Onko mainittavaa muutosta parempaan makro-ominaisuuksissa uudemmassa mallissa.?ja jos on niin mitä? Pähkäilen näiden kahden välillä.
Olympus tough TG 4 vs TG 5
11
957
Vastaukset
- IhanVaanSamaa
Samaa jaskaa kuin ennenkin.
Osta Canon, älä mitään marginaalimerkkejä.- Canonisti_____minäkin
Kovaan käyttöön tarkoitettujen pokkarien rintamalla Oly on johtaja. Joten noista se valinta kannattaa tehdä.
https://www.dpreview.com/products/compare/side-by-side?products=olympus_tg5&products=oly_tg4
Jos nuo pitävät paikkansa, niin sensorien pikselimäärää on laskettu reippaasti uudessa, mikä on hyvä asia. Jo pelkästään se puoltaisi uudempaa.
- KivaPokkariTaskuun
Jaa, paha sanoo, mut itse hommasin tg4 mallin ja alkukankeuden jälkeen osoittautunut loistavaksi peliksi.
Erityisesti makroilu ja maisemakuvat omaan makuun pop, puhumattakaan hauskasta timelapsesta, miksi tämän itselleni oikeastaan hommasin.
Ja, mikä partasta
tämän voi heittää vaikka paskaojaan, eikä kamera tiedä mitään!- Canonisti_____minäkin
Heikkous taas on etsimen puute, joten ainoaksi kamerasovellus Tough on huono valinta. Sen sijaan toisen kameran rinnalla se on oikein hyvä jurri kestävyytensä ansiosta.
- Thanksth
Mikähän sen videon laatu voisi olla? Osaatko sanoa? Olen myös miettinyt 5 hankkimista. Miksi muuten pikselien määrän väheneminen on hyvä juttu?
- fghdrex
Thanksth kirjoitti:
Mikähän sen videon laatu voisi olla? Osaatko sanoa? Olen myös miettinyt 5 hankkimista. Miksi muuten pikselien määrän väheneminen on hyvä juttu?
Näin maallikkona myös ihmettelen sitä pikselimääräjuttua. Jos pikselimäärä on pienempi niin luulisi että esim.cropatessa kuvan laatu heikkenisi. Eroa on 4 megapikseliä joten olenko oikeassa että sensorin laatu korvaa uudemmassa TG5 mallissa tämän pikselien määrän eron?
- Juha-CS
Kun pikselimäärä pienenee kennokoon pysyessä samana niin tuloksena on fyysisesti suuremmat pikselit, jotka keräävät paremmin valoa. Eli lyhykäisyydessään uskoisin, että TG-5 kuvissa on vähemmän kohinaa suuremmilla ISO-arvoilla. Tämä pienempikin pikselimäärä riittää hyviin suurennoksiin.
- Toughillavaan
Canonisti_____minäkin kirjoitti:
Heikkous taas on etsimen puute, joten ainoaksi kamerasovellus Tough on huono valinta. Sen sijaan toisen kameran rinnalla se on oikein hyvä jurri kestävyytensä ansiosta.
Jos kameralla yritetään kuvata veden alla ja lähellä kohdetta, niin käy selväksi, miksi Tough-kameroista ei löydy optista etsintä. Siitä olisi näet tavalliselle käyttäjälle hyvin, hyvin vähän iloa.
- Canonisti
Toughillavaan kirjoitti:
Jos kameralla yritetään kuvata veden alla ja lähellä kohdetta, niin käy selväksi, miksi Tough-kameroista ei löydy optista etsintä. Siitä olisi näet tavalliselle käyttäjälle hyvin, hyvin vähän iloa.
Mutta niillä kuvataan paljon myös pinnan yllä, kuten rannalla, joten jonkinlainen tähtäin olisi hyvä. Sama ongelma on käyttämässäni Fujin XP:ssä.
- Canonisti_____minäkin
TG 5 voitti National Geographicin vuoden matkailukamera palkinnon "vesileikkeihin" sarjassa. Olympus sai toisenkin maininnan, kun OM-D E-M1 mark II sai voiton sarjassa "teknofriikeille". Yleinen sarja meni Fujille, joka menestyi muutenkin hyvin.
TG 5 on hyvä valinta, kun tarvitsee ruggeroitua kameraa. Se on samalla osoitus Olympuksen osaamisesta alueella. Harmi, ettei edes Olympus tee enää ruggeroitua kameraa, jossa olisi kunnollinen etsin. - Canonisti
Linkissä on TG5:n 4K kuvaa.
https://youtu.be/oGSpn4rRMRs
On hyvä huomata, että se on kuvattu täysin erilaisissa näkyvyys ja valaistusolosuhteissa kuin mitä meillä on täällä Suomessa.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523426Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101094Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019880- 39777
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt198705