Suosittelen talvimatkailua.

Minni

Palasin vajaa viikko taanne viikon irlanninmatkalta. Kirjoitan tämän jutun, koska voin hyvällä syyllä kehua irlantia loistavana talvikohteena. Maan ehdoton plussa tähän vuodenaikaan nähden on siellä meille niin keväinen ilmasto sekä se tosiasia, että matkailijat ovat harvassa. Tästä syystä moniin hotelleihin pääsi majoittumaan puoleen hintaan eli noin 50-60€/vrk/huone. Myös autojen vuokraus on turistisesongin ulkopuolella edullista (esim. 5vrk maksoi meille 133€ ilman kilometrirajaa). Kun bensan hintakin on vielä jonkin verran suomen hintoja edullisemaa, ei matkakassa kaadu vaikka ajelisi laajemmaltikin. Suosituilla matkailukohteilla ei ollut ruuhkaa, maantiet mukavia ajella sekä useisiin maksullisiin käyntikohteisiin pääsi ilmaiseksi. Myös turisteille tarkoitetut "krääsäkaupat" olivat laittaneet alennusmyynnit pystyyn ja niitä turisteille suunnattuja Irkku-T-paitoja sai myös alennettuun hintaan normaalin ryöstöhinnan sijaan.
Kaikenkaikkiaan oikein mukava talvimatkailukohde pakkasta karkuun haluaville.

2

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KariK

      Tuulikaapit ja kolminkertaiset ikkunat ynnä muu laadukas talvirakentaminen on vihreällä saarella kuten Englannissakin tuntematon asia. Vuosi sitten asia tuli itse testattua; yleensä hotelleissa oli yksi lämmin takkahuone, asuinhuoneet olivat vetoisia ja jääkaappikylmiä; illaksi vähän lämmitettiin, mutta aamusuihkuun meno vaati jo avantouimarin luontoa. Erilaisiahan tässä kaikki ollaan, mutta väittäisin, että kotimaiseen kerrostaloasumiseen tottuneelle voi talvinen Irlanti olla aika kova kokemus.

      • Minni

        Ei nuo paikat joissa me reissun aikan yövyimme olleet lainkaan kylmiä. Patterit hohkasivat aika ajoin jopa liiankin kanssa ja niitä piti vääntää pienemmälle. No, kuka tykkää, kuka ei.
        On kyllä aivan totta, että tiivisteet ikkunoissa ovat vain mielikuvitusta tuolla päin "mualimaa" mutta kun lämpötila ei miinukselle mene niin ei ne liene edes tarpeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      112
      6945
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      391
      6621
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      65
      3337
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      128
      2889
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      109
      2484
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      38
      2039
    7. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1834
    8. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      21
      1697
    9. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      182
      1367
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      74
      1257
    Aihe