Pohjankyrö lehdessä oli kirjoitus työpaja Arpeetista.
Kuinka on toiminnut jo 20v:tta, ihmisiä ollut ja mennyt.
Joku sosiaalityöntekijäkin mainitsi, kuinka sinne on helppo ohjata työttömiä pois silmistä ja kortistosta, puuhastelemaan.
Ennen"vanhaan" olikin varmasti paikka jossa kun oli, sai oikeita töitäkin, mutta nykyään, jos siellä olet, olet yhteiskunnanpohjasakkaa ja elä vain missään nimessä laita siitä CV:n tai edes mainitsekkaan sanallakaan. Parempi vain sanoa työttömänä.
Silloin on paljon paremmat mahdollisuudet saada oikeita ja kunnollisia töitä, eikä vahdata pitkin nenänvartta ja kohdella kuin roskaa. Tai kuin eräskin ihminen sanoi: Sinut on tänne otettu, vain viemään paskapussit pihalle, muuhun et kelpaa.
kirjoitus lehdessä
paskoi
1
193
Vastaukset 1
- kesätöihin
Nyt ei voi sinnekkään enää laittaa pois silmistä.
Kun kuntien pitää työllistää kaikki työttömänsä, uhkasakon nojalla. Siinä sitä onkin maksamista, ei sitten olekkaan mikään muutaman satasen juttu.
Naiset/tyttöt, nyt voi tietysti laittaa imurilla opettelemaan siivoamista, jos kun ei ole aikoinaan ammattia lukenut. Muutenhan kunnat eivät ota kesätöihin, ammattitaitoisia ihmisiä, palkkapolitiikka tulee vastaan.
Miehet/pojat varmaankin pääsee maalaouslomittajiksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo2022112Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.1591429Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset2271061- 71917
- 58898
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus72831- 47823
- 93777
Martina avaa suhdettaan
IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt200697Hyvinvointitalo, mitä sanoo Korkein hallinto-oikeus . Mikä on kansalaisten oikeusturva?!
Onpa mielenkiintoisessa vaiheessa Pyhäjärven hyvinvointitalon kohalo; Saako rakentaa, vai eikö? Kaupungin tekninen johta108684