kone compaq pressario 2118.
1. Voiko koneen sisällä pöly vaikuttaa koneen lämpötilaan? (miten paljon?)
2. Kannattaisiko avata koneen ja puhaltaa pölyt pois?
3. Miten hankala tuollainen kannettava on avata?
4. Muuta?
1. Voiko koneen sisällä pöly vaikuttaa koneen lämpötilaan? (miten paljon?)
2. Kannattaisiko avata koneen ja puhaltaa pölyt pois?
3. Miten hankala tuollainen kannettava on avata?
4. Muuta?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mä tapasin yhden pöytäkoneen, jossa oli pölyä niin paljon, että prossutuuletin ei saanut siilistä mitään läpi. Arvaa käynnistyikö se edes.
Tottakai, jos pölyä on runsaasti, se haittaa tuuletusta ja kone kuumeneen.
Ainahan puhdistus kannattaa. Lisää laitteen kestoakin.
Avaaminen on yleensä aina hankalaa, Compaqista erityisesti en tiedä. Onnea putsaukseen.
Pöly tukkii ajan mittaan kannettavan jo puhtaanakin aika ahtaat jäähdytysripojen välit. Seurauksena on prosessorin lämpötilan nousu ja pahoin pölyttyneet koneet saattavat kaatuilla säännöllisesti.
Kannettavan avaaminen ei välttämättä ole viisasta, jos ei tiedä ihan tarkkaan miten se tehdään ja mitä pitää varoa. Kannattaisi hankkia ainakin koneen huoltomanuaali ennen puuhaan ryhtymistä. Paineilmalla voi kuitenkin ensin kokeilla varovasti ilmanottoaukosta puhaltamista siinä toivossa, että pölyt tulevat toiselta puolelta ulos.
...eli sain vastauksen kysymykseni: Kannattaako puhdistaa (=kyllä!)
Supistetaan alkuperäistä kysymystä: Miten hankala on avata kannettava ja mitä silloin tulisi huomioida!
(En tarvitse vastauksia tyyliin "pitää tietää mitä tehdä!", "varovasti!" jne. Ellet tiedä vastausta, et tarvitse kirjoittaa sitä!)
Ei kannettavan avaamiseen ole mitään yleispäteviä ohjeita. Kaikki ne ovat erilaisia niin kotelon kuin sisuskalujen sijoittelunkin osalta. Varottavia asioita on esimerkiksi se, että avaa juuri ne ruuvit, jotka pitäävät kotelon kiinni, eikä sitten toisaalta avaa sellaisia joiden avaamisesta tulee haittaa. Osat pitää osata purkaa oikeassa järjestykessä. Staattista sähköä pitää varoa, varsinkin talvella. Kannettavien lattakaapelit ja niiden liittimet ovat varsin hauraita. Siinä nyt joitakin huomioitavia asioita alkuun.
minulla myös samanlainen läppäri ja ongelma oli myös kuumeneminen. imuroin koneen varovasti!! ja sitten paineilma "sprayllä" puhalsin jäähytys kanaviin niin pöly lensi! eli kannattaa kokeilla näitä ennen kun rupee purkaamaan konetta.
minulle se ainakin vaikutti ja nyt toimii normaalisti.
Mulla ainakin kuumeni ko. kone aikalailla reilusti enemmän kuin tämä nykyinen Fujitsun kone ja oli kyllä reilusti meluisampikin tuulettimen osalta. Varsinkin ohjelmien (Windows) asenneksen aikana kone oli suorastaan polttavan kuuma vaikka se kävi kahdesti huollossa, niin siinä ei ollut vikaa(huollon mielipide) tosin tuosta syystä kone ei lähtenyt huoltoon vaan vertailukohta tulikin mulle vasta koneen vaihdon jälkeen.