Mikä olisi hyvä rantalomakohde, kun haluaisimme mahdollisimman läheltä lentokenttää, koska emme haluais tuhlata aikaa monia tuntia busseissa istumiseen. Aurinkomatkojen tms matkanjärjestäjien matkaa olemme ajatelleet..
Lentokenttä lähellä
8
1072
Vastaukset
- Distric1
Da Nang, lentokenttä noin 5 km päässä rannasta. Todella hienot rannat muuten, Vietnamin parhaimmistoa.
- muitsu
Entäs Nha Trang?
- matkaajat1
Nha Trangin ranta myöskin todella upea. Samoin kaupunki kiva.
Vinpearlin saarelle pääsee ns vaijerihissillä. Saarella huvipuisto joten kannattaa ehdottomasti mennä. Saarella myös kiva pieni ranta joka suojassa tuulilta. - chinabeach
Danangissa on aivan paras ranta. Lähietäisyydellä Hoi Annin hieno maailmanperintökohde, joka kyllä turistirysä kuten nuo pakettimatkojen rantakohteetkin, mutta myös Danangin kaupunki, jossa lentokenttä ja shoppailua, kahviloita ym. paikallisen hintatason mukaan, ei turistimesta vaan aito kaupunki.
Itse olen kohta lentämässä Hong kongin kautta Da nangiin mutta majpaikan valitsin Hoi anista, hotellin auto hakee minut lentokentältä. Majoitus/taksikyytirahat vaihtaa alkuun lentokentän vaihtopisteessä. Missähän kannattaa vaihtaa valuutat dongeiksi?, Helmikuussa vaihdoin Saigonissa majapaikan respassa, koska kurssi oli hyvä siellä.
- Vietcongi
Kultasepällä tai pankissa
- otarennosti
Danang on huippu ranta ihan mihin tahansa verrattuna. Lähellä tosiaan kaikki palvelut kaupungissa, joka ei ole turistirysä vaan paikallinen oikea kaupunki. Paikallista rahaa saa kätevimmin kun nostaa pankkiautomaatista. Ei tarvitse kuskata setelitukkuja mukana ja kyttäillä vaihtokursseja. Monissa paikoissa voi myös maksaa kortilla, niin ei tarvitse laskea edes paikallisia seteleitä. Hintataso Danangissa niin edullinen, että loman jälkeen oikein ällistytti miten vähän rahaa oli kulunut vaikka syötiin hyvin, shoppailtiin ja käytiin kahviloissa.
- vungtao
Marraskuussa meillä matkan kohteen ensin Vung tau joka on Saigonin lähin rantakohde. Kohde on vietnamilaisten omassa suosiossa, eli lomalaiset pääasiassa heitä. Vung taoon menenmme Saigonista vesitse, matka kestää kaksi tuntia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eutanasia - miksi eläimelle sallitaan armokuolema, mutta ihmiselle ei?
Olen pitkään ihmetellyt yhtä asiaa Suomessa. Kun koira kärsii parantumattomasta sairaudesta ja kovista kivuista, eläinlä1911367Veli Sofia teki urosmehiläisen työn
Paljastaessaan kuinka TPS:ssä ei joukkuehenki toimi sooloilijoiden vuoksi, jonka takia koko seura ei pärjää kilpailussa463924Unisex-vessat
Ahdistaa. Miksi kaikki pitää tasapäistää tasa-arvon nimissä? Tasa-arvo on sitä, että kunnioitetaan sukupuolien erilaisu1133100Sosiaalidemokratia romahtanut kautta maailman
nuoret eivät enää kannata järjetöntä aatetta, joten demarien täytyy hakea kannattajia mamuista. Ruotsin sos.demit jo kie1302431Miksi Seta ja Sofia Virta ei vaadi muslimeita kunnioittamaan priden-arvoja?
Kuten tiedetään niin islam ei hyväksy sitä mitä pride edustaa. Seta-pomo Mikkonen nosti hirveän äläkän kun yksi tepsin902120Vastuun ottaminen omasta hyvinvoinnista
Olen huomannut tuttavapiirissäni ihmisiä, joilla on mt-diagnooseja. Sen sijaan, että millekään asialle yritettäisiin teh1961781Sofia Virralle täydet 12 pistettä!
Kun ei jäänyt mukaan vähemmistöjen sortamista epäsuorasti tukevaan joukkueeseen. Urheilijoiden pitäisi olla esikuvia.3051049Miksi Hotelli Kainuuta dissataan?
Ihmetyttää tämä jatkuva yhden yrityksen arvosteleminen. Ikäänkuin mikään ei olisi hyvin. Kuitenkin yritys työllistää, ta18835Toisten elämän moralisointi
Eikö kukin voisi keskittyä lähinnä omaan elämäänsä? Jos jollakulla muulla on tunteita, ajatuksia, tai tekoja oman suhte143775- 53719