Puuta rautatiellä vai autolla

rautakisko

Miten on mitä maksaa rautatiekuljetukset verrattuna puutavaran ajoon autolla? Metsäliitto tuntuu harrastelevan ainaki jonku verran rautateillä kuljetuksia.

4

3795

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sisämaan poika

      Asuin nuoruudessani 1960-luvulla muutaman sadan metrin päässä rautatiestä. Kyseessä oli pistorata; se vei asemalle, jota ei paljon muuhun käytetty kuin puutavaran lastaukseen. Puu kulki asemalle enimmäkseen maataloustraktorien peräkärryissä. Oli asema-alueen rannassa vielä kiramokin muistona niiltä ajoilta, kun puuta oli tuotu tuolle asemalle uittamalla.

      Puuta kulki silloin aseman viereistä järveä pitkin uittamalla alavesille päin edelleenkin. Hinaajalaivojen moottorin ääni olikin kuulunut lapsuuteni ja vielä varhaisnuoruuteni kesäöihin erottamattomana elementtinä! Irtouitot noissa vesistöissä päättyivät kuitenkin pian 1970-luvun puolelle tultua (muistaakseni 1972).

      Nykyisin kun siellä päin sattuu liikkumaan, niin eipä näe enää tuota pistoraidetta. Kiskot on vedetty rullalle ja viety naulatehtaan patoihin. Eipä näe enää järvellä nippu-uittoakaan. Mutta maanteillä tulee järeitä puutavarayhdistelmiä vastaan tuon tuostakin - mikä lastissa, mikä tyhjänä! Cumminsit, Pillarit, Volvot ja Scaniat laulavat keulilla ja pankot paukkuvat perällä.

      Mökkeilen pariin otteeseen vuodessa naapurikunnan puolella, perikunnan mökillä (jossa vaimoni on osakkaana). Kun aloin vierailuni tuolla mökillä 1970-luvun alkupuolella, kuljettiin sinne 4-5 kilometrin vesimatka moottoriveneellä. Vaihtoehtona oli liki 2 kilometrin rämpiminen kinttupolkuja pitkin maitse. Mutta 1980 tuli metsäautotie 300 metrin päähän mökistä ja melkeinpä saman tien teetettiin tientapainen loppupätkällekin! Siitä lähtien on ajettu komeasti perille saakka ja 1970-luvun vene on saanut lahota mökin pihassa nurin päin polttopuiden suojana.

      Näillä ilmiöillä taitaa olla jotain syy-yhteyttä keskenään...

    • Pihkis

      Jos puilla matkaa tuotantolaitokseen esim. n. 160 km on kuljetuskustannukset perillä lienee vr viemänä n. euron motti halvemmat. Voi heittää reilustikkin mutta kaakon kulmalla suuntaus suurinpiirtein tuo. Riippuu tietysti siitä kuinka tiukalle automies on kiristetty.

      • daffi

        vei kuljetusliike vr:ltä hakkeen ajon kuun vaihteesta alkaen.


    • satunnainen..

      Eikö pitemmät matkat jo ajeta junalla ja lyhyemmät rekalla? Niin tai näin niin noin se varmaan yleensä luulisi menvän eikä niin että lapista asti ajetaan puut rekalla etelään asti. Junalla puuta ei metsästä saa kuitenkaan joten rekalla on jonkinlainen matka aina ja pakko ajaa. Onhan juna siinä mielessä edullisempi kun yhteen kuljetukseen saadaan tuhat kertainen määrä puuta enemmän kuin yhteen rekkaan! Kyllähän kehitys kehittyy..

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marja sulkee liikkeen

      Nyt lähtee kylän ainoa kello ja kultaliike ja kenkäkauppa
      Oulainen
      20
      5044
    2. Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r
      Oulainen
      2
      2603
    3. Olen rakastunut sinuun mies edelleen

      Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍
      Ikävä
      136
      1280
    4. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      100
      1257
    5. Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua

      Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais
      Ikävä
      12
      1210
    6. Oletko loukannut

      Oletko loukannut tarkoituksella kaivattuasi?
      Ikävä
      93
      1084
    7. Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon

      Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike
      Hyrynsalmi
      17
      883
    8. viekää miehet naiset kunnon treffeille

      Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.
      Ikävä
      168
      835
    9. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      61
      753
    10. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      35
      732
    Aihe