Lentokenttä lähellä

matkapahoinvointia

Mikä olisi hyvä rantalomakohde, kun haluaisimme mahdollisimman läheltä lentokenttää, koska emme haluais tuhlata aikaa monia tuntia busseissa istumiseen. Aurinkomatkojen tms matkanjärjestäjien matkaa olemme ajatelleet..

8

1033

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Distric1

      Da Nang, lentokenttä noin 5 km päässä rannasta. Todella hienot rannat muuten, Vietnamin parhaimmistoa.

    • muitsu

      Entäs Nha Trang?

    • matkaajat1

      Nha Trangin ranta myöskin todella upea. Samoin kaupunki kiva.
      Vinpearlin saarelle pääsee ns vaijerihissillä. Saarella huvipuisto joten kannattaa ehdottomasti mennä. Saarella myös kiva pieni ranta joka suojassa tuulilta.

    • chinabeach

      Danangissa on aivan paras ranta. Lähietäisyydellä Hoi Annin hieno maailmanperintökohde, joka kyllä turistirysä kuten nuo pakettimatkojen rantakohteetkin, mutta myös Danangin kaupunki, jossa lentokenttä ja shoppailua, kahviloita ym. paikallisen hintatason mukaan, ei turistimesta vaan aito kaupunki.

      • Itse olen kohta lentämässä Hong kongin kautta Da nangiin mutta majpaikan valitsin Hoi anista, hotellin auto hakee minut lentokentältä. Majoitus/taksikyytirahat vaihtaa alkuun lentokentän vaihtopisteessä. Missähän kannattaa vaihtaa valuutat dongeiksi?, Helmikuussa vaihdoin Saigonissa majapaikan respassa, koska kurssi oli hyvä siellä.


      • Vietcongi

        Kultasepällä tai pankissa


      • otarennosti

        Danang on huippu ranta ihan mihin tahansa verrattuna. Lähellä tosiaan kaikki palvelut kaupungissa, joka ei ole turistirysä vaan paikallinen oikea kaupunki. Paikallista rahaa saa kätevimmin kun nostaa pankkiautomaatista. Ei tarvitse kuskata setelitukkuja mukana ja kyttäillä vaihtokursseja. Monissa paikoissa voi myös maksaa kortilla, niin ei tarvitse laskea edes paikallisia seteleitä. Hintataso Danangissa niin edullinen, että loman jälkeen oikein ällistytti miten vähän rahaa oli kulunut vaikka syötiin hyvin, shoppailtiin ja käytiin kahviloissa.


    • vungtao

      Marraskuussa meillä matkan kohteen ensin Vung tau joka on Saigonin lähin rantakohde. Kohde on vietnamilaisten omassa suosiossa, eli lomalaiset pääasiassa heitä. Vung taoon menenmme Saigonista vesitse, matka kestää kaksi tuntia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      79
      7409
    2. Demarilesbo synnytti lapsen

      Lapsen biologisella isällä ei ole mitään oikeuksia lapseensa. On pelkkä "luovuttaja". https://www.hs.fi/politiikka/art
      Maailman menoa
      204
      4640
    3. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      72
      4530
    4. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      58
      4120
    5. HS - SDP valmistatuu MILJARDILEIKKAUKSIIN seuraavalla vaalikaudella!

      "Sdp:n uusi talous­ääni lupaa miljardien edestä leikkauksia HS-haastattelu|Kansanedustaja Joona Räsänen on Sdp:n puheen
      Maailman menoa
      67
      4083
    6. Persu ei ole koskaan päässyt Valkoiseen Taloon

      Eikä pääse. Jopa demareita siellä on käynyt, vaikka jenkkien vasemmistolaisin suuri puolue vastaa lähinnä Suomen kokoomu
      Maailman menoa
      33
      3609
    7. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      61
      2995
    8. Sovitteko ulkonäöllisesti

      Oletteko kaivattunne kanssa sopivan näköinen pari? Semmoinen, suurinpiirtein yhtä hyvän näköisiä? Samanlainen olemus, ty
      Ikävä
      65
      2722
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      39
      1915
    10. Kaiken järjen ja logiikan voimalla

      Voin todeta nainen, että halusit vain sitä.
      Ikävä
      47
      1675
    Aihe