Mikä on hyvä ensimmäisen pannan koko urokselle?
Pannan koko
3
252
Vastaukset
- turvallisuusensin
Sopiva, riittävän vahvassa taluttimessa kiinni, ja taluttimen päässä riittävän voimakas taluttaja.Jotta muiden ihmisten ja heidän koiriensa on samalla alueella turvallista liikkua.
Jos koira karkaa käsistä, siitä kannattaa luopua, muiden turvallisuuden nimissä. - rusettirinta
Luovutusikäiselle pentukoiralle pitää olla kevyt ja ohkainen nahkapanta, joka ei ole kuristava. Eli soljella kaulan paksuuden mukaan säädettävä on hyvä. Sitten, kun pentu kasvaa, niin ostetaan toinen, mutta paksumpi nahkapanta. Noin neljän kuukauden ikäiselle pennulle voi ostaa metallipannan. Puolikuristavaa pantaa en suosittele pennulle. Siinä on vaara, että pentu pakittaa ja panta irtoaa.
- pehmoillamennään
Mulla koiralla, ei rottis.Ollut aina puolikuristava, sellainen säädettävä, leveä ja pehmeä panta.Eli ei kyllä lähde päästä pakillaXD
On säädetty niin, että tiukimmillaan on kaulan ympäryksen mittainen, ja sitten vetämättä kulkiessa heti löystyy useita senttejä.En suisittele millekkään koiralle ketjuja/metallikaulaimia, todella epämiellyttävät ja vaurioittava kaulassa.Varsinkin nuorella innokkaalla koiralla, joille noista apua usein haetaan.
Kokeilkaa itse niitä koiranne pantoja kaulaanne, ja kun on kaulalla, nykikää myös kuten taluttaessa.Parhaan kokemuksen saa, jos puoliso on taluttajana, ja itse imitoitte koiranne liikkumistapaa.Sitten voi itse kokemuksen perusteella miettiä että kumpi on järkevämpi koiran kannalta, ketju kurkunympärillä, vai leveä puolikiristävä pehmustettu nailonpanta?
Eihän se panta ole kuin hallintaväline, koira koulutetaan kulkemaan taluttimessa kauniisti muin keinoin, ei hihnasta rykimällä, niin että niskanikamat rutisee.
Monilla roduilla on niin kova tarve nuorena rynniä, vetää vastaantulevien luo ,etteivät edes ymmärrä varoa loukkaantumistaan.Tiedän koiria joille ketjuista tullut kaulaan mustelmia,ja vähän muutakin, ei varmasti ole kivutonta menoa silloin.Mutta nuori ja innokas koira, jos on rodultaan periksiantamaton, ei ymmärrä itse varoa.Silloin on omistajan huolehdittava,että välineet on sellaiset ettei koiralle tuoteta niillä kipua tai loukkaantumisvaaraa, ja kouluttaa koira muilla keinoilla kulkemaan vetämättä ja rynnimättä.
Pysähtyminen, kehuminen ja palkkaaminen oikeasta toiminnasta tuottaa tulosta, kunhan taluttaja on määrätietoinen.Jos ei itsekseen suju, kannattaa hakeutua koirankouluttajan pakeille ;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3648233Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1592582- 76938
Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60863- 55833
- 25826
- 12820
- 64812
- 46786
Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!
"Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss68713