Turun amk sosionomi, miten meni pääsykokeet?

sosionomiksi

Hei, miten teillä meni varsinaiset pääsykokeet ja mikä fiilis jäi ylipäätään?

19

1250

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ssssj

      Omasta mielestä meni hyvin mutta saas nähdä:>

    • helppokoe

      Mustakin koe tuntui pääsääntöisesti tosi helpolta ja vähän ihmettelenkin, saadaanko hajontaa tarpeeksi pelkillä monivalinnoilla. Ilmeisesti kuitenkin kyllä. Mutta saas nähdä.

    • Argghhh

      Penkin alle meni, niin kompia ja vaikeita monivalintoja että oikein ärsyttää!! Mielestäni pariin kohtaan olisi ollut kaksikin oikeaa vastausta

      • semmottiii

        Osa oli kyllä vähän epämääräisiä, eikä niinkään loogisia. Esim. se, että mitä määrärahasidonnaisuus tarkoittaa. Ainoa oikea vastaus oli se, että palvelut pitää antaa tarvittaessa kaikille (en muista, miten se oli muotoiltu), mutta ei määrärahasidonnaisuus silti sitä tarkoita eli vastaus ei liittynyt kysymykseen. Melko heikkoa kysymyksenasettelua siis. Suurelta osin oli aika selkeitä ja oli sinne pari todella vaikeaakin laitettu mukaan niin, että mä taas luulen, että varmaan hajontaa saadaan.


    • saas_nähä

      Mua kans vähän hirvittää - noh - ensinnäkin se, että valinta tehdään pelkkien monivalintojen pohjalta. Ei mitään motivaatio- tai persoonallisuusmittaria tulevalle SOSIAALIALAN TYÖNTEKIJÄLLE. Samoten niskavilloissa nipistelee se, että tein kokeen siinä kolmessa vartissa, ja se tuntui pääasiassa tosi helpolta. Eli täs on nyt pakko olla puol kennelillistä koiria haudattuna...

      Taustatiedoiks sen verran et olin lukenu laki- ja etiikka-aineistot aika huolella, mut digitalisaatio jäi vähä väsyneeks (ja siitä osiosta joutu kans veikkaamaan vähän enemmän).

      Mitä vastasitte siihen kysymykseen lapsen ja vanhemman välisten tapaamisten valvonnasta? Ku mä jäin miettimään, et eikös sosiaalityöntekijä TAI oikeus päätä siitä?

      • Ssssdd

        Musta se on nimenomaan niin että oikeus sen päättää:>


      • koooooooo

        Mutta mun mielestä kaksi muuta vaihtoehtoa olivat vääriä myös.


    • Yhyyyy

      Itselleni koe vaikea kun niin paljon 'kompa'kysymyksiä.. kumpa pian selviäisi pisteet. Moneen vastasin väärin, mutta myös moneen oikein.

      • spus

        Onko oikeita vastauksia julkaistu?


      • Sosionomiii

        Mistä näkee oikeat vastaukset vai näkeekö mistään😊


      • Opiskelemaanhakenu
        Sosionomiii kirjoitti:

        Mistä näkee oikeat vastaukset vai näkeekö mistään😊

        Olen yrittänyt etsiä, mutta en ainakaan löydä.


    • Sannahanna

      Kumpaan haitte verkko- vai päivätoteutukseen?

      Turussa vaikuttaa ilmeisesti lukiotodistuskin vai?

      • Sosionom

        Hain ensisijaisesti verkko toteutukseen.
        Käsittääkseni yo-todistuksen arvosanat huomioidaan ja vaikuttaa myös pääsemiseen valintakokeen lisäksi.


      • Toivottavastisekin

        Entä jos on käynyt vaan kauppiksen?


      • Sosionomiii

        Sillon kai vaikuttaa pelkästään pääsykoe.


    • Malttivaltti123

      Ei taida vielä kellään näkyä sosionomi verkkokurssin hakutuloksia?

      • Jänskääää

        Ei varmaankaan. Itse en ole ainakaan saanut ja sinne hain. 30.6 pitäis vissiin tulla.


    • saas_nähä

      JEE tänää tuli tulokset!! Pääsin sisään! JEE! JEE!! Mut sitä jäin vielä miettimään, että tulinkos nyt sit valittua päivä- vai verkkototeutukseen. Sitä kun ei ollu mitenkään eriteltynä Opintopolussa.

      • haluanopiskelukavereita

        Kumpaan pääsit? Itse pääsin verkkototeutukseen (hain molempiin) ja nyt mietin että asuuko kaikki "luokkakaverit" eri puolilla Suomea, itse kun asun Turussa :D


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      312
      3665
    2. Muovikassikartelli

      Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell
      Talousrikokset
      30
      2027
    3. Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta

      Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.
      Maailman menoa
      44
      1646
    4. Mikä tekee sen

      Vetovoiman kaivatussasi?
      Ikävä
      84
      1491
    5. Hallintooikeus..

      "Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.
      Pyhäjärvi
      97
      1300
    6. Harmittaako joku

      Harmittaako joku asia tai asiat, mitä on tapahtunut tai jäänyt tapahtumatta?
      Ikävä
      145
      1195
    7. Miksi et vain uskalla!?

      On niin ikävä...
      Ikävä
      81
      1074
    8. Olen rakastunut

      varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.
      Ikävä
      97
      1046
    9. Kannattaa ymmärtää se asia

      että mitään stalkkausta tai hakkerointia ei tapahdu. Oikeasti kannattaa tutkituttaa päänsä.
      Tunteet
      212
      867
    10. Jos se joskus oli molemminpuolista

      niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.
      Ikävä
      61
      787
    Aihe