Voisitko ystävällisesti lopettaa köyhien ihmisten vainoamisen, huolta aiheuttavien väärien tietojen levittämisen ja köyhälle hyödyllistä tietoa sisältävien viestien asiattomaksi ilmoittamisen?
Jos kuvittelet tekeväsi virkasi puolesta tiedotustyötä, niin kyseessä on paremminkin ihmisen psyykkaus alistumaan hyväksikäytettäväksi, eikä kyse ole missään tapauksessa todellisesta tiedon levittämisestä tai keskustelusta. Voisitko mitenkään sallia köyhille edes yhtä keskustelupalstaa, jolla voi keskustella köyhyydestä ja tukien hakemisesta ilman, että tarvitsee lukea ala-arvoisia solvausviestejä?
Jos haluat erityisiä kiksejä toisten ihmisten haukkumisesta, niin voisitko ystävällisesti etsiä itsellesi paremman keskustelupalstan, jossa löytyisi sinulle enemmän haastetta...
Jos kuvittelet tekeväsi virkasi puolesta tiedotustyötä, niin kyseessä on paremminkin ihmisen psyykkaus alistumaan hyväksikäytettäväksi, eikä kyse ole missään tapauksessa todellisesta tiedon levittämisestä tai keskustelusta. Voisitko mitenkään sallia köyhille edes yhtä keskustelupalstaa, jolla voi keskustella köyhyydestä ja tukien hakemisesta ilman, että tarvitsee lukea ala-arvoisia solvausviestejä?
Jos haluat erityisiä kiksejä toisten ihmisten haukkumisesta, niin voisitko ystävällisesti etsiä itsellesi paremman keskustelupalstan, jossa löytyisi sinulle enemmän haastetta...
Vastaukset 10
Vanhimmat
https://yle.fi/uutiset/3-9650476?origin=rss
Minusta tuossa jutussa tulee selkeästi esiin, että aluksi Kelassa neuvottiin ettei joka kuukauden päätöksestä tarvitse tehdä eri valitusta vaan riittää kun tekee valituksen yhden kuukauden ajalta ja vasta myöhemmin kerrottiin oikea tieto, että oikaisuvaatimukset pitää tehdä kaikista päätöksitä erikseen. Kyseistä asiaa ei kuitenkaan näy "Mistä on kyse"-osiossa.
Todetaan vain, että molemmat annetut neuvot ovat oikeita, kun vastataan vähän asian vierestä.
Aiemmin jutussa oli, että äidille oli tehty toimeentulotukipäätös, jossa Katariina oli jätetty laskelman ulkopuolelle. Lähetin toimitukseen viestiä, että Katariinan kannattaisi tuossa tapauksessa jättää ihan oma toimeentulotukihakemus, koska äiti ei ole elatusvelvollinen täysi-ikäiseen lapseen nähden ja voivat tuolla verukkeella jättää Katariinalle kuuluvan tuen myöntämättä. Tämä kohta on nyt poistettu ja lopussa lukee, että juttua on täydennetty.
Yleensä toimeentulotukea myönnettäessä valitaan sellainen tulkinta, jossa myönnetty tuki on mahdollisimman pieni,
Kun jutun tapauksessa äiti on jättänyt toimeentulotukihakemuksen yhteistaloudessa asumisen perusteella, niin voidaanko täysi-ikäinen tytär heivata laskelman ulkopuolelle, jos hakemusta ei ole jätetty "molempien nimissä"? - paperilla tuo tarkottaisi molempien allekirjoitusta, mutta miten tuo tapahtuisi nettisivuilla(?).
Kela pettää aina.
Gaueeta se on antaa muutamia roposia köyhille, kun itselle tilipussiin kilahtaa niin maan per,,,,,,,nen summa.
No Elli, ajattelitko aneilla ostaa taivaspaikkasi ???
Eiköhän Elli ole jo uran alkuvaiheessa varmistanut itselleen lämpimän loppuvaelluksen.
Jos äiti on hakenut toimeentulotukea ja laittanut siihen "lapsen", niin voivat todeta ettei täysi-ikäinen ole enää tukea myönnettäessä lapsen asemassa.
Heh, rupesi naurattamaan tuo lämmin loppuvaellus :D
Joo, kirjoitin tuossa Kelan palstalle, kehuin kovasti miten ympäripyöreästi osaavatkin vastata. Mainitsin myös hankkiutuvani eläkkeelle, koska olen niin vajakki ja päänkuoreni on ohkaisista aineksista tehty.
Ei tainnut vastaukseni miellyttää, kun poistivat sen oitis :)
Ei oikeastaan tule käytyä Kelan omalla kyselypalstalla, kun tulee vaikutelma ettei vastata ja kun vastataan, niin lätkäistään jokin valmisteksti, joka on hyvin tulkinnallinen ja hieman asian vierestä.
Ota yhteyttä asiakaspalveluumme :D
Köyhien rahoja käyttää moni tekoköyhä. Jos viina maistuu muttei työt ja olet terve työikäinen, niin miksi viet köyhiltä mahdollisuuden ihmismäiseen elämään.
Ja mitähän vittua se sinun kaltaiselle perslävelle kuuluu kenekään tukien haku. Et näköjään ymmärrä sitäkään ettei kenekään muun tukea vähennetä sen vuoksi että joku toinenkin hakee tukea. Tyhmyyttäsikään et älyä pitää omana tietonasi ja tuskin osaat sitä edes hävetä.
Henkilö lienee sosiaalityöntekijä, jolla on vuosien kokemusta toimeentulotukihakemuksien käsittelystä ja varmaa tietoa, että toiselle myönnetty tuki on toiselta pois, koska tukea jaetaan tietty summa ja lain mukainen tuki helpointa on evätä puolustuskyvyttömiltä.
"toiselle myönnetty tuki on toiselta pois, koska tukea jaetaan tietty summa"
Perustoimeentulotuessa tuo on laitonta, ehkäisevässä toimeentulotuessa laillista ja kuntien sossut sitä myöntävät.
"lain mukainen tuki helpointa on evätä puolustuskyvyttömiltä."
Tuo on kyllä totta ja todellisuutta. Niin kauan kun virkavastuu ei oikeasti toimi niin tuo jatkuu ja pahenee.