Olemme tulossa noin viikoksi aurinkorannikolle juhannuksen aikoihin ajatuksena käydä myös Gibraltarilla. Missä ja minkälaista kohdetta suosittelisitte juhannuksena?
Missä kannattaa viettää juhannusta 2017?
7
353
Vastaukset
Espanjassa Juhannus , Dia de San Juan, 24.6., ei ole lainkaan sellaisen mittakaavan ja merkityksen omaava juhla kuin mitä se on Suomessa. Sen viettämistä ei juurikaan huomaa espanjalaisessa elämänmenossa. Siitä syystä ei oikein voi suositella mitään erityistä Juhannukseen liittyvää.
Tavalliset kuviot!- Myössiellä
Fugen rannalla juhlitaan 23.ja 24.pvä 😊
- sunjoy
Kiitos kommenteista!
- SuosittelenLämpimästä
Samoin Torremolinosissa La Carihuelan rannalla on 24.6 tuhansia ihmisiä picnikillä ja kuuntelemassa musiikkiesityksiä. Myös kokkoja palaa. Siitä kummalliset juhannusjuhlat, että känniläisiä et juurikaan näe.
Että oikein kokot loimuavat!
Ihan pakko ottaa kantaa tähän visioon mm. tekstilainauksilla:
"Eri puolilla Espanjaa on kesäisin laajojen metsä- ja pensaspalojen vaara. Paloalueilla ja niiden lähistöllä joudutaan usein väliaikaisesti sulkemaan myös pääliikenneväyliä. Paikallisten viranomaisten ohjeita ja määräyksiä on niissä tilanteissa ehdottomasti noudatettava. Muun muassa avotulen teko on kielletty koko maassa. Laissa määritellyt rangaistukset palon aiheuttamisesta ovat ankarat. Viranomaiset pyytävät asukkaita muistamaan, että tulenteko on sallittua vain tulen tekoon varatuilla grillipaikoilla tai ravintoloiden toimesta. "
Ravintoloilla on sallittua sardiinien grillaus sitä varten järjestetyllä paikalla.
Torressa en tiedä olevan rannalla olevan grillauspaikkoja. Fuengirolassa on ja niitä voi ennakkoon varata käyttöönsä kaupungilta.
Piste.
- sunjoy
Kiitos!
Jos olette Torremolinosissa kannattaa käydä tsekkaamassa musiikin taso kaupungin järjestämässä
ilmaiskonsertissa Carihuelassa. Konsertti tapahtuu 23.6. illalla Plaza del Remo -aukiolla. Remo-aukio taas sijaitsee rantapaseon varrella Benalmadenaan mentäessä heti tiiviin ravintola- ja putikkialueen loputtua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä3711675Sanna Marin vetänyt leukoja 11 kertaa
Tästähän oli joskus polemiikkia, kun muistaakseni lupasi kymmenen tai jotain vedellä. No nyt niin on, ainakin omien san324609Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie2492802Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin1382539- 991547
Farmi Suomi: Kokeeko Frederik, 81, saman kohtalon kuin ikämies Danny?
Danny, musiikkineuvos Ilkka Lipsanen, nähtiin mukana Farmi Suomi -realityssä v. 2024. Danny teki yllätysratkaisun ja tuo81005- 82810
40 vuotta töitä paiskinut ja 3 vuotta työttömänä mamuna Suomessa, sama eläke
Jokin mättää. Eläkettä ei pidä maksaa lainkaan mamuille jos työhistoriaa ei ole vähintään 10 vuotta takana.201771- 10698
En luota sinuun
en edelleenkään yhtään tiedä oletko lintu vai kala vai kalavale. Ja ilmeisesti haluat pitää sen niin, syitä voi vain arv59693