prossu

        Mikä vika MediaTekissa on? Haukutaanko sitä vain huvin vuoksi, vai onko jotain konkreettista huonoutta?


    • R54C80

      Nokia on aikansa elänyt paska, ei sitä paskaa osta enää kukaan!

      • KännykkäExpertti

        No ei niissä edelleenkään paljon mitään enää nokiasta ole muuta kuin nimi. :s


    • kummaksimennyt

      Saat kumman Nokian valitsit kumman tahansa. Noissa ei nimittäin ole Nokiaa muuta kuin ne kirjaimet. Ennen vanhaan jopa Nokian kumisaappaat valmistettiin Nokialla.

      • huiolhkjutorjfj

        Puhelin on yhtä suomalainen kuin Nokian kumisaappaat.

        HMD Global on suomalainen yritys, jolle on lisensoitu Nokian puhelinten tavaramerkki. Puhelimet suunnitellaan Suomessa ja ne valmistaa taiwanilainen Foxconn.

        Saappaat suunnitellaan Suomessa ja valmistetaan luonnonkumiseoksista ISO-sertifioiduissa tehtaissa Euroopassa ja Aasiassa. 2


    • pakkasherra-
      • virtuaaliote

        Ka mistäpä tiedät että 3 on mukavampi kädessä kuin 5, kun sellaisia ei ole vielä voinut hypistellä missään?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nyt se syksy on sitten alkanut

      Esimerkiksi tänään sataa aamusta iltaan, ja nytkin.
      Maailman menoa
      54
      1017
    2. Minä en ole koskaan

      Rakastanut ketään toista yhtä paljon kuin sinua
      Ikävä
      98
      1004
    3. Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."

      Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      852
    4. Vähän pitää

      Kiusia ja näyttää
      Ikävä
      135
      802
    5. Anteeksi J-mies

      Anteeksi että myötävaikutin siihen että rakastuit minuun, jota et voi koskaan saada. Viimeksi kun näimme ja katselimme t
      Ikävä
      121
      786
    6. Olet nainen ollut vaikein rasti

      Eniten olet tunteitani myllännyt ja niitä kuluttanut, ja tuottanut. 🤔
      Ikävä
      54
      764
    7. Taidat olla

      Luovuttanut jo minun suhteeni osalta?
      Ikävä
      45
      656
    8. Kenen viisautta on ollut laittaa tie väärällä murskeella pilalle

      Kenen viisautta on ollut kun Siimeksen/Kylmänpurontie pantu pilalle kun on ajettu liian karkeaa mursketta. Rengasliikke
      Hyrynsalmi
      24
      654
    9. Riittääkö mahkut

      Kaivattuusi 🤭.
      Ikävä
      50
      638
    10. Minä muistan

      Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol
      Ikävä
      45
      610
    11. Mä voisin rakastua noihin tähti silmiin

      Katseesi on niin lumoava nainen💚.
      Ikävä
      19
      607
    12. Jos tullaan toisiamme vastaan, niin

      pitäiskö pysähtyä ja onnitella?
      Ikävä
      46
      578
    13. Voisiko vielä välillemme jotain kehittyä

      Vai heihei ja ei nähdä enää.
      Ikävä
      35
      570
    14. Kuhmolainen opettaja tuomittu vainoamisesta

      https://yle.fi/a/74-20248184 ”Kuusikymppinen kuhmolaisnainen piinasi naapureitaan lähes kahdeksan vuoden ajan. Nainen
      Kuhmo
      13
      560
    15. Siinä kävi mies nyt niin että tämä ämmä muuttaa ulkomaille

      Vuonojen maa kutsuu, joten ei hätää. Et kuule minusta enää. 😂 Lycka till! Ämmä riittää.
      Ikävä
      72
      558
    16. Koska Martina viettää aikaansa lapsiensa kanssa

      Äiti vaan juoksee miehen perässä Tallinnassa, Lontoossa, Turussa. Kyllä oli kätilö oikeassa, kun sanoi, että ei olisi ka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      141
      555
    17. Ähtäri on taas TV: n ja radion ykkösuutinen

      Uusi podcast on julkaistu ja on nyt kuunneltavissa. Mot on tehnyt hyvää työtä! Mikko Savola ja kepu ei ota mitään vast
      Ähtäri
      47
      548
    18. Mitä muuta on olemassa kuin lisääntyminen

      Jos mies ei pääse lisääntymään niin mikä hänen osansa elämässä on? mitä jää jäljelle? Hän on vain muiden palvelija kok
      Sinkut
      120
      536
    19. Tilanteenne

      Onko tilanteenne tällä hetkellä hyvä?
      Ikävä
      47
      515
    20. Kerro kolme hyvää asiaa

      Kaipaamastasi ihmisestä ja lisää perään onko kaivattusi n vai m 😍
      Ikävä
      25
      512
    Aihe