Hei olen lähdössä viikon päästä 12 ja 10 vuotiaiden lasteni kanssa Kreetalle viikoksi. Onko kellään kokemusta kuinka tarkkoja ovat kyselemään toisen huoltajan lupaa matkustaa vain toisen huoltajan kanssa? Ei tullut mieleen että tarvitsen luvan matkusta omien lasteni kanssa. Ja ilmeisesti pitäis hankkia vielä maistraatista virkatodistus jolla voin todistaa vanhemmuuteni.
Vastaukset 6
- qpqpqp
Voidaan tarkistaa, jos on vahva epäily lapsikaappauksesta tms. Eli jos lastesi isä tekisi ilmoituksen poliisille tai lapsesi kertoisivat asiasta rajalla. Ei muutoin kysellä.
- Villilupiini79
Oletko eronnut? Mun yksi kaveri joutui pyytämään jonkun "lapun/luvan" lasten isältä, että nuorin sai lähteä reissuun mukaan, oli silloin 12. Vanhemmat olivat ja ovat vieläkin huonoissa väleissä. Isä suostui silloin pojan reissuun.
Kyllä olen eronnut. Mietitytti myös koska lapsilla ja mulla eri sukunimet. Onneksi isällä ei mitään matkaa vastaan ollut. Häntä on vaan niin vaikea tavoittaa.
- Mitenkävi
Itse lähdössä lasten kanssa ensi viikolla Kreetalle. Miten onnistuu, ilman virkatodistusta ja vapaamuotoista toisen vanhemman lupaa? Jos tarvitaan, niin pitänee olla englannin kielellä?
Onneksi meiltä eivät kyselleet todistuksia. Ehkä nuo jotenkin minun lapsille näyttäävät ulkomuodoltaankin 😀
Hieno reissu oli. Isä kävi tekemässä vapaamuotoisen luvan meidän mukaan, mutta onneksi sitä ei tarvittu. Oli se silti rauhoittamassa hermoja jos jotain olisi tullutkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan
Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes hallituspuolueiden omat kannattajat Kes1261496Salaisuudet paljastuu
Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku1431328Kelan mukaan veronpalautukset ovat tuloa tuet lähti
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012225387.html Verohallinnon maksama veronpalautus tulee niille, jotka ovat mak109804Sinkkujen tilanne kiinassa katastrofaalinen
800 naista osallistui sinkkujen iltaan, paikalle saapui 0 miestä. Ei mahdollisuuksia, kun nainen on 38 -vuotias, ja120771- 62705
- 53681
- 37571
Minne katosi Sofian Jeff-rakas ystävä?
Seiskalehden mukaan Jeffreytä ei ole näkynyt, kuin kesäkuussa maininta Sofian ommissassa insramissa. Onko jo tullut ero144549Stubbin ylimielinen uho vie Suomea sotaan!!?
https://m.youtube.com/watch?v=aQ3c540lm9o Miten voi olla että maamme presidentii toimii näin vastuuttomasti kuten hölöt286519- 6515