Turun amk sosionomi, miten meni pääsykokeet?

sosionomiksi

Hei, miten teillä meni varsinaiset pääsykokeet ja mikä fiilis jäi ylipäätään?

19

1267

    Vastaukset 19

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ssssj

      Omasta mielestä meni hyvin mutta saas nähdä:>

    • helppokoe

      Mustakin koe tuntui pääsääntöisesti tosi helpolta ja vähän ihmettelenkin, saadaanko hajontaa tarpeeksi pelkillä monivalinnoilla. Ilmeisesti kuitenkin kyllä. Mutta saas nähdä.

    • Argghhh

      Penkin alle meni, niin kompia ja vaikeita monivalintoja että oikein ärsyttää!! Mielestäni pariin kohtaan olisi ollut kaksikin oikeaa vastausta

      • semmottiii

        Osa oli kyllä vähän epämääräisiä, eikä niinkään loogisia. Esim. se, että mitä määrärahasidonnaisuus tarkoittaa. Ainoa oikea vastaus oli se, että palvelut pitää antaa tarvittaessa kaikille (en muista, miten se oli muotoiltu), mutta ei määrärahasidonnaisuus silti sitä tarkoita eli vastaus ei liittynyt kysymykseen. Melko heikkoa kysymyksenasettelua siis. Suurelta osin oli aika selkeitä ja oli sinne pari todella vaikeaakin laitettu mukaan niin, että mä taas luulen, että varmaan hajontaa saadaan.


    • saas_nähä

      Mua kans vähän hirvittää - noh - ensinnäkin se, että valinta tehdään pelkkien monivalintojen pohjalta. Ei mitään motivaatio- tai persoonallisuusmittaria tulevalle SOSIAALIALAN TYÖNTEKIJÄLLE. Samoten niskavilloissa nipistelee se, että tein kokeen siinä kolmessa vartissa, ja se tuntui pääasiassa tosi helpolta. Eli täs on nyt pakko olla puol kennelillistä koiria haudattuna...

      Taustatiedoiks sen verran et olin lukenu laki- ja etiikka-aineistot aika huolella, mut digitalisaatio jäi vähä väsyneeks (ja siitä osiosta joutu kans veikkaamaan vähän enemmän).

      Mitä vastasitte siihen kysymykseen lapsen ja vanhemman välisten tapaamisten valvonnasta? Ku mä jäin miettimään, et eikös sosiaalityöntekijä TAI oikeus päätä siitä?

      • Ssssdd

        Musta se on nimenomaan niin että oikeus sen päättää:>


      • koooooooo

        Mutta mun mielestä kaksi muuta vaihtoehtoa olivat vääriä myös.


    • Yhyyyy

      Itselleni koe vaikea kun niin paljon 'kompa'kysymyksiä.. kumpa pian selviäisi pisteet. Moneen vastasin väärin, mutta myös moneen oikein.

      • spus

        Onko oikeita vastauksia julkaistu?


      • Sosionomiii

        Mistä näkee oikeat vastaukset vai näkeekö mistään😊


      • Opiskelemaanhakenu
        Sosionomiii kirjoitti:

        Mistä näkee oikeat vastaukset vai näkeekö mistään😊

        Olen yrittänyt etsiä, mutta en ainakaan löydä.


    • Sannahanna

      Kumpaan haitte verkko- vai päivätoteutukseen?

      Turussa vaikuttaa ilmeisesti lukiotodistuskin vai?

      • Sosionom

        Hain ensisijaisesti verkko toteutukseen.
        Käsittääkseni yo-todistuksen arvosanat huomioidaan ja vaikuttaa myös pääsemiseen valintakokeen lisäksi.


      • Toivottavastisekin

        Entä jos on käynyt vaan kauppiksen?


      • Sosionomiii

        Sillon kai vaikuttaa pelkästään pääsykoe.


    • Malttivaltti123

      Ei taida vielä kellään näkyä sosionomi verkkokurssin hakutuloksia?

      • Jänskääää

        Ei varmaankaan. Itse en ole ainakaan saanut ja sinne hain. 30.6 pitäis vissiin tulla.


    • saas_nähä

      JEE tänää tuli tulokset!! Pääsin sisään! JEE! JEE!! Mut sitä jäin vielä miettimään, että tulinkos nyt sit valittua päivä- vai verkkototeutukseen. Sitä kun ei ollu mitenkään eriteltynä Opintopolussa.

      • haluanopiskelukavereita

        Kumpaan pääsit? Itse pääsin verkkototeutukseen (hain molempiin) ja nyt mietin että asuuko kaikki "luokkakaverit" eri puolilla Suomea, itse kun asun Turussa :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      616
      1615
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      44
      867
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      485
      739
    4. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      12
      721
    5. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      45
      662
    6. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      41
      614
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      556
    8. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      32
      533
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      510
    10. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      160
      494
    Aihe