Pitääkö nokia 5 puhelimeen laittaa virusohjelma? Voiko saunalahti prepaid-korttiin tilata virusohjelman?
Nokia 5 puhelin ja virusohjelma
8
1174
Vastaukset
- l520l520
Siihen pystyy lataamaan virus ohjelmia mutta ei niitä välttämättä tarvita puhelimissa kunhan lataa sovelluksia vain Play kaupasta ja katsoo vähän kommentteja etukäteen. Itselläkään ei ole virustorjunta ohjelmia monissa android puhelimissani. Nykyään Play kaupassa on parempi valvonta kuin ennen mikä ei sinällänsä tarkoita etteikö kaupassa olisi saastuneita sovelluksia. Prepaid sim kortilla voi ladata sovelluksia ja jopa ostaa niitä, ainakin saunalahden ja dna prepaid liitymillä voi osta sovelluksia play kaupasta kunhan liittymässä on riittävästi saldoa ostoksiin, sinänsä aika kätevää kun ei tarvi luottokortti tietoja antaa.
- kysymystä
Kiitos vastauksesta!
- kysely
Tilataanko tuo virusohjelma play-kaupasta nokia 5 puhelimeen?
- gödädöflöfg
kysely kirjoitti:
Tilataanko tuo virusohjelma play-kaupasta nokia 5 puhelimeen?
Kyllä, Android-käyttöjärjestlmällä varustettuihin puhelimiin ladataan kaikki sovellukset google Play-kaupasta.
- apuatarvitsen
Minkä virusohjelman lataan nokia 3 puhelimeen Play-kaupasta?
- kysyttävää-
gödädöflöfg kirjoitti:
Kyllä, Android-käyttöjärjestlmällä varustettuihin puhelimiin ladataan kaikki sovellukset google Play-kaupasta.
Voiko F-secure virusohjelman maksaa saunalahden-prepaid kortin saldolla?
- ettarvitsesitä
Anonyymi kirjoitti...
Joo, just noita "Puhelin on saanut tartunnan" -ilmoituksia on alkanut ilmaantua. Ekalla kerralla se vähän säikäytti, ennen kuin tajusin, että se on vain mainos. Sanot, että "...älypuhelimen virustorjunta on useimmille käyttäjille turhaa". Vähän vanhemmassa puhelimeessa virusturva vie suuren osan muistista. Oletko sitä mieltä, että tavallinen perus-surffailija ei sitä tarvitse? Millainen käyttäjä sen tarvitsee?
Petteri Järvinen kirjoitti...
Sellainen, joka latailee aktiivisesti pelejä ja vähemmän tunnettuja ohjelmia Google Play -kaupasta tai sellainen, joka on kytkenyt Androidin suojauksen pois ja lataa ohjelmia muista kauppapaikoista.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Petteri_Järvinen
https://www.mikrobitti.fi/2016/02/tarvitaanko-alypuhelimessa-turvaohjelmia/
Tietotekniikka-asiantuntija Petteri Järvisen mukaan erillisen tietoturvaohjelman eli viruksentorjuntaohjelman hankkiminen mobiililaitteeseen on yleensä tarpeetonta.
– Tietoturvaohjelmia markkinoidaan todella aggressiivisesti. Se on minun mielestäni ihan huijausta, enkä ainakaan maksaisi sellaisesta ohjelmasta.
Järvinen harmittelee sitä, että matkapuhelinten haittaohjelmilla pelotellaan ihmisiä. Hänen mukaansa esimerkiksi laskujen maksaminen puhelimen pankkiohjelmalla on jopa turvallisempaa kuin käteisen käyttäminen.
Järvisen mukaan haittaohjelmien vaara on päivitetyissä älypuhelimissa hyvin pieni siksi, että sekä iPhone- että Android-puhelimissa ohjelmien asentaminen tapahtuu rajoitetusti puhelinten omien sovelluskauppojen kautta.
– Pöytäkoneisiin valtaosa haittaohjelmista tulee sähköpostin kautta. Sen sijaan puhelimeen saa sovelluksia lataamalla ne joko App Storesta tai Google Play -sovelluskaupasta. Se antaa huomattavasti paremman turvallisuuden. - tietääkökukaan
Jos lataa play kaupasta virusohjelman niin onko aivan varma, että saa puhelimeen viruksia? Jos viruksia ei saa play kaupasta niin mistä niitä sitten pitää tilata?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ajattelen sinua nyt
Ajattelen sinua hyvin todennäköisesti myös huomenna. Sitten voi mennä viikko, että ajattelen sinua vain iltaisin ja aamu755894Vaistoan ettei sulla kaikki hyvin
Odotatko että se loppuu kokonaan ja avaat vasta linjan. Niin monen asian pitäisi muuttua että menisi loppu elämä kivasti275177Yritys Kannus
Mää vaan ihmettelen, julkijuopottelua. Eikö tosiaan oo parempaa hommaa, koittas saada oikeasti jotain aikaiseksi. Hävett213078- 1812534
Työkyvyttömienkin on jatkossa haettava työtä
Riikalla ja Petterillä on hyviä uutisia Suomen työttömille: ”Toimeentulotuen uudistus velvoittaa työttömäksi ilmoittaut2132267- 182133
- 1031531
Elokapinan mielenosoitussarja alkaa
Varma kesän merkki on, kun planeetastamme huolestuneet ihmiset alkavat pitää tilaisuuksia muistuttaakseen ihmisiä siitä,3421388- 751303
Harmi, se on
Mutta mä tulkitsen asian sitten niin. Olen yrittänyt, oman osani tehnyt, ja saa olla mun puolesta nyt loppuun käsitelty171196