Tatuoinnit-estävät TYÖHÖNpääsyn!
-----------------------
"TE: Näkyvät tatuoinnit voivat estää rekrytoinnin Finnairille - "Japanissa tatuoinnit liitetään rikollisuuteen"
8.6.2017 18:14
Lentoemäntien ja stuerttien tatuoinnit aiheuttavat Finnairin mukaan pahennusta etenkin yhtiölle tärkeillä Aasian markkinoilla.
Tatuoinnit ovat osa länsimaista nykykulttuuria, mutta työelämässä niistä voi olla edelleen haittaa – esimerkiksi jos suunnittelee uraa lentoemäntänä tai stuerttina. Finnairille ja muille Aasiaa valloittaville lentoyhtiöille tatuoinneista on muodostunut viime vuosina näkyvä rekrytointieste, kertoo Finnairin matkustamopalvelun esimies Hanna Paananen.
”Tatuoinnit ovat yleistyneet Suomessa. Olemme todellakin joutuneet pohtimaan tätä asiaa”, Paananen sanoo Talouselämälle.
”Esimerkiksi erittäin näkyvät tatuoinnit, jotka tulevat pitkälle käsiin tai kaulaan, saattavat olla este rekrytoinnille, jos ne eivät ole peitettävissä.”
Tatuointien yleistyminen on ollut lentoyhtiölle ajankohtainen päänvaiva, sillä yhtiö on rekrytoinut vuoden 2015 jälkeen 450 ihmistä matkustamohenkilökuntaansa ja hakee tällä hetkellä noin 400 uutta lentoemäntää ja stuerttia. Finnair myös haluaa palkata ainakin 90 prosenttia lentohenkilökunnastaan Suomesta.
Näin kirjoittaa Kauppalehti.
Tatuoinnit-estävät TYÖHÖNpääsyn! Älä siis mene hoo
2
403
Vastaukset
- Ulkoasu_tärkeää
Eikä tuo koske pelkästään tatuointeja tai lentoyhtiöissä työskentelyä. Monilla isoilla kansainvälisillä firmoilla, ja myös joillain suomalaisilla firmoilla joilla on ulkomaisia asiakkaita, on aika tiukatkin kriteerit siitä, miltä työntekijän tulee näyttää mm. pukeutumisen ja meikkauksen/korujen suhteen.
Tatskat on vaan yksi osa-alue, näkyvät lävistykset voi olla myös kiellettyjä. Tiedän yhden tapauksen, jossa nuori nainen jätettiin palkkaamatta firman aulaemännäksi siksi, että tällä oli nenässä pieni lävistys (tämä siis ihan supisuomalaisessa firmassa). Nuo ulkoasuseikat on pieni, mutta tärkeä juttu työelämässä, varsinkin jos kyse on vähänkään kansainvälisemmästä ympäristöstä.
Euroopassa ja Suomessa ollaan tuossa suhteessa varsin liberaaleja, mutta se ei päde kaikkialle. USA:ssakin voidaan olla aika tiukkoja noiden suhteen. Kannattaa miettiä kahteen kertaan sitä lävistyksen/tatuoinnin ottamista, varsinkin jos yhtään on mielenkiintoa kansainväliselle uralle.
Joihinkin maihin vaihto-oppilaaksi/opiskelijaksi lähteminenkin voi tyssätä tatskojen/lävistysten vuoksi, mikä on nuorten hyvä pitää mielessä. Hyvä kun työn antajilla on aivot!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kunpa minä tietäisin
Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv262476- 1142106
- 1221769
Syitä välttelyyn
En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?861705Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.
Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.91527Purrasta tehty huoli-ilmoitus
Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b0161271086Miksi kaivattunne
ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo901075Pelottaa kohdata hänet
En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt88995Olisin halunnu vaan tutustua
Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno35967Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu
Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu15959