Miten on mitä maksaa rautatiekuljetukset verrattuna puutavaran ajoon autolla? Metsäliitto tuntuu harrastelevan ainaki jonku verran rautateillä kuljetuksia.
Puuta rautatiellä vai autolla
4
3801
Vastaukset
- Sisämaan poika
Asuin nuoruudessani 1960-luvulla muutaman sadan metrin päässä rautatiestä. Kyseessä oli pistorata; se vei asemalle, jota ei paljon muuhun käytetty kuin puutavaran lastaukseen. Puu kulki asemalle enimmäkseen maataloustraktorien peräkärryissä. Oli asema-alueen rannassa vielä kiramokin muistona niiltä ajoilta, kun puuta oli tuotu tuolle asemalle uittamalla.
Puuta kulki silloin aseman viereistä järveä pitkin uittamalla alavesille päin edelleenkin. Hinaajalaivojen moottorin ääni olikin kuulunut lapsuuteni ja vielä varhaisnuoruuteni kesäöihin erottamattomana elementtinä! Irtouitot noissa vesistöissä päättyivät kuitenkin pian 1970-luvun puolelle tultua (muistaakseni 1972).
Nykyisin kun siellä päin sattuu liikkumaan, niin eipä näe enää tuota pistoraidetta. Kiskot on vedetty rullalle ja viety naulatehtaan patoihin. Eipä näe enää järvellä nippu-uittoakaan. Mutta maanteillä tulee järeitä puutavarayhdistelmiä vastaan tuon tuostakin - mikä lastissa, mikä tyhjänä! Cumminsit, Pillarit, Volvot ja Scaniat laulavat keulilla ja pankot paukkuvat perällä.
Mökkeilen pariin otteeseen vuodessa naapurikunnan puolella, perikunnan mökillä (jossa vaimoni on osakkaana). Kun aloin vierailuni tuolla mökillä 1970-luvun alkupuolella, kuljettiin sinne 4-5 kilometrin vesimatka moottoriveneellä. Vaihtoehtona oli liki 2 kilometrin rämpiminen kinttupolkuja pitkin maitse. Mutta 1980 tuli metsäautotie 300 metrin päähän mökistä ja melkeinpä saman tien teetettiin tientapainen loppupätkällekin! Siitä lähtien on ajettu komeasti perille saakka ja 1970-luvun vene on saanut lahota mökin pihassa nurin päin polttopuiden suojana.
Näillä ilmiöillä taitaa olla jotain syy-yhteyttä keskenään... - Pihkis
Jos puilla matkaa tuotantolaitokseen esim. n. 160 km on kuljetuskustannukset perillä lienee vr viemänä n. euron motti halvemmat. Voi heittää reilustikkin mutta kaakon kulmalla suuntaus suurinpiirtein tuo. Riippuu tietysti siitä kuinka tiukalle automies on kiristetty.
- daffi
vei kuljetusliike vr:ltä hakkeen ajon kuun vaihteesta alkaen.
- satunnainen..
Eikö pitemmät matkat jo ajeta junalla ja lyhyemmät rekalla? Niin tai näin niin noin se varmaan yleensä luulisi menvän eikä niin että lapista asti ajetaan puut rekalla etelään asti. Junalla puuta ei metsästä saa kuitenkaan joten rekalla on jonkinlainen matka aina ja pakko ajaa. Onhan juna siinä mielessä edullisempi kun yhteen kuljetukseen saadaan tuhat kertainen määrä puuta enemmän kuin yhteen rekkaan! Kyllähän kehitys kehittyy..
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.
Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke332193- 1181866
- 771591
Mitä harrastuksia kaivatullasi on?
Mitä harrastuksia sinulla? Onko teillä yhteisiä harrastuksia?671207- 1601202
- 611036
- 481033
- 641004
Mitäs jos hyökkään rakastuneesti kimppuusi
Tuleeko painimatsi vai "painimatsi". Jää nähtäväksi 😂62927Kannattaako suomalaisen nuoren lähteä Thaimaahan au pairiksi? Mitä olet mieltä?
Chiang Mai Pohjois-Thaimaassa kutsuu neljä suomalaista au pairia elämänsä seikkailuun. Arki toisella puolella maailmaa t28900