Olympus tough TG 4 vs TG 5

dfdfhdh

Onko mainittavaa muutosta parempaan makro-ominaisuuksissa uudemmassa mallissa.?ja jos on niin mitä? Pähkäilen näiden kahden välillä.

11

896

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • IhanVaanSamaa

      Samaa jaskaa kuin ennenkin.
      Osta Canon, älä mitään marginaalimerkkejä.

    • KivaPokkariTaskuun

      Jaa, paha sanoo, mut itse hommasin tg4 mallin ja alkukankeuden jälkeen osoittautunut loistavaksi peliksi.
      Erityisesti makroilu ja maisemakuvat omaan makuun pop, puhumattakaan hauskasta timelapsesta, miksi tämän itselleni oikeastaan hommasin.
      Ja, mikä partasta
      tämän voi heittää vaikka paskaojaan, eikä kamera tiedä mitään!

      • Canonisti_____minäkin

        Heikkous taas on etsimen puute, joten ainoaksi kamerasovellus Tough on huono valinta. Sen sijaan toisen kameran rinnalla se on oikein hyvä jurri kestävyytensä ansiosta.


      • Thanksth

        Mikähän sen videon laatu voisi olla? Osaatko sanoa? Olen myös miettinyt 5 hankkimista. Miksi muuten pikselien määrän väheneminen on hyvä juttu?


      • fghdrex
        Thanksth kirjoitti:

        Mikähän sen videon laatu voisi olla? Osaatko sanoa? Olen myös miettinyt 5 hankkimista. Miksi muuten pikselien määrän väheneminen on hyvä juttu?

        Näin maallikkona myös ihmettelen sitä pikselimääräjuttua. Jos pikselimäärä on pienempi niin luulisi että esim.cropatessa kuvan laatu heikkenisi. Eroa on 4 megapikseliä joten olenko oikeassa että sensorin laatu korvaa uudemmassa TG5 mallissa tämän pikselien määrän eron?


      • Juha-CS

        Kun pikselimäärä pienenee kennokoon pysyessä samana niin tuloksena on fyysisesti suuremmat pikselit, jotka keräävät paremmin valoa. Eli lyhykäisyydessään uskoisin, että TG-5 kuvissa on vähemmän kohinaa suuremmilla ISO-arvoilla. Tämä pienempikin pikselimäärä riittää hyviin suurennoksiin.


      • Toughillavaan
        Canonisti_____minäkin kirjoitti:

        Heikkous taas on etsimen puute, joten ainoaksi kamerasovellus Tough on huono valinta. Sen sijaan toisen kameran rinnalla se on oikein hyvä jurri kestävyytensä ansiosta.

        Jos kameralla yritetään kuvata veden alla ja lähellä kohdetta, niin käy selväksi, miksi Tough-kameroista ei löydy optista etsintä. Siitä olisi näet tavalliselle käyttäjälle hyvin, hyvin vähän iloa.


      • Canonisti
        Toughillavaan kirjoitti:

        Jos kameralla yritetään kuvata veden alla ja lähellä kohdetta, niin käy selväksi, miksi Tough-kameroista ei löydy optista etsintä. Siitä olisi näet tavalliselle käyttäjälle hyvin, hyvin vähän iloa.

        Mutta niillä kuvataan paljon myös pinnan yllä, kuten rannalla, joten jonkinlainen tähtäin olisi hyvä. Sama ongelma on käyttämässäni Fujin XP:ssä.


    • Canonisti_____minäkin

      TG 5 voitti National Geographicin vuoden matkailukamera palkinnon "vesileikkeihin" sarjassa. Olympus sai toisenkin maininnan, kun OM-D E-M1 mark II sai voiton sarjassa "teknofriikeille". Yleinen sarja meni Fujille, joka menestyi muutenkin hyvin.

      TG 5 on hyvä valinta, kun tarvitsee ruggeroitua kameraa. Se on samalla osoitus Olympuksen osaamisesta alueella. Harmi, ettei edes Olympus tee enää ruggeroitua kameraa, jossa olisi kunnollinen etsin.

    • Canonisti

      Linkissä on TG5:n 4K kuvaa.

      https://youtu.be/oGSpn4rRMRs

      On hyvä huomata, että se on kuvattu täysin erilaisissa näkyvyys ja valaistusolosuhteissa kuin mitä meillä on täällä Suomessa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1463
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      111
      923
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      58
      771
    4. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      48
      754
    5. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      57
      730
    6. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      717
    7. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      71
      691
    8. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      26
      679
    9. Katsoin mies itseäni rehellisesti peiliin

      Ja pakko on myöntää, että rupsahtanut olen 😆. Niin se ikä saavuttaa meidät kaikki.
      Ikävä
      41
      667
    10. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      68
      662
    Aihe