Olen huomannut hämmästyttävän tilanteen. Varsinkin Yhteiskunta-osion eli politiikkaa koskevilla palstoilta poistetaan nimenomaan asialliset avaukset ja tekstit. Mutta jätetään asiattomat paikalleen!? Jokainen palstoja seurannut tietää tämän asian.
Ainoa kysymys kuuluukin: MIKSI Suomi24:n moderointi tietoisesti ja tarkoituksellisesti sabotoi asiakeskustelua ja siten koko keskustelufoorumia?
Tosin tiedän, että moderoinnista vastaavat tahot ovat lisäksi niin ylimielisiä etteivät vaivaannu ja alennu edes vastaamaa asialliseen ja oleelliseen kysymykseen...
Moderointi sabotoi tarkoituksellisesti foorumia!?
9
151
Vastaukset
- YhteiselläAsialla
Sivuston omistaja Suomen Aller-media kuuluu valta- eli valhemediaan. Ja valtamedialle tämä foorumi on ollut piikki lihassa, koska täällä on niin paljon paljastettu median harrastamaa propagandaa ja valehtelua. Siksi tämä sivusto ajetaan alas. Mu valtamedia kompensoi tappiot Aller-medialle.
- Se-oli-silloin-se
Moderointi poistelee ilmiannettuja. Ei ne sitä viestiä lue.
Silloin ennen luotsien aikaan oli just toisin. Silloin luotsit lukivat vietit ja tunsivat aiheen.- AllerinKaveri
Luotsit ovat aika uusi nimitys, seriffit olivat niitä ennen. Vaikutat siis aika kokemattomalta kommentoijalta. Yleensäkin olet täällä kirjoittamassa ja vinkumassa ja vonkumassa vähän joka ketjussa, jostain syystä.
- Etkös-tuota-tiennyt
AllerinKaveri kirjoitti:
Luotsit ovat aika uusi nimitys, seriffit olivat niitä ennen. Vaikutat siis aika kokemattomalta kommentoijalta. Yleensäkin olet täällä kirjoittamassa ja vinkumassa ja vonkumassa vähän joka ketjussa, jostain syystä.
Sheriffejä ei lakkautettu, vain nimike muutettiin.
"Moderointi poistelee ilmiannettuja".
Ei pidä paikkaansa. Moderaattorit poistaa viestejäni niin nopeasti, että
- kukaan ei ole ehtinyt tehdä ilmiantoilmoitusta
- moderaattorit ei olisi voineet ehtiä tarkistaa ilmiantoilmoituksia
(Ylläoleva koskee tietenkin vain niitä, jotka uskaltavat arvostella moderaattoreita. Eräitää aivopieruviestejä (Anustaqppi-juttuja) moderaattorit ovat säilyttäneet palstalla kuukausitolkulla. kun niillä irvailtiin nimimerkille @stuxnet !))
Varsinkin yöllä tuo on helppo huomata, mutta samaa näkee päivälläkin. Edellä kertomani ohjelmaa kykynee tsekkaamaan osoitten muutokset jopa alle sekunnin välein, mutta käytän "tosikuumissakin ketjuissa" 2 minuutin väliaikaa muutoksen tarkkailusssa, ja usein viesti on jo poistettu ennenkuin sitä katson ja ennen uutta tarkistusta, mutta edellien sivun tallenne jää levylle.
Tiedoksi @AllerEtkös-tuota-tiennyt kirjoitti:
Sheriffejä ei lakkautettu, vain nimike muutettiin.
öööööööö..... ei kai sen seriffin nimi ole Sääntömafia?
googlaa
sääntömafia site:suomi24.fistuxnet kirjoitti:
öööööööö..... ei kai sen seriffin nimi ole Sääntömafia?
googlaa
sääntömafia site:suomi24.fiSor, en lukenut loppuun. Luulin kyllä että luotsitkin lopetettiin.
Viestien poistattaminen keskustelutekniikkana:
http://keskustelu.suomi24.fi/t/14877409/viestien-poistattaminen-keskustelutekniikkana#comment-90094030Olen huomannut tuon saman asian ydinvoimapalstalla jo kauan sitten.
Moderaattorit sabotoi keskusteluja myös siten, että poistavat heti sääntöjenmukaisen viestin jostain aiheesta, josta he eivät pidä, heti kun se on kirjoitettu. Kutsun tuon tyylin sabotointia keskustelujen raiskaamiseksi: terrorin uhri jää elämään, ja keskustelun ulkoasu on niin raiskatun näköinen, ettei sitä halua lukea pirukaan karjumatta. Kun olen huomannut tällaisen terrorinm omassa avuksessani. avaan yleensä välittömästi uuden keskustelun samasta aiheesta. Ehtona on tietenkin se. että tiedän itse olevani jokaisen poistetun viestin kirjoittaja. Se taas on helppo todeta esimerkiksi ohjelman WebSite-Watcher avulla, http://aignes.com/
(ohjelma on maksullinen, koekäyttöaika 30vrk). Käyttäjien vastaavalle terrorille (typeriä kommentteja tai haistatteluja yms.) ei voi mitään, koska S24 tuskin alkaa kaikkien häiriköiden IP-osoitteita blokkaamaan. Kirjautumisvelvollisuus auttaisi vähän.
Tiedoksi @Aller
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1895109- 181812
Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka631636Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1271527Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s101507Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit511185Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.961084Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249307980- 196945
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman teki erikoisen ratkaisun!
Dannyn "ex-käly" Jennika Vikman paljasti uudet kujeet. Hän on mukana kohutussa Sointu Borg & Tyrkyt -realityssä. Jääkö7840