TIlasin lipun ja varausvahvistus tuli ja kuitti. Lipun myyjän sivulla tieto että lipun voi tulostaa Chek my trip kautta, kuienkin kun sinne kirjaudun niin ei tule mitään mistä lipun voisi tulostaa, matka kyllä näkyy siellä. Neuvoja?
E-lipun tulostus ei onnistu
10
676
Vastaukset
- Printti
Mihin sä tarvit sitä e-lipun tulostetta? Ei sitä kukaan kysy eikä sitä siis tarvita missään.
- Typerävastausprintiltä
Printti ei ilmeisesti ole kovin laajalti lentänyt kaukomaille?
- Printti
Printti voi kertoa että tänä vuonna olen lentänyt noin 40 lentoa Euroopassa kolmella eri mantereella (Pohjois-Amerikka, Aasia, Afrikka) ja eikä kertaakaan ole ollut tulostettua e-lippua mukana matkassa. Passi riittää aina lähtöselvityksessä. Toki multa löytyy sähköpostista lennon varaustiedot , mutta niitä ei ole kertaakaan kysytty.
- Offlineticket
Lippua voi tarvita esim. uudelleen reitityksessä, kun alkuperäinen lento on peruttu.
Pelaako afrikassa sähköposti varmasti kentällä ja järkevillä taksoilla?
Viime lomareissulla oppaat sanoivat, että etukäteen ostetuista istumapaikoistakin olisi pitänyt olla paperikuitit mukana..., no onneksi sai ilman niitä.
- Printti
Niinkuin sanoin niin toki multa tarvittaessa löytyy varaustunnus ja e-lipun numero , jos lähtöselvitystiskillä passitietojen mukaan ei löydy varausta. Samoin se sähköpostissa oleva varausvahvistus on joko offline näkyvissä kun se aiemmin on avattu/luettu tai olen ottanut siitä screenshotin. Lähden piakkoin lentämään kuudella eri varauksella , 7 eri lentoyhtiöllä ja 3 mannerta Euroopassa koneenvaihto. Yhtään printtiä lipuista en aio ottaa mukaan.
- Keksittyjäjuttuja
Ja minä olen Kiinan keisari... :D
- 27plus
Aika paljon on tullut lennettyä ja ikinä en ole printattua lippua tarvinnut. Ainoa joka on joskus halunnut paperin on ollut Delhin ensimmäinen turvatarkastus (sisään terminaaliin), mutta sinnekin on riittänyt tulostettu tai pädillä oleva vahvistusmaili.
- keesus
Taas eksytään aiheesta. Aloittajalle, kokeile esimerkiksi klikata hiiren oikealla näppäimellä ja valitse tulosta, kun olet ko. sivulla, jossa matkavarauksesi näkyy.
Yleensä tulostetta ei tarvitse. Vaikka muut vastaajat eivät ole tulosteita tarvinneet, niin itse olen kyllä joutunut esimerkiksi todistelemaan paluulennon olemassa oloa, kun matkustanut maahan, jossa viisumivapaus on sidottu tiettyyn maksimioleskeluaikaan (esim. Vietnam 15 pv). Joskus papereiden kanssa on käyty esimiehen pakeilla kysymässä neuvoa tai hakemassa tarvittavia leimoja, joten en kyllä itse antaisi esimerkiksi kännykkääni vietäväksi epämääräiseksi ajaksi jonnekin takahuoneeseen. Ehkä leimat voi iskeä kännykän kuoreenkin. :)- okm
Ainakin Tan Son Nhatin (SGN) lentokentän kansainvälisellä puolella passin tarkistuksen yhteydessä maahan tultaessa on minulta joka kerta kysytty paluulennon lippua. Olen aina näyttänyt tulostetun E-lipun. En ole koskaan ylittänyt 15 päivän rajaa maassa oleskelun aikana joka on viisumivapauden ehto. En tiedä sitten jos on viisumi pidempää oleskelua varten tarvitseeko silloin olla etukäteen varattu paluulippu.
- OnkoTulostin
Aloittaja onko Sinulla tulostin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1396313Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1152438Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12028Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188