Miehellä sallitaan vain ja ainoastaan tummaa tai harmaata. Naisella saa olla kirkkaita värejä, meikkiä ja korvakoruja.
Miksen saa miehenä panna juhliin oranssin puvun röyhelöillä?
Elokuvassa nuija ja tosinuija niillä oli päällä sininen ja oranssi puku. Vaikka kyseessä on komedia niin olivat parhaiten pukeutuneet miehet koko tilaisuudessa.
Suomalainen juhla näyttää hautajaisilta.
Hautajaiset erikseen, mutta katsokaa vaikka muslimien hautajaisia. On melko kirjavaa porukkaa.
Ja Meksikossa. Siellä miehillä on korispaidat tai hupparit. En tarkoita että täällä pitäisi mutta miksi aina pitää olla niin jäykkä? Olin hautajaisissa ja voi sitä meteliä kun yhdeltä kantajalta puuttui hattu koska etiketti.
Miesten vs naisten pukeutuminen
5
1034
Vastaukset
- väriäelämään
Se menee juuri näin. Naisella punainen on naisellinen, sininen on pirteä ja solmio on "niin miehekäs tyyli" potiviisella tavalla. Miehellä punaiset farkutkin saa katseita kääntymään. Saati sitten punaiset jalkineet, niin johan tulee kommentteja kuinka epäsopiva väri on.
- Siksipä
Sen kun laitat halvat oranssit röyhelöt arvokkaisiin juhliin. Emme vastaa seurauksista. Odotusten mukainen käytös viestii siitä, että kykenee käyttäytymään odotusten mukaisesti. Paino sanalla kykenee, ei ole omavaltainen väärässä paikassa, jossa tärkeämpää on muu kuin sinä itse röyhelöinesi.
- proniksipirkka
Sukkahousuilla ja huivella saat näppärästi lisäväriä pukeutumiseesi.
- paksupertta
Totta tuo, ap, mutta mikä myös on aina ihmetyttänyt, on se, että juhlavasti pukeuduttaessa miesten kuuluu pukeutua paksuihin pukuihin, mitä hienompi juhla, sen enemmän kerroksia, liivit, frakit on varmasti hiostavia... naisten taas oletetaan pukeutuvan kuin olisi kankaasta pulaa, hänen värjöteltävä nahka paljaana, puolialasti.
Miksi miesten täytyy toppautua paksusti vaikka olis minkälainen helle tai tungoksen kuumuus? - JulleJölle
Onpa niin paljon tietämätöntä kakkaa aloituksessa ja vastauksissa, että oksat pois!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.2812926Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka572326Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3482007- 1151733
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1121681Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121375- 661317
- 681253
- 581232
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl771181