Seura: Juha Sipilästä tuli miljonääri valtiota rah

rahastamalla

Nyt kun hää yllättäen teki tutkijoista työttömiä, vaikka he ovat omin ponnistuksin hankkineet pitkän koulutuksen tohtoriksi asti, ... ja lisäksi vielä Juha Sipilä leikkasi koulutuksesta ja otti Luxemburg-ammattilaisen Anne Bernerin tekemään omaa politiikkaansa, niin oli se mielenkiintoista lukea tuo miljardöörin menestystarinan todellinen menneisyys.

Ihmetellä täytyy (lestaadiolaisen) miehen raakuutta. Alkaa kohta tuntua samalta kuin noisen islamistien.

Seura: "Juha Sipilästä tuli miljonääri valtiota rahastamalla."

8.6.2017 11:00
Politiikka / Sijoittaminen

Seura: Juha Sipilästä tuli miljonääri valtiota rahastamalla

Seura-lehti maalaa pääministeri Juha Sipilästä (kesk) kuvan laskelmoivana liikemiehenä, joka onnistui rahastamaan valtiota.

Joko valtionyhtiö teki erityisen huonot kaupat tai Sipilä erityisen hyvät, Seura toteaa laajassa pääministeri Juha Sipilän vaiheita kartoittavassa selvityksessään.

Lehti viittaa vuoteen 1996, jolloin Sipilästä tuli rikas mies. Tuolloin hän myi omistuksensa Solitrassa yhdysvaltalaiselle ADC Telecommunicationsille 100 miljoonalla markalla vain vuosi sen jälkeen, kun oli ostanut sen Rautaruukilta. Seuran mukaan Rautaruukki oli lisäksi lainannut Sipilälle ostoa varten tarvitsemansa 30 miljoonaa markkaa.

Sipilästä tuli sijoittaja ja omistusyhtiöitä kertyi vuosien varrella kymmeniä. Seuran mukaan omaisuus kertyi veronmaksajien ja "hyvien veljien" tuella.

Lehti jatkaa Sipilän vaiheiden listaamista käyden läpi Ultraprintin perustamisen 1997, yhteydet pörssiin viedyn JOT Autromationin perustajaan Veikko Lesoseen ja liikemies Jorma Terentjeffiin, Sipilän nousun julkisin varoin omistetun Teknoventure-sijoitusyhtiön hallitukseen vuonna 1998 ja Ultraprintin myynnin JMC Toolsille. Sipilän sijoitusyhtiö Fortel Investistä tuli JMC Toolsin omistaja ja myöhemmin pörssiyhtiö Incapin omistaja, kun yhtiöt fuusioituivat.

Sipilä sijoitti myös bioalan yritys Chempolisiin. Seura puhuu yhtiöstä ikuisena startupina, johon Tekes on "upottanut valtion rahaa yli kymmenen miljoonaan euroa".

Päätöstä lähteä politiikkaan vuonna 2011 Seura luonnehtii Sipilän ja hänen lähipiirinsä keinona saada oma mies Arkadianmäelle. Vaaleissa Sipilä kampanjoi ennen kaikkea bioenergiateemalla.

Seuran mukaan Sipilästä tuli Incapista tutun Kalevi Laurilan tuella ensin keskustan varapuheenjohtaja ja myöhemmin puheenjohtaja vuonna 2012. Loppu on tuttu lähihistoriaa.

Seura päättää katsauksensa toteamalla, ettei Sipilän hallitus ole leikannut elinkeinotukia, vaikka elinkeinoelämän toimijat ovat puhuneet sen puolesta jo pidemmän aikaa. Tukia on lehden mukaan tullut vain lisää. Seuran mukaan Sipilä ei vastannut lukuisiin haastattelupyyntöihin.

Jaa juttu

5

749

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • YÄK-äijä..koko.Sipilä-

      Alkuun se vielä paistatteli kansansuosiossa,
      kunnet tultiin tuntemaan Anne Berner ja kaikki petokset ja
      Luxemburg ym vääryydet.

      • Ole.huoleti

        Kyllä he ovat tarkkailun alla.


    • Niin..Valtiolta..rahasti

      Nyt kun hää yllättäen teki tutkijoista työttömiä, vaikka he ovat omin ponnistuksin hankkineet pitkän koulutuksen tohtoriksi asti, ... ja lisäksi vielä Juha Sipilä leikkasi koulutuksesta ja otti Luxemburg-ammattilaisen Anne Bernerin tekemään omaa politiikkaansa, niin oli se mielenkiintoista lukea tuo miljardöörin menestystarinan todellinen menneisyys.

      • Kyllä.on-

        rikollisia politiikassa mukana VAIN omaa etuaan ajamassa!


    • Anonyymi

      hienoa

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      21
      3628
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      89
      1814
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      83
      1221
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      167
      1210
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      52
      1057
    6. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      52
      987
    7. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      182
      945
    8. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      922
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      876
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      140
      813
    Aihe