Kissaa ammuttu häntään

valkoinenkissa

Nyt näyttää siltä että kissaamme on ammuttu häntään,voiko eläinlääkäri tehdä mitään,voikohäntää kuvata,poistaa luotia?Heiluttelee häntäänsä,ei anna tutkia tarkemmin,kipeä on,ja turvoksissa.Verinen läikkä näkyi karvoituksessa.

14

428

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Srestrdytfuygi

      Huono ampuja.

    • lääkäriinmars

      Kyllä voi, joten puhelin kouraan jos et ole jo tehnyt ja varaamaan ajan lääkäriin hetimiten.

    • omistajavastuussa

      Mistä päättelet et kissaa on ammuttu?
      Onko teilläpäin ainut vaara kissalle amupuminen?

      Jos lähellä on teitä, voi olla loukannut auton törmäyksessä häntänsä.
      Onko ilveksiä, supikoiria tai kettuja, koiria lähistöllä, jos ovat saaliiksi kissaa koittaneet ?

      Meidän koira repi naapurin kissan hännän, kun kissa tuli luvattomasti vierailulle, ja pakeni koiraa.Varoteltu naapureita oli, kun tiedettiin koiran metsästystaipumuksesta, mutta eivätpä kissaansa vahtineet.Ja kun ei itsekkään koko omaa pihaa joka kerta kissattomaksi pystytty varmistamaan kun koira ulos päästettiin, niin vahinko sille sitten lopulta kävi;/

      Kannattaa siis vahtia niitä omia kissoja, että ovat ja pysyvät omalla kotipihalla tai sisällä turvassa.Kissat ei vaaraa tajua, eikä tonttien rajoja.
      Se on omistajan vastuu, huolehtia kissastaan, ja estää sen karkaaminen kaikin keinoin.

      Jos kissa loukkaantuu omistajan huolimattoman vahtimisen vuoksi, se tietysti viedään heti lääkäriin kun loukkaantuminen huomataan!
      Olet sen varmasti jo tajunnut viedäkkin, mutta joskus vaan tuntuu, ettei kissoja edes viedä ajoissa lääkäriin, vaikka tarve olisi.
      Kissoja ei arvosteta tarpeeksi, ja siksi ne omistajiltaan karkaa, katoaa, ja loukkaantuu omistajien huolimattomuuden ja välinpitämättömyyden vuoksi.

    • teemitäpitää

      Voi paljonkin, eläinlääkäri voin tutkia hännän, haavan puhdistaa, ommella, poistaa luodin jos on ammuttu, katkaista hännän jos on menossa kuolioon, antaa kipulääkkeen jne.

      Joten vie se eläin raukka jo lääkäriin, äläkä witkuttele! Jos lemmikin ottaa, se hoidetaan,maksoi mitä maksoi!

    • josvikaasoita

      Jos olis koirasta kyse, olisko eläinlääkärissä hoidettu jo?
      Entä jos lapsella lääkärintarve, pääsiskö, vietäskö se?
      Entä jos ite olisit kipeä?

      Vai oottelistko, kyselisit neuvoja netistä aivan rauhassa, aikaa tuhlaten.....järkikäteen, ja puhelin, soita!

    • helluvaa

      Aika palikka pitää olla kun ei ole vienyt sairasta eläintä eläinlääkäriin.

      • kauheekohtalo

        Hän varmaan hölmöyttään aatteli, ettei se lääkäri mitään voi tehdä, kun ei hekään voi ees kattoa....ja monesti taustalla on valitettavasti oikeana syynä se RAHA, ei viitsittäs maksaa kissan eläinlääkärimaksuja, kun nehän saattaa olla suuremmat, kun se kissan hankinta arvo...hui kauhistus.

        Mutta, lääkäritpä voi tutkia hankalammankin kissan, ja hyvinkin.Kissa rauhoitetaan, joten tutkiminen onnistuu helposti, ja tarkasti.

        Ainut tapa saada loukkaantunut kissa kuntoon varmasti, on viedä se tietysti eläinlääkäriin!

        Jos omistaja laiminlyö eläimensä hoidon, eikä vie sitä tarvittaessa eläinlääkäriin, syyllistyy omistaja eläinrääkkäykseen!

        On karmea kohtalo kissalle, kun se sairastuu tai loukkaantuu, niin sen lisäksi, se jätetään vaille lääkärinkäyntiä/hoitoa.Ja siitä päättää se omistaja.

