Soittavat orkesterilaulajat joutuvat kovaan paikkaan ennen kuin varsinainen artisti tulee laulamaan, mutta yleisökärsimykseksi se menee silloin kun orkesterilla ei ole artistia olenkaan.
Tällainen tilanne oli Esakalliolla eilen, toisella yhtyeellä, Helmenkalastajat, ei ollut omaa laulajaa ja sen takia musiikin tulkinta oli aika-ajoin kurjaa. Mielestäni tällaisten orkesterien kannattaisi palkata oma laulaja tai sitten soittajalaulajan käydä laulutunneilla. Se olisi varmasti viisasta ja pienestä kiinni, sillä soitto oli mahtavaa.
Tällainen tilanne oli Esakalliolla eilen, toisella yhtyeellä, Helmenkalastajat, ei ollut omaa laulajaa ja sen takia musiikin tulkinta oli aika-ajoin kurjaa. Mielestäni tällaisten orkesterien kannattaisi palkata oma laulaja tai sitten soittajalaulajan käydä laulutunneilla. Se olisi varmasti viisasta ja pienestä kiinni, sillä soitto oli mahtavaa.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Jarkko Järvenpää & Helmenkalastajat esittelyvideo
https://www.youtube.com/watch?v=4N2W7wQj2OM
http://tanssi.net/fi/e/o1072.html
Hyvin soittelevat :)))
Tänään hän tuo nähdään ja kuullaan livenä. Hyvältä kuulosti ihan tansiittamaan alkoi. Toivottavasti siellä on hyviä tanssimiehiä kauempaa kun omat jo kyllästyttää 😆. Samaa ne varmaan mistäkin ajattelee🤔.
Ei Helmenkalastajissa mitään muuta vikaa ole kuin karaoketasoinen laulu. Jotkut kappaleet onnistuvat heiltä paremmin, toisilla taas toivoisi, että olisi jossain muualla kuin tanssilattialla. Miehille tilanne on erittäin ikävää, sillä huonosti esitettyä musiikkia on huono tulkita, ja josta nainen kärsii. Toivottavasti te saatte kuitenkin hyvän tanssi-illan.
Toivotaan, että musiikki on jalanalle menevää. Itse en sitä laulajaa kuuntele vaan musiikkia. Tietysti jos nuotinvierestä vetää niin sitä en kestä. Iloisin mielin mennään ja otetaan vastaan mitä annetaan😉. Kerron huomenna.
Sotkin nimet, Helminauhan tansseihin olen menossa😊. Helmenkalastajat ei ole hyvä se on todettu. Jotkut varmaan tykkää ja saa tykätä.
Ei vetänyt helminauha tanssimiehiä, mutta ihan mukavat tanssit olivat. Tansillisesti/tahdillisesti toinen bändi Karanos soitti mukavampaa musiikkia, mutta Helminauha ehkä laadukkaammin. Pääasia oli, että hiki tuli ja hakijat osasi tanssia kohtuullisen hyvin.
Ei kai niissä muusikoissa mitään vikaa sinällään ole, täytyy vain muistaa että soittamisen lisäksi pitää oletella laulu myös. Laulamaan oppii paremmin tai huonommin, oppiminen vaatii paljon työtä. Se on hyvä myös orkesteripäättäjien muistaa.
Hyvä juttu että olet eilisiin tansseihin tyytyväinen - musiikki mahdollistaa tanssin, hyvä musiikki hyvän tanssin 😊
Erikoissolistien ääntä yleensä vahvistetaan liikaa. Se häiritsee jopa enemmän kuin hiukan vajavainen oma laulaja vähemmän korostettuna.
Tästä juolahti mieleen risteilylaivan karaoke pari kesää sitten. Olin jo käynyt kerran aiemmin laulaa lurauttamassa Kaija Koon Vapaa ja kun menin joskus myöhemmin ja vetäjä oli sama, hän pisti kaiut niin täysille, että sali raikui vanhasta tangosta. Naamavärkkini taisi olla kysymysmerkki, koska hän selitti: "laulat hyvin".
Olen kerran päässyt kokeilemaan laulamista maamme eturivin laulajan laitteilla, ennen varsinaista soittokeikkaa.
Hyvänen aika kuinka paljon , hyvät laitteet, säädöt, kaijut helpottaa laulamista.
Solisti äkkiä hyvälle orkalle
Se on niiin s-tanan surullista että "hyvät orkat" eivät tunnista hyvää solistia. Toisaalta; voihan se tarkoittaa että ei se orkka niin hirrrveän hyvä olekaan kuin luulee olevansa.
Varsin voimakkaat yhtäläisyysmerkit. Karaokelaulajia alkaa olla liikaa, hyvissä orkestereissa.