Olemme tulossa noin viikoksi aurinkorannikolle juhannuksen aikoihin ajatuksena käydä myös Gibraltarilla. Missä ja minkälaista kohdetta suosittelisitte juhannuksena?
Missä kannattaa viettää juhannusta 2017?
7
340
Vastaukset
Espanjassa Juhannus , Dia de San Juan, 24.6., ei ole lainkaan sellaisen mittakaavan ja merkityksen omaava juhla kuin mitä se on Suomessa. Sen viettämistä ei juurikaan huomaa espanjalaisessa elämänmenossa. Siitä syystä ei oikein voi suositella mitään erityistä Juhannukseen liittyvää.
Tavalliset kuviot!- Myössiellä
Fugen rannalla juhlitaan 23.ja 24.pvä 😊
- sunjoy
Kiitos kommenteista!
- SuosittelenLämpimästä
Samoin Torremolinosissa La Carihuelan rannalla on 24.6 tuhansia ihmisiä picnikillä ja kuuntelemassa musiikkiesityksiä. Myös kokkoja palaa. Siitä kummalliset juhannusjuhlat, että känniläisiä et juurikaan näe.
Että oikein kokot loimuavat!
Ihan pakko ottaa kantaa tähän visioon mm. tekstilainauksilla:
"Eri puolilla Espanjaa on kesäisin laajojen metsä- ja pensaspalojen vaara. Paloalueilla ja niiden lähistöllä joudutaan usein väliaikaisesti sulkemaan myös pääliikenneväyliä. Paikallisten viranomaisten ohjeita ja määräyksiä on niissä tilanteissa ehdottomasti noudatettava. Muun muassa avotulen teko on kielletty koko maassa. Laissa määritellyt rangaistukset palon aiheuttamisesta ovat ankarat. Viranomaiset pyytävät asukkaita muistamaan, että tulenteko on sallittua vain tulen tekoon varatuilla grillipaikoilla tai ravintoloiden toimesta. "
Ravintoloilla on sallittua sardiinien grillaus sitä varten järjestetyllä paikalla.
Torressa en tiedä olevan rannalla olevan grillauspaikkoja. Fuengirolassa on ja niitä voi ennakkoon varata käyttöönsä kaupungilta.
Piste.
- sunjoy
Kiitos!
Jos olette Torremolinosissa kannattaa käydä tsekkaamassa musiikin taso kaupungin järjestämässä
ilmaiskonsertissa Carihuelassa. Konsertti tapahtuu 23.6. illalla Plaza del Remo -aukiolla. Remo-aukio taas sijaitsee rantapaseon varrella Benalmadenaan mentäessä heti tiiviin ravintola- ja putikkialueen loputtua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot1313950- 193455
Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti
Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans173397- 793337
Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe613244- 492991
- 292905
- 542657
- 742628
- 192377