        Jos ei ole valmis maksamaan useampia satasia kissansa lääkärikuluja, ei pidä ottaa kissaa ollenkaan.Antaa niiden ne kissan pennut ottaa jotka hoitaa vastuullisesti, ja vie eläinlääkärille aina ja heti kun tarve on!


    • Onniparempi

      Harmi kun ei päähän osunut. Ensi kerralla paremmalla onnella.

      • omapihanturvassa

        Justi tommosten,ja muiden vaarojen vuoksi,en ikinä valvomatta ulkoiluttais kissaa ;I


    • omistajavastuussa

      Pääsiköhän kissa raukka lääkäriin ajoissa,ja olikohan oikeasti ammuttu, vai jokin muu tapaturma lakien vastaisesti heitteillä kulkiessa sille sattunut ?

      Tästä kannattaa ottaa opiksi, lemmikkejä on ulkoillessa valvottava, niin säästyy lemmikit vahingoilta, katoamisilta, karkaamisilta ja menehtymisiltä.Omistajan tehtävä on estää kissan kulku vaaroihin, ja vieraiden alueille.Kaikki on siitä omistajasta kiinni, hänen taidoistaa, ja siitä viitsiikö hän lemmikistään lakien mukaan huolehtia ;)

    • maatijaismetsästyskissa

      Meijä sisä kissaa "rääkätään"nii et se kulkee valjaissa aivan kuin koira tai poliisikoira melkei minne tahtoo vaan jopa saaliin perään meinaa mennä muute ei se ees karkaakaan ulos niiku muut kissat mutta meijän navettakissat ei ees taho tulla tupaan lämpimään vaan viihtyvät nautojen vasikoitten ynnä hevosen seurassa melkei vapaina.

      • vastuullistakissanpitoa

        Kissan valjaissa kuljettaminen ei ole rääkkäystä, mistäköhän moisen keksit?

        Kissojen heitteillejättö, ja hylkääminen on suomessa kiellettyä, ja ne ovat "rääkkäystä".

        Alla linkkejä, joista voi opiskella laillista kissanpitoa.Sen kun omistaja oppii, kissansa voi hyvin, ei katoa, ei karkaa, eikä menehdy petojen suihin tai autoteille.Koska, silloin kissasta huolehtii vastuullinen omistaja, joka vahtii kissansa ulkoiluja, eikä kissansa kuljeksi koskaan yksin vaaroissa :)

        https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/hesy-huolissaan-kissojen-hylkaamisbuumista-vakava-ongelma-ja-julma-rikos/5733468

        http://kissantassutblogi.blogspot.fi/2015/08/kissat-ja-lainsaadanto.html

        https://www.sll.fi/keski-suomi/luonto/lajit/muut-lajit/poliisi_kissojen_vapaanapidosta


    • miten.on

      Nyt näyttää siltä että puolisoani on ammuttu perseeseen, voiko lääkäri tehdä mitään, voiko persettä kuvata, poistaa luotia? Heiluu ympäriinsä, ei anna tutkia tarkemmin, kipeä on, ja turvoksissa. Verinen läikkä näkyi verkkareissa.

      Jos tämä olisi ollut tarinasi, niin olisiko puolisoa lähdetty kiikuttamaan lääkäriin ja vähän äkkiä, vai olisitko kysellyt keskustelupalstalla miten tuskissaan kiemurtelevan puolison kanssa edetään?

      • riesavairakas

        Varmaan riippuu,et onko mieluinen puoliso XD


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen

      Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja
      Maailman menoa
      155
      2513
    2. Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?

      En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b
      Maailman menoa
      146
      2352
    3. Kirje, PellePelottomalle.

      Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot
      Ikävä
      98
      1030
    4. Meni kyllä aika solmuun

      Meidän tutustuminen 😐
      Ikävä
      64
      881
    5. Sinua oli kiihottavaa

      Sinua nainen oli kiihottavaa katsella.
      Ikävä
      63
      789
    6. Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa

      Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka
      Maailman menoa
      273
      701
    7. Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?

      Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a
      Kuhmo
      18
      697
    8. Voi teitä naisia

      Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies
      Sinkut
      85
      690
    9. Martinan hevoset.

      Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait
      Kotimaiset julkkisjuorut
      202
      658
    10. Hyvä meininki

      TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap
      Haapavesi
      22
      648
    Aihe