Nyt kun hää yllättäen teki tutkijoista työttömiä, vaikka he ovat omin ponnistuksin hankkineet pitkän koulutuksen tohtoriksi asti, ... ja lisäksi vielä Juha Sipilä leikkasi koulutuksesta ja otti Luxemburg-ammattilaisen Anne Bernerin tekemään omaa politiikkaansa, niin oli se mielenkiintoista lukea tuo miljardöörin menestystarinan todellinen menneisyys.
Ihmetellä täytyy (lestaadiolaisen) miehen raakuutta. Alkaa kohta tuntua samalta kuin noisen islamistien.
Seura: "Juha Sipilästä tuli miljonääri valtiota rahastamalla."
8.6.2017 11:00
Politiikka / Sijoittaminen
Seura: Juha Sipilästä tuli miljonääri valtiota rahastamalla
Seura-lehti maalaa pääministeri Juha Sipilästä (kesk) kuvan laskelmoivana liikemiehenä, joka onnistui rahastamaan valtiota.
Joko valtionyhtiö teki erityisen huonot kaupat tai Sipilä erityisen hyvät, Seura toteaa laajassa pääministeri Juha Sipilän vaiheita kartoittavassa selvityksessään.
Lehti viittaa vuoteen 1996, jolloin Sipilästä tuli rikas mies. Tuolloin hän myi omistuksensa Solitrassa yhdysvaltalaiselle ADC Telecommunicationsille 100 miljoonalla markalla vain vuosi sen jälkeen, kun oli ostanut sen Rautaruukilta. Seuran mukaan Rautaruukki oli lisäksi lainannut Sipilälle ostoa varten tarvitsemansa 30 miljoonaa markkaa.
Sipilästä tuli sijoittaja ja omistusyhtiöitä kertyi vuosien varrella kymmeniä. Seuran mukaan omaisuus kertyi veronmaksajien ja "hyvien veljien" tuella.
Lehti jatkaa Sipilän vaiheiden listaamista käyden läpi Ultraprintin perustamisen 1997, yhteydet pörssiin viedyn JOT Autromationin perustajaan Veikko Lesoseen ja liikemies Jorma Terentjeffiin, Sipilän nousun julkisin varoin omistetun Teknoventure-sijoitusyhtiön hallitukseen vuonna 1998 ja Ultraprintin myynnin JMC Toolsille. Sipilän sijoitusyhtiö Fortel Investistä tuli JMC Toolsin omistaja ja myöhemmin pörssiyhtiö Incapin omistaja, kun yhtiöt fuusioituivat.
Sipilä sijoitti myös bioalan yritys Chempolisiin. Seura puhuu yhtiöstä ikuisena startupina, johon Tekes on "upottanut valtion rahaa yli kymmenen miljoonaan euroa".
Päätöstä lähteä politiikkaan vuonna 2011 Seura luonnehtii Sipilän ja hänen lähipiirinsä keinona saada oma mies Arkadianmäelle. Vaaleissa Sipilä kampanjoi ennen kaikkea bioenergiateemalla.
Seuran mukaan Sipilästä tuli Incapista tutun Kalevi Laurilan tuella ensin keskustan varapuheenjohtaja ja myöhemmin puheenjohtaja vuonna 2012. Loppu on tuttu lähihistoriaa.
Seura päättää katsauksensa toteamalla, ettei Sipilän hallitus ole leikannut elinkeinotukia, vaikka elinkeinoelämän toimijat ovat puhuneet sen puolesta jo pidemmän aikaa. Tukia on lehden mukaan tullut vain lisää. Seuran mukaan Sipilä ei vastannut lukuisiin haastattelupyyntöihin.
Jaa juttu
Seura: Juha Sipilästä tuli miljonääri valtiota rah
5
937
Vastaukset
- YÄK-äijä..koko.Sipilä-
Alkuun se vielä paistatteli kansansuosiossa,
kunnet tultiin tuntemaan Anne Berner ja kaikki petokset ja
Luxemburg ym vääryydet.- Ole.huoleti
Kyllä he ovat tarkkailun alla.
- Niin..Valtiolta..rahasti
Nyt kun hää yllättäen teki tutkijoista työttömiä, vaikka he ovat omin ponnistuksin hankkineet pitkän koulutuksen tohtoriksi asti, ... ja lisäksi vielä Juha Sipilä leikkasi koulutuksesta ja otti Luxemburg-ammattilaisen Anne Bernerin tekemään omaa politiikkaansa, niin oli se mielenkiintoista lukea tuo miljardöörin menestystarinan todellinen menneisyys.
- Kyllä.on-
rikollisia politiikassa mukana VAIN omaa etuaan ajamassa!
- Anonyymi
hienoa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht1933579Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii572237Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3762220- 432082
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321501Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em931251- 541213
Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul4601202Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1211063- 591